סמוטריץ' יגרור אותנו לאפרטהייד

גל אלון
שר התחבורה, בצלאל סמוטריץ'
גל אלון

עם מינוי בצלאל סמוטריץ' לשר התחבורה, ניצבים פקידי המשרד מול דילמה ערכית משמעותית: האם לקחת חלק פעיל בתכנון המהלך למיסוד משטר של אפרטהייד בשטחים, או לא. זהו רגע מבחן להרבה פקידים.

סמוטריץ' כבר הכריז, כי בכוונתו להניע עבודת מטה ממשלתית להיערכות "להשלכות המעשיות" של מה שהגדיר "החלת הריבונות הישראלית ביהודה ושומרון". אבל יש דברים שגם אקונומיקה לא תוכל להלבין: סמוטריץ' עומד לבקש מפקידי המשרד להכין תוכנית לניהול ישיר של התחבורה בשטחים, לא דרך המערכת הצבאית השולטת בשטח כיום.

זה כבר איננו דיון על סיוע לגושי התיישבות, אלא על מסלולי האוטובוסים בחברון וברמאללה. האם נמכור רב־קו לפלסטינים? איפה יהיו נתיבי התחבורה הציבורית בג'נין? סמוטריץ' אמנם החליף בתבונה את המונח "סיפוח" במלה המקובלת יותר "ריבונות", אך המשמעות זהה. מכאן הדרך לתהום קצרה: אם התקציב יחולק באופן שוויוני — אפשר להספיד את התחבורה הציבורית. אם לא — האפליה הבלתי מוצדקת תמוסד. ומה יקרה כשהפלסטינים ידרשו להצביע בקלפי? הבחירה תהיה טרגית: או שלילת זכויותיהם הפוליטיות, או סוף המדינה היהודית.

זה יהיה המבחן של בוגרי ובוגרות תוכניות המנהיגות, שנועדו להכשיר את דור העתיד של השירות הציבורי. האם אותם "צעירים מבטיחים" ילכו בעקבות סגנית היועץ המשפטי, דינה זילבר, שלא פחדה להתעמת עם שרת המשפטים איילת שקד, או בעקבות מנכ"ל משרד התרבות והספורט, יוסי שרעבי, שביזה את טקסי הדלקת המשואות ביום העצמאות?

במוזיאונים בקייפטאון מוצגים לדיראון עולם השרטוטים של פקידי הממשל בדרום אפריקה ל"ערי שחורים" במדינה. במוקדם או במאוחר יופקו גם במשרד התחבורה שרטוטים דומים: סט אחד להתנחלויות ואחר לערים הפלסטיניות, שהמשרד יידרש להציב בהן תחנות אוטובוס. ההשוואה תהיה בלתי נמנעת.

ההנחיה לביטול המינהל האזרחי בשטחים אינה סתם הנחיה פקידותית; זהו מהלך, שדגל שחור מתנוסס מעליו. דגל ההופך את כל השותפים בו לאחראים, מהמנכ"לים, עבור בסגניהם ועד לפקידים ולעוזרים. איש לא יוכל לטעון "לא ידעתי". שנים הסברנו שהפלסטינים הם סרבני השלום, אך אין די בכך כדי להצדיק אפרטהייד.

בנימין נתניהו עשה בשנים האחרונות הכל כדי לשחוק את עמוד השדרה הערכי של הפקידות הציבורית. כעת הגענו לרגע האמת. האם אותם צעירים מבטיחים ישתפו פעולה בעיניים פקוחות עם סיפוח של שני מיליון פלסטינים? מה יגידו לילדיהם? זה הרגע שבו גם הפקידים מוכרחים להגדיר לעצמם קווים אדומים. אסור לתת לסמוטריץ' לדרדר אותנו לתכנון של משטר אפרטהייד.

ד"ר אלון הקים את מערך תכנון המדיניות הממשלתית, בעת שירותו במשרד ראש הממשלה

תגובות