אבוי לנו אם כך חוקרים ראש ממשלה

איור: ערן וולקובסקי
ראש הממשלה בנימין נתניהו יושב מול חוקר משטרה ליד שולחן ב חדר חקירות. ליד החוקר, קלסר של תיק 1000 נתניהו שרוע על השולח, מעשן סיגר, לידו חבילת סיגריות. עשן מהסיגר מכסה את פני השוטר. שוטר: " אתה ארגנת מסוק צהלי למילצ'ן? " נתניהו: " זה החזון שלי "
הקשר: התפרסמו חלקים מ חקירת נתניהו ב תיק 1,000 - פרשת המתנות, בה חשוד נתניהו שקיבל מתנות יקרות מ ארנון מילצ'ן, בין השאר סיגרים. נתניהו נשאל לגבי מסוק צה"לי אשר הוזמן להטיס את מילצ'ן וניסה להתחמק מתשובה באמצעות נאום על החזון שלו- ובכך לזרות מסך עשן בפני החוקרים.

חדשות ערוץ 12 הביאו השבוע בהרחבה תמליל מחקירת המשטרה, שבה נשאל בנימין נתניהו על קשריו עם ארנון מילצ'ן. החקירה עסקה במסוק של חיל האוויר שנתניהו העמיד לרשות מילצ'ן ואיש עסקים הודי, כדי לאפשר להם להגיע לירדן. גיא פלג, הכתב המשפטי של הערוץ, טען שהתמליל מלמד שנתניהו נתן טובת הנאה למילצ'ן בתמורה לסיגרים ולשמפניה שקיבל ממנו. קראתי את התמליל ומצאתי בו דברים אחרים לגמרי, אפילו הפוכים, ממה שמצא פלג.

מה שמצאתי בתמליל הוא חקירה של ראש הממשלה על ידי תת־ניצב כורש ברנור, שהיא כולה אלימות מילולית. ברנור קטע את נתניהו שוב ושוב, אחרי שתיים־שלוש מלים בלבד שאמר, תוך שהוא מבקש לבסס את טענתו שנתניהו נתן למילצ'ן טובת הנאה בתמורה לטובות ההנאה שקיבל ממנו. רק לאחר דקות ארוכות של חקירה איפשר ברנור לנתניהו למסור את גרסתו לאירוע ללא הפרעה: המיזם של מילצ'ן ואיש העסקים ההודי היה אמור להוליד אזור סחר חופשי בין ישראל, הפלסטינים וירדן. נתניהו ראה בכך תרומה חשובה לקידום יחסי ישראל עם הודו ועם שכנותיה ממזרח, וסבר שהמיזם משתלב עם גישת השלום הכלכלי שהוא דוגל בה.

זה שנים ארוכות אנחנו נתקלים שוב ושוב בנאשמים שטענו כי הודו בביצוע עבירה בעקבות לחץ פסיכולוגי כבד שהופעל עליהם בחקירות המשטרה (צעקות, עלבונות, איומים), וגם בעקבות מכות ושלילת שינה. כשראיתי את האופן האגרסיבי שבו חקר ברנור את נתניהו התכווצתי (הצופים נחשפו לתמליל בלבד, לא להקלטה. האם יהיה זה מופרך להניח שדבריו של ברנור הוטחו בנתניהו בצעקות?). אם כך חוקרים ראש ממשלה, איך חוקרים בני אדם אחרים? והתכווצתי גם כשראיתי אדם מנוסה ומבריק כנתניהו כשהוא מתקשה למסור את גרסתו, לנוכח מטר השאלות הבלתי פוסק שהוטח בו, בלא לאפשר לו לסיים אפילו חצי משפט. אם כך חוקרים במשטרה אדם כנתניהו, כיצד יצליח מי שאינו נתניהו למסור את גרסתו ולשכנע באמיתותה? אבל אף אחד מהדברים האלה לא הטריד את פלג.

העמדה שפלג הציג לצופיו גם שגויה מהבחינה המשפטית. פלג הציג את נתניהו כמי שהיה מעורב עם מילצ'ן בעסקת שוחד: הטסה לירדן תמורת סיגרים ושמפניה. אבל פלג התעלם לגמרי ממה שהיה העיקר במעשהו של נתניהו: פעולה לקידום האינטרס הלאומי באמצעות מילצ'ן ואיש העסקים ההודי. לדעתי, נתניהו פעל באופן ענייני, ובוודאי שלא היה מעורב כאן בעסקת שוחד.

ואי אפשר שלא לומר גם זאת: בעשורים האחרונים התרגלנו כל כך לכך שהמשטרה ופרקליטות המדינה מדליפות חומרי חקירה לכתבי המשפט, עד כי אנחנו מקבלים את ההדלפות האלה כמובן מאליו, כמשהו שהוא חלק מטבע הדברים. אבל הכרחי להתקומם נגד ההדלפות. אחת התוצאות הקשות שלהן היא ההעברה של הדיון הפלילי מבתי המשפט לתקשורת. בכך מתכרסם מה שהוא אולי הדבר המקודש ביותר במשפט כולו (ובצדק מלמדים אותו כבר בשבוע הראשון של לימודי המשפטים): אדם יורשע וייענש רק לאחר שהוא נהנה מארבעת הערובות הפרוצדורליות הגדולות של המשפט הפלילי: חזקת החפות; הצורך להוכיח את אשמת הנאשם מעבר לכל ספק סביר; הזכות לייצוג על ידי עורך דין; הכרעה על ידי שופט הפועל באי־משוא פנים. ההדלפות גם משבשות את ההליכים הפליליים בבתי המשפט, משום שהן משפיעות על דעת הקהל באופן המקשה על שופטים להגיע לתוצאות המתחייבות על פי החומרים המשפטיים שמונחים בפניהם. תוצאה קשה נוספת היא פגיעה בכבוד האדם של נחקרים ונאשמים (פגיעה קיצונית במיוחד התקיימה לפני כשני עשורים, כאשר במהדורת החדשות של ערוץ 2 ביום שישי בערב שודרו צילומים שהודלפו של נחקר שבלע פיסות נייר). מלומדי משפט הצביעו לא אחת על כך שבשנים האחרונות, בה בעת שבית המשפט העליון שב וחוזר על ה"מנטרה" של "כבוד האדם", חלה הידרדרות קשה בהגנה שהמשפט החוקתי והמשפט הפלילי מעניקים לזכויות של נחקרים ונאשמים. ההדלפות הן דוגמה עגומה לתהליך.

פרופ' מאוטנר מלמד בפקולטה למשפטים של אוניברסיטת תל אביב

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות