עיון בתיק מלפני 23 שנה

אביגדור פלדמן
אביגדור פלדמן
פייגלין בכנס זהות בנמל תל אביב, אתמול
אביגדור פלדמן
אביגדור פלדמן

בימים אלה אני מפרק את הארכיון במשרד שלי ומעביר את חלקו לאוניברסיטת תל אביב. כל זאת לטובת פרויקט לשימור ההיסטוריה המשפטית במדינת ישראל, שמנהל פרופסור רון חריס. אחד התיקים משך את תשומת לבי: "חיים הנגבי — משה פייגלין", נרשם על גבי התיק במרקר אדום. לא מצאתי אצלי שמץ של זיכרון במה מדובר. כשעיינתי בתיק התברר לי, כי מדובר בתביעת דיבה שהגיש משה פייגלין ב–1996 על ידי בא כוחו, עורך הדין אליקים העצני, נגד חיים הנגבי, חבר יקר שלי, ממייסדי "מצפן".

עיון בתיק העלה נשכחות: פייגלין הגיש תביעת דיבה נגד הנגבי על כך שכתב בטור שפירסם ב"ידיעות אחרונות": "משה פייגלין מקלס את הנאציזם ומרומם את היטלר, וחבריו מחשים". לכאורה תביעת דיבה בטוחה, ועל פי פסיקה מן הזמן האחרון, נאציזם והיטלר שווים דמי דיבה של 300 אלף שקל לפחות. הנגבי, שייצגתי אותו עם סמדר בן נתן ורונית רובינסון, הסתמך על דברים שאמר פייגלין בראיון לעדה אושפיז, שפורסם ב"הארץ" ב–8.12.95.

השבוע

7 ימים לבחירות, הפודקאסט בשיחות עומק עם פוליטיקאים

"הנאציזם קידם את גרמניה ממצב של שפל למצב פנטסטי מבחינה פיסית ואידיאולוגית — נוער האשפתות בלויי הסחבות נהפך למצוחצח, מסודר, וגרמניה זכתה למשטר מופת, משפט תקין וסדר ציבורי. היטלר התרפק על מוסיקה טובה, צייר. לא מדובר בחבורת בריונים, הם רק השתמשו בבריונים והומוסקסואלים. מוטב שלא תכתבי זאת, אני חושש שלא יבינו אותי נכון. שיהיה ברור, האידיאולוגיה הנאצית היתה ללא ספק שטנית, אבל אידיאולוגיה, ואני גאה שאני כיהודי הייתי האויב הגדול ביותר של היטלר, שייצגתי את כל מה שהוא שנא".

שופטת בית משפט השלום בקרית גת רחל ברקאי דחתה את התביעה של פייגלין, וחייבה אותו בהוצאות בסך 10,000 שקל. השופטת קבעה, כי את התארים "מקלס הנאציזם" ו"היטלר" הביא פייגלין על עצמו בדין וביושר בדברים שאמר לאושפיז. פייגלין לא הכחיש שאמר את הדברים, שגם הוקלטו בידי אושפיז.

23 שנה חלפו, והאיש בעל אלף הפרצופים, שנזרק מהליכוד וחזר לליכוד, שנפסל בבג"ץ והוחזר בבג"ץ, שהיה חבר כנסת מטעם הליכוד, סגן יושב ראש הכנסת, יריב משמעותי לבנימין נתניהו, מי שכינה את משטר גרמניה הנאצית "משטר מופת, משפט תקין וסדר ציבורי" וטען בשקר מעורר פלצות, כי הומוסקסואלים פעלו באלימות לצד בריונים בשירותו של היטלר, עומד לחזור לכנסת כראש מפלגת "זהות". כל זאת כשמאחוריו גיס, שנראה כנוער אשפתות בבלויי סחבות, שנהפך כמו פייגלין מנהיגם למצוחצח ומסודר.

איכשהו נדמה לי — נדמה, אין לי הוכחות, וזאת סברה בלבד — כי פייגלין בלבו פנימה לוחש לעצמו: גם לצייר חובב המוסיקה הטובה לא היה קל עד שהשתלט על גרמניה; אני לפחות לא הייתי בבית הסוהר.

תגובות