יש מכות? מיקי זוהר מצטרף בציוצים

ברי דנינו - צרובה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברי דנינו - צרובה

בשבוע שעבר הותקפו שלושה צעירים בחוף הים בקריות, לאחר שלדבריהם "עברו במקום כמה צעירים יהודים ושאלו אותנו אם אנחנו ערבים". מיעוט הגינויים לתקיפה אינו מפתיע. פוליטיקאים רבים, שבדרך כלל ממהרים להאשים ערבים בפעולות נגד יהודים, גם כשאלה לא ביצעו אותם, מילאו הפעם את פיהם מים.

ביום ששי, יומיים לאחר תקיפת הצעירים, הגיעו לרחוץ בחופי תל אביב ערבים לבושים בחולצות בצבעי הדגל הפלסטיני עם הכיתוב 48. הפעם, ח"כ מיקי זוהר, שלנוכח התקיפה הקודמת החריש, הזדרז לצייץ תגובה, שמשקפת היטב את האווירה הקיימת היום בארץ: "נאמר לכם באופן ברור: נכון, יש לכם הזכות הדמוקרטית להגיע לחופים שלנו ובלבד שאתם שומרים על החוק".

מה בעצם אמר חבר הכנסת הנכבד? הבה נפרוט את דבריו.

"נאמר לכם באופן ברור"  – אנחנו אדוני הארץ, אנחנו מדברים אליכם הילידים באופן ברור, כמו שמבוגר מדבר לילד קטן, כדי להבהיר את מיקומו הנחות בסיטואציה.

"יש לכם הזכות הדמוקרטית להגיע לחופים" – לעת עתה, לא ברור כמה זמן זה עוד יישאר ככה, שכן הזכות היא זכות דמוקרטית ולמיקי זוהר יש תכניות אחרות באשר לדמוקרטיה הישראלית, כפי שסיפר עליהן בראיון שהעניק לערוץ i24news, שם הוא אמר "שהערבים שיחיו במדינה יזכו לכל הזכויות שמקבלים אזרחים, למעט זכות ההצבעה". ובכן, מיקי זוהר, דמוקרטיה זו כבר לא.

"החופים שלנו" – בעבור מיקי זוהר החוף שייך ליהודים והערבים אזרחי ישראל יכולים רק להתארח בו ורק בתנאים מסוימים.

"בלבד שאתם שומרים על החוק" – אם למשל ערבי יתרחץ בחוף שאינו מוכרז ללא מציל בניגוד לחוק? לפי מיקי זוהר, ניתן יהיה לשלול את זכותו להתרחץ בכל חופי ישראל.

מיקי זוהר שם עצמו כבעל הבית של חופי ישראל, אבל הוא שכח דבר אחד: במגילת העצמאות, עת הוכרז על הקמת מדינת ישראל מטרים ספורים מחוף ימה של תל אביב, התחייבו מקימי המדינה שמדינתנו "תהא מושתת על יסודות החירות, הצדק והשלום לאור חזונם של נביאי ישראל; תקיים שוויון זכויות חברתי ומדיני גמור לכל אזרחיה בלי הבדל דת, גזע ומין; תבטיח חופש דת, מצפון, לשון, חינוך ותרבות". בן גוריון קרא במגילת העצמאות "לבני העם הערבי, תושבי מדינת ישראל, לשמור על שלום וליטול חלקם בבניין המדינה על יסוד אזרחות מלאה ושווה ועל יסוד נציגות מתאימה בכל מוסדותיה, הזמניים והקבועים".

הכרזתו של מיקי זוהר מתקבלת בטבעיות שכזו באווירה ציבורית שבה אמירות גזעניות ומפלגות הפכו עניין שבשגרה. אבל בניגוד לרוח הציבורית, לפי החוק (עדיין) החופים, כמו כל המדינה, שייכים לכלל אזרחי המדינה – ערבים ויהודים כאחד. אבל את זה רבים שוכחים, גם מיקי זוהר וגם אלה שביקשו לפתור את סוגיית הבעלות על חוף הים על ידי מקלות, שרשראות וסכינים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ