קרולינה לנדסמן

אם ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי, כשם שצרפת היא מדינת הלאום של העם הצרפתי, מדוע האזרחות כאן היא "ישראלית" ולא "יהודית"? ח"כ ישראל אייכלר, שהתנגד לחוק הלאום (והצביע בעדו), הסביר מה מסוכן בעיניו, כיהודי חרדי, בחוק: "במקום לכתוב 'מדינת ישראל היא מדינת העם היהודי', הם כותבים 'מדינת ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי'. הם מייצרים 'לאום' חדש חסר דת שעומד מעל 'תורת ישראל בארץ ישראל'".

הוא חושש שהחוק יעניק לבג״ץ סמכות לעקוף את המשמר החרדי וכך "גוי או גויה שקשרו את גורלם ל'לאום' החילוני יתבולל בעם ישראל". אייכלר זועק: "המשטר החילוני־רפורמי כופר בדתו של 'עם ישראל'".

אם כך הדבר, ואמנם נוצר לאום חדש חסר דת — הנקרא בשם "יהודי" — האם אפשר להשתייך אליו גם אם הינך, למשל, דרוזי? או: האם ערבים אזרחי ישראל יכולים לטעון שהם בני אותו לאום יהודי? האם זה פחות סביר מיהודי ישראלי שמגדיר את עצמו בודיהיסט?

האפשרות נראית מופרכת. בישראל האזרחות והלאום אינם אחד. כשעוזי אורנן, אורי אבנרי, שולמית אלוני ויהושע סובול, ביחד עם עאדל קעדאן ואזרחים ערבים, ביקשו מבית המשפט להכיר בהם כבני הלאום הישראלי, עתירתם נדחתה. הרישום "ישראלי" בסעיף הלאום בתעודת הזהות "אינו משקף, אינו מתיישב ואף חותר תחת יסוד הקמתה של מדינת ישראל", טענה המדינה. עד כדי כך. אם אין לאום ישראלי, על אחת כמה וכמה שאי אפשר להעלות על הדעת שייכללו בלאום היהודי בני דתות אחרות ועמים אחרים.

הדיון בשאלה רלוונטי לאור חוק הלאום, והפרספקטיבה החרדית מדגימה מדוע. החרדים סבורים שהדת היא הבסיס היחיד של העם. "אין אומתנו אומה אלא בתורתה", מזכיר אייכלר. חוק הלאום מסוכן בעיניהם משום שהוא מחבל בזיקה בין האומה לתורתה.

אלא שאם הזיקה הזו מתערערת, מתערער התוקף המוסרי לקבוע בחוק השבות שלא תינתן זכות עלייה לאדם בן דת אחרת. אם המדינה אינה דתית, אין תוקף מוסרי לביטול הסעיף בהגדרת המדינה שמעניק שוויון אזרחי ללא הבדל מין, דת וגזע. ודאי שאין תוקף להתנגדות להתבוללות או לסירוב להתמסר לישראליות.

מראשית הציונות כשלא היה ״ביקוש״ להיות יהודי, לא היה לצימוד "מדינה יהודית" המטען הבדלני שונא הזרים והלאומני העודף שהוא נושא כיום. אף אחד, בדעה צלולה, לא התנדב להיות יהודי. זו היתה מדינת המנודים, הנרדפים, הפליטים. המושג ״מדינה יהודית״ לא נשא אז את המשמעות שיש לו היום. המלים הזהות מייצרות אשליה של משמעות קבועה, בעוד שזו השתנתה לבלי הכר.

ישראל התאהבה בחומות שלה והיא מעדיפה אותן על פני גבולות, שאותם היא מסרבת לקבוע בהסכם עם הפלסטינים. לכן היא פיתחה מיומנויות להסתרת בדלנותה הלאומנית וגזענותה בתוך זיקתה הלאומית לדת היהודית. הלאומנות היהודית היא פרזיטית על הדת היהודית. זהו סוד קסמה של הציונות הדתית. היא מספקת נרטיב מושלם ללאומנות שהחליפה את הלאומיות.

בנימין נתניהו ואיילת שקד, תלמידתו הטובה ביותר, משחקים את המשחק הכפול בציניות מוחלטת. ח"כ אחמד טיבי ניסח את המזימה במדויק: ישראל היא יהודית ודמוקרטית, כלומר — יהודית כלפי ערבים ודמוקרטית כלפי יהודים. חוק הלאום הוא אחיזת עיניים לוגית: מגילת העצמאות קבעה שמדינה יהודית בארץ ישראל היא מדינת ישראל. עתה הם הפכו את הכיוון של ההיסטוריה וקבעו שמדינת ישראל היא מדינה יהודית בארץ ישראל. צריך לסרב לדבר בשפה הזו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ