מועמד לראשות עיר? כך תשיג עוד קולות

אירית רונבלום
אירית רוזנבלום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אירית רונבלום
אירית רוזנבלום

הבחירות ברשויות המקומיות בפתח, הקמפיינים מתקדמים והמועמדים מפיצים את משנתם בנוגע לנושאים הבוערים כמו חינוך, תחבורה ציבורית, מסים, ביטחון אישי, דיור, תברואה, תחזוקה, פנאי וכן הלאה. אבל נושא אחד, שקרוב מאוד לליבם של כלל התושבים, נפקד ממערכות הבחירות בערים השונות - הבחירה להקים משפחה כרצונם וכדרכם.

בעוד שבמרבית מדינות העולם, העירייה היא האחראית לחיתון זוגות בתחומה, בישראל מוסדות הדת הם המופקדים מבחינה חוקית על המוסד הזה. אבל זה לא אומר שהרשויות לא יכולות לקיים חתונות, גם אם אלה לא ייחשבו רשמיות על ידי המדינה, הן עדיין יכולות להוות טקס חגיגי ומשמעותי בעבור המתחתנים. על ראשי הרשויות להפנים שיש להם אפשרות להעניק אלטרנטיבה מוניציפאלית לחתונה דתית.

רגע מרגש במיוחד זכור לי משנת 2002, עת כיהנתי כסגנית ראש מועצת שוהם, אז זכיתי לערוך טקס נישואים אזרחי על מדרגות בניין המועצה. אליקים רובינשטיין, ששימש אז כיועץ המשפטי לממשלה, הורה לי שלא לערוך את הטקס בבניין המועצה עצמו, לכן יצאנו החוצה, ערכנו את הטקס המרגש וכך הבענו עמדה משמעותית ביחס לתפקידו של השלטון המקומי בכל הקשור למשפחה ולנישואים.

בימים אלה המתמודדים לרשויות המקומיות זורקים שלל הבטחות לאוויר בשורה של נושאים, אבל אף לא אחד מהם מבטיח לאתגר את ההתעקשות של האורתודוקסיה המרכזית לשמר את מונופול הנישואים באמצעות השלטון המקומי. סקרים שונים מצביעים על כך שכ-80% מהציבור החילוני לא מעוניין להתחתן ברבנות, אז מדוע איפה שמועמדים ליברלים ופלורליסטיים לרשויות מקומיות לא יישאו את נושא הנישואים החילוניים כדגל?

אם מועמדים לראשות הערים ובכירים אחרים בשלטון המקומי ירימו את נס המאבק למען מתן סמכויות נישואים ברשויות, יהיה בכך בכדי לייצר משקל נגד גדול לרפיסותן של כל ממשלות ישראל לדורותיהן. כולן, ללא יוצא מן הכלל, נכנעו ללחצי המפלגות הדתיות במקום לתת מענה לצרכי מרבית הציבור בישראל. השלטון המקומי צריך להיות זה שיוביל את המהפכה וישחרר את מדינת ישראל מכבלי הרבנות.

כשהממשלה הופכת יותר ויותר אטומה למצוקותיהם של מרבית הישראלים, את המהפיכה הזאת צריך להניע מלמטה. כך קרה ביחס לקהילה הלהט"בית, שזכתה קודם כל להכרה ותמיכה מצד עיריית תל אביב-יפו, שאליה הצטרפו גם כמה רשויות אחרות. זוהי דוגמה אחת לכוח שיש בידי השלטון המקומי בהובלת סדר יום ישראלי.

יש עוד חודשיים עד הבחירות המוניציפליות, זה לא מאוחר בעבור מועמדות ומועמדים להציב את תחום עריכת הנישואים על סדר יומם. בעבורם, זה יהיה טוב אלקטורלית  ובעבור מדינת ישראל, זה יהיה טוב ערכית ומהותית.

עו"ד אירית רוזנבלום היא מומחית לפילוסופיה משפטית ומייסדת ארגון "משפחה חדשה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ