זה לא ממזר, זה מונופול

אורית להב
אורית להב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורית להב
אורית להב

באוגוסט 2016 נישא הזוג אורן כדת משה וישראל. הזוג, שומרי תורה ומצוות, רצו לחתום על הסכם קדם נישואים ועל תנאי הקידושין כדי להגן על עצמם מפני סכנת העגינות. הואיל והרבנות לא מוכנה לחתן זוג אשר חותם על הסכמים כאלה, החליט הזוג להינשא באופן פרטי. לאחר נישואיהם, פנו השניים למשרד הפנים לצורך רישומם אך בקשתם נדחתה. כיום, כשלוש שנים אחרי חתונתם, הם עדיין לא מוכרים כנשואים.

מחרתיים (רביעי) ייערך בבג"ץ דיון בעתירת ארגון "מבוי סתום" בדרישה להורות למשרד הפנים לרשום את הזוג אורן כנשוי, בדומה לזוגות חרדים שנישאים באופן פרטי על ידי רבנים. הדיון הזה יתקיים שבוע בלבד לפני הבחירות לכנסת, בשעה שסוגיות דת ומדינה נמצאות במוקד השיח הציבורי.

במשך שנים נעשים ניסיונות כושלים לעגן בישראל את חוק את חופש הבחירה בנישואים. זאת, למרות רצונם של רוב האזרחים בכינון נישואים כאלה. לפי סקר שערכה עמותת חדו"ש בחודש שעבר, 68% מהציבור תומכים בחופש בחירה בנישואים בישראל, וגם בקרב הציבור הדתי ישנם רבים התומכים במיסוד מסלול אזרחי לנישואים. חתונה היא אירוע אישי מכונן בין הזוג. למדינה לא אמורה להיות נגיעה בכך.

הטענה המרכזית שמאחורי התערבות המדינה נוגעת לחשש מממזרות. לפי ההלכה, ילדים שנולדו לאשה נשואה מגבר שאינו בעלה הם ממזרים. לכאורה, אם כל הזוגות היו נישאים באופן פרטי למדינה לא היתה יכולת לפקח מי נשוי, מי גרוש ומי רווק, וכך אשה נשואה היתה יכולה להרות בקלות לגבר שאינו בעלה.

הבעיה העיקרית בטענה זו היא שמערך הנישואים הקיים היום ממילא לא מצליח להגן מפני הממזרות. להיפך. המדיניות המנותקת והנוקשה של הרבנות בהליכי גירושין גורמת לנשים רבות להתעלם מהאיסור על ממזרות ולהביא לעולם ילד מבן זוג אחר. בנוסף, במציאות שבה רבים אינם מתחתנים ברבנות, הסנקציה על ממזרות (שלילת היכולת של הממזר להינשא ליהודי) פחות מרתיעה מכפי שהיתה בעבר.

טענה נוספת של המדינה קשורה ל"סדר הציבורי". כדי למנוע מצב שבו אנשים יציגו את עצמם כפנויים לאחר שנישאו לאדם אחר, יש צורך לבצע רישום מסודר ושקוף לציבור לגבי מעמדם האישי של כל גבר ואשה. אולם, כיום, בעידן האינטרנט והרשתות החברתיות, יכולתו של אדם להערים על אחרים בשאלת מצבו המשפחתי ומידת "פניותו" כמעט שלא קיימת. בנוסף, איש אינו בודק את הרישום במשרד הפנים בשלב ההתחלתי של הקשר ולכן התועלת בו מוטלת בספק.

קשה להתעלם, לאור חולשת טיעונים אלה, מהמסקנה שמה שעומד בראשי מעייני הרבות הוא שימור וחיזוק מעמדה המונופוליסטי בנושא הנישואים, גם אם זה על חשבון האזרחים ואפילו ההלכה. פסיקת בג"ץ השבוע עשויה לסדוק את המונופול הזה, וגם אם לא - הציבור יעשה זאת בעצמו. המספרים הגדלים והולכים מוכיחים שזה רק עניין של זמן.

אורית להב היא מנכ"לית עמותת "מבוי סתום" ועורכת דין

חופה
"68% מהציבור תומכים בחופש בחירה בנישואים בישראל"צילום: אלכס ליבק

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ