התגובה האמריקאית להקצנה הישראלית צוברת תאוצה

יעל פתיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יעל פתיר

עם סיומה של עונת הפריימריס בארה"ב ובעיצומן של ההכנות לבחירות האמצע ב-6 בנובמבר, כדאי לישראלים להפנות מבט אל המחנה הפרוגרסיבי המתחזק במפלגה הדמוקרטית האמריקאית. המחנה הזה, שהוא במידה רבה תוצר של ריאקציה לממשל דונלד טראמפ, מבקש לשבור מוסכמות ולאתגר את הקונצנזוס הממסדי ובתוך כך אינו פוסח גם על ישראל.

ממשלת ישראל נתפסת כבת בריתו של הנשיא ומי שחולקת עמו תפישת עולם אתנו-לאומנית ואנטי-ליברלית. במחוזות פרוגרסיביים בארה"ב נשמעים יותר ויותר קולות מהשטח הלוחצים על נבחרי הציבור להתרחק מישראל ומרעיון מדינת הלאום היהודי, לתמוך במדינה אחת ולהפסיק, או לפחות להתנות את כספי הסיוע הביטחוני לישראל, בהבטחה שישראל תחתור לקראת פיתרון שתי המדינות. ההתפתחות הזאת מהווה אתגר חדש מבית עבור יהודים ליברליים, תומכי המפלגה הדמוקרטית, שרואים תמיכה בישראל ותמיכה בפתרון שתי המדינות כשני צדדים של אותו המטבע.

דוגמה לכך היא רשידה טאליב, הדמוקרטית שנבחרה במחוז 13 במישיגן, שבהיעדר מתחרה רפובליקני, עומדת לכהן החל מנובמבר כחברת בית הנבחרים הראשונה ממוצא פלסטיני. טאליב מייצגת מחוז פרוגרסיבי עם ייצוג רב למיעוטים. בראיונות שנתנה לאחר היבחרה אמרה טאליב שהיא תומכת ב"פתרון מדינה אחת", שמבטיח לפיה שהפלסטינים והישראלים יחיו יחדיו "נפרדים אך שווים". זאת בניגוד לעמדות שהיא עצמה ביטאה ערב הבחירות, התואמות את המרכז הליברלי בארה"ב, שעיקרן תמיכה בפיתרון שתי המדינות ובסיוע אמריקאי לישראלים ולפלסטינים כאחד. העמדות הקודמות שלה זיכו אותה, בין היתר, בתמיכת השדולה הפרו-ישראלית הליברלית J Street.

אבל בעקבות המפנה של טאליב מתמיכתה בפיתרון שתי מדינות לשני עמים לפיתרון המדינה האחת, החליטה שדולת J Street, לראשונה בעשר שנות קיומה, להסיר את תמיכתה מהמועמדת. בהחלטתה נתנה J Street ביטוי למה שנחשב בעיניה חציית קו אדום וסימנה בבירור מה נחשב בעיניה פרו-ישראלי – תמיכה בפיתרון שתי המדינות, שנותן מענה להגדרה עצמית לאומית ליהודים ולפלסטינים.

טאליב איננה לבד. נכונותה לשבור את הקונצנזוס המפלגתי ולהסתכן באובדן תמיכה משמעותית מבית הוא חלק מגל, שכרגע מיוחס לבודדים, אבל הולך ומתחזק, היות והוא מבטא גם תגובת נגד להקצנה של ממשלת בנימין נתניהו ומדיניותה. אלכסנדריה אוקסיו קורטז מניו יורק, לדוגמה, שנחשבת לכוכבת עולה בשמי האגף הסוציאליסטי במפלגה הדמוקרטית, קנתה לעצמה פרסום בישראל כשכתבה בציוץ כי פעולות צה"ל אל מול המפגינים על גדר רצועת עזה הן "טבח". חברת בית הנבחרים אילהן עומר ממינסוטה טענה שבישראל יש "משטר אפרטהייד" ויש דוגמאות נוספות.

רשידה טאליב שניצחה במישיגן. בת לאב פלסטיניצילום: ANTHONY LANZILOTE / NYT

אמירות אלה מבטאות את הקושי של השמאל הפרוגרסיבי להבחין בין ממשלת ישראל למדינת ישראל. בחסות הממשלה הנוכחית נתפס פיתרון שתי מדינות כסוג של מתן הכשר להרחבת התנחלויות והעמקת השליטה בפלסטינים בשטחים. מה שמקבל משנה כוח מפעולות שהקואליציה מובילה כמו חוק הלאום, חוק ההסדרה, איסור על בג"צ לעסוק בענייני תכנון ובניה בגדה המערבית ושאר חוקי סיפוח וגם מאמירות שנשמעות משרי הממשלה חדשות לבקרים על כך שלא תקום מדינה פלסטינית.

הממשלה מציבה בפנינו מציאות, לפיה רעיונות המדינה האחת משמאל והסיפוח הזוחל מימין, מותירים את רובם הגדול של יהודי ארה"ב במציאות מאתגרת. מציאות בה הם נאלצים להיאבק מימין ומשמאל על ערכים, שעד לא מכבר היו מוסכמים, אבל היום מאוימים בתנועת מלקחיים על ידי תפישות קיצוניות משני הצדדים.  אסור לשכוח שבעבור הרוב המכריע של הציבור היהודי-אמריקאי, הקריאה לקידום פתרון מדינה אחת שקולה לסופה של המדינה היהודית היחידה בעולם. במקביל, הקריאה לסיפוח השטחים, שקולה בעיניהם לאובדן דמותה של המדינה אותה הם אוהבים ושלשלומה הם מייחלים.

אל מול הכוחות ההולכים ומתחזקים שמנסים למנף את הכעס על המדיניות הישראלית לדה-לגיטימציה לישראל כולה, עומדים יחידים וארגונים המתעקשים על שימור האבחנה בין תמיכה בלתי מסויגת במדינת ישראל וזכותה להגן על עצמה, לבין ביקורת על מדיניות ממשלתה. קבוצה זו מאמינה כי הדרך הטובה ביותר להתמודד עם התופעה היא דיון פתוח מבוסס מידע. הם ניצבים לבד במערכה, אל מול ממשלה ישראלית שלא מבינה כי תומכי השלום האמריקאים הם ידידיה הטובים של מדינת ישראל. מבלי להבין שהכרסום שמובל, גם על ידה, באבחנה בין תמיכה בישראל, לבין תמיכה בהתנחלויות ובכיבוש, פוגעת לא רק במערכת היחסים עם הידידים, אלא סופה לפגוע במדינת ישראל, שתמצא עצמה מתמודדת מול התחזקותן של תפישות קיצוניות המערערות על עצם קיומה. 

הכותבת היא מנהלת J Street ישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ