הגיע הזמן להתעורר, השמועה הזאת שגויה

רן שמעוני
רן שמעוני
חגיגת ראש השנה בליכוד, בספטמבר. העם נועד לממן את צורכי משפחת נתניהו
רן שמעוני
רן שמעוני

הישורת האחרונה בהתפתחות תיקי בנימין נתניהו הביאה איתה דיבור חדש: יש אנשי ליכוד שלא יקבלו את נתניהו כמנהיגם, אם יוגש נגדו כתב אישום. "יזרקו אותו בלי להביט לאחור", כתבה רוית הכט בעיתון זה. גם אריה גולן חזה לאחרונה בתכנית "פגוש את העיתונות" את העתיד הבא: "יהיו כוחות בליכוד שיגידו 'אדוני, תודה רבה לך', הם לא יסבלו ראש ממשלה תחת כתב אישום".

זאת אמירה שנמסרת בלחש, כחידוש מהפכני שנגלה לשותפי סוד בלבד – שמועה מסווגת, שטמונה מתחת לפני השטח הליכודי. כפי שאסיר מספר לחברו על התוכנית הגדולה שבסופה יברחו מהכלא: הצטלבות של כמה נסיבות, קצת תושייה, וזה מאחורינו. זאת גם הסיבה שצריכים לחכות, לתת לאביחי מנדלבליט לעשות את שלו. עד אז תמשיכו לחייך כשביבי עובר לידכם, למחוא כפיים ולחייך.

מפתה לחשוב שהשמועה נכונה, לדמיין שבליכודיאדה באילת (סליחה, לאומיאדה, ברור שלאומיאדה) היו אנשים שלא קיבלו את טקסי הפולחן לכבוד נתניהו, שהטילו ספק בחפותו לנוכח החשדות הכבדים. הכוונה היא לא לבני בגין ומיני שמאלנים שכאלה, אלא לדמויות בעלות אחיזה במרחב העדכני של הליכוד: אנשים שדווקא שמחים בתנועה, שלא חרדים לגורלה ולא מבכים על אובדן הדרך, אך מסרבים בפשטות לקבל ראש ממשלה שנתבע על ידי המדינה בראשה הוא עומד.

כשפלא כזה מתגבש מול עינינו, זה סימן שאנחנו בחלום והגיע הזמן להתעורר. אף ליכודניק לא ייצא נגד נתניהו, גם כשהמציאות ממש דורשת ממנו לעשות זאת. אם היתה בשמועה הזאת אמת, היינו רואים אותה מתממשת מזמן. ואולם, פרשות היו רבות, גם גילויי הסתה, אבל התנגדות למעשיו מעולם לא נשמעה. 

אין צורך באמירה זקופה או בהצהרה בשם המפלגה, מספיק היה שאדם אחד, אלמוני, ואולי קצת מופרע, היה קם על רגליו באחד מכינוסי הליכוד וצועק: "ריבונו של עולם, די!". לא כמחאה על שירותי הבריאות בפריפריה ולא כהבעת כאב על רמיסת הממלכתיות, אלא כצעקה מוסרית, עקרונית, חסרת רווח אישי. צעקה שתישמע מאדם שלא יחולל שינוי, שלא יוביל מזימה במחשכים, שישלם מחיר על דבריו, ובכל זאת יזעק, כי כבר אי אפשר יותר.

זה מעולם לא קרה, ולכן סביר שמעשה גדול מזה גם לא יקרה. אפשר לחכות עם הטענה הזאת, עד להגשת כתב אישום, לקוות שאז יפנה העדר את עורפו וימצא לעצמו נתיב אחר לשלטון. אבל בפועל, ככל שהחשדות מתגברים, כך נתניהו זוכה לחיבוק יותר גדול. הראשון שיודע זאת הוא נתניהו עצמו, שמטפח בשקדנות של שנים את נאמנותו של עם ישראל כנשק יום הדין שלו. בשבועות האחרונים הוא גם התחיל לירות: "אתם תחליטו, דווקא נתניהו!"

כתב אישום יגביר את השימוש של נתניהו בתומכיו, שירגישו נחוצים יותר מתמיד. ישנם שכבר תרמו למגבית לטובת מימון הוצאות המשפט של ראש הממשלה. נתניהו עשיר? גם מצביעי הליכוד יודעים זאת. ההבדל הוא, שהם מזמן קשרו את גורל המדינה בגורלו שלו. עמידה לצדו הפכה בחודשים האחרונים למעשה פטריוטי של ממש.

בסקר שנערך בליכודיאדה באילת ניתנו לנשאלים שלוש אפשרויות במקרה ש"יוגש נגד נתניהו חס וחלילה כתב אישום, מה עליו לעשות?" (לשון הסקר): 1. לא צריך להתפטר. 2. על נתניהו להתפטר, אם יוגש נגדו כתב אישום. 3. לערוך משאל עם ולפעול בהתאם לרצון העם. עינינו הרואות, הדרישה להדיחו אינה קיימת, היא לא מופיעה במפרט הפעולות הליכודניקי. אגב, 10% בלבד מהנשאלים בחרו באפשרות השנייה. יש שטענו בחשש כי זה לבדו מספר גבוה מדי.

תגובות