נשיא צרפת היקר, הבית בוער

ג׳וזף רייך
שריפה במדינת המחוז רונדוניה שבמערב ברזיל, החודש
ג׳וזף רייך

נשיא צרפת היקר,

"הבית שלנו בוער. פשוטו כמשמעו. יער הגשם באמזונס - הריאות המייצרות 20% מהחמצן בכוכב הלכת שלנו - עולה באש. זהו משבר בינלאומי", צייצת בטוויטר. תגובתו הפבלובית של הפושע הסביבתי, נשיא ברזיל ז'איר בולסונרו, שהאשים אותך בקולוניאליזם, עשויה אולי להיות מגוחכת אבל פעולותיו לא מגוחכות כלל ועיקר. כדור הארץ שלנו נמצא בסכנה חריפה. זהו מצב היסטורי חסר תקדים. אני שואל אותך, וכדאי שתשאל את עצמך, האם אתה עושה מספיק בנדון? אתה לא. צריך לצאת למהפכה צרפתית חדשה שתוביל לשינוי אירופי וכלל עולמי עם תוצאות הרבה יותר משמעותיות (והרבה פחות אלימות) ממהפכת 1789.

ראשית חכמה, התנגד לשיקום כנסיית נוטרדאם. בעשורים האחרונים הקתדרלה היתה לסמל תיירותי דומיננטי של מעמד הביניים הצרכני הגדל ברחבי העולם. העלייה לרגל הזו גובתה על ידי סחרחרת של נפט מסובסד לחברות הלואו קוסט וגידול חסר רחמים במספר המלונות, דירות airbnb, מסעדות, אוכל ושגעת קניות - כולם לא פחות פוגעניים לסביבה. המסקנה צריכה להיות שתשאיר את החורבה על כנה, כמו אתר הנצחה.

פנה אל בני עמך, עורר בהם את תחושת החובה, שעה שאנו ניצבים מול משבר אקלימי חסר תקדים ומול הסכנה הנשקפת ממנו לדמוקרטיה המערבית. פנה לכל אותם מיליארדרים שכל כך אוהבים את רעיון שיקום הקתדרלה, שאל אותם אם צרפת יכולה להשתמש בתרומותיהם לשיקום של אזורים חלשים יותר מבחינה סוציו-אקונומית. עודד  יזמים וארגונים שונים לסייע לשותפים האפריקאים שלהם בפיתוח חקלאות אורגנית, סולארית וביומסה; בפיתוח תנורים חשמליים וגישה למים, בפיתוח תשתיות היזמות ותעשיות המלאכה שלהם.

אפשר להחליף את תיירות ההמונים הנהנתנית בהמון חסר תקדים של חילופי סטודנטים, צעירים נחושים שעושים עבודות רווחה וצדקה, בעלי מלאכה ונשים היוצאות למדינות מתפתחות כדי ללמד ולייצא ידע. תן מקלט ולימודים גבוהים לצעירות ממדינות מתפתחות. עוד כמה שנים הן יחזרו הביתה נשים מועצמות שיהיו למקבלי ההחלטות במדינותיהן. כל הצעדים הלא קשים ולא יקרים האלה יעצרו את העוני, ירפאו את האומללות.

לא עוד סובסידיות יתר לחקלאות קונבנציונלית המתבססת על דשני חנקן התורמים להתחממות האקלים. עשה את השעמום, הבטלה והאבטלה, מגפות של העבר. גייס את בני המעמדות הנמוכים, את המובטלים ואת מעוטי השכר. הפוך אותם למגדלי ירקות, זרעים ועשבי תיבול בבתי חממה וחוות גידול עם גג הידרופוני, למשל. החייה את מודל הגרין-דיל החדש. דאג שישופרו התשתיות הציבוריות על ידי רשת חכמה, אוטובוסים ורכבות אלקטרוניים; שפץ את רבעי עוני; הפוך ערים לפארקים, כסה את הקירות העירומים עם קיסוס וצמחייה אכילה; הבא את הדבורים ואת החרקים העשירים בחלבון. גרום להומניזציה של תעשיית האופנה: אסור על החברות המסחריות הגדולות לייבא בגדים מסדנאות יזע בצפון אפריקה, תת-היבשת ההודית או דרום-מזרח אסיה, היכן שבעיקר נשים צעירות נשדדות מנעוריהן. אותן חברות יכולות לייצר את מוצריהן במתפרות מקומיות ולייצר מחדש אלפי מקומות עבודה במערב.

סייע לאכלס את מרכזי הקניות רק ביזמי השוק-הקטן, כמו חייטים, חנויות יד-שנייה, מעצבי אופנה ומעצבים אמנותיים, יצרני רהיטים וקוסמטיקה אקולוגית; מזג את בתי האבות עם גני הילדים; אפשר לשוטרים ולשוטרות להיות חוקרים ופסיכולוגים; הענק לכל עובדי הציבור כמו מורים, גננות וצוותי רפואה משכורות משביעות רצון כדי לשמור את הכלכלה האקולוגית הקטנה והחדשה הזו - חיה ובועטת. הפוך את המזון האורגני למוצרים במחיר סביר לכולם ושים את הבריאות ושימור הטבע בראש סולם העדיפויות. הגבל את תעשיית הסוכר והממתקים ככל האפשר ואת הניצול המיותר של מינרלים, מתכות יקרות ותרכובות נדירות.

קבל השראה מהמלים הפשוטות של אקטיבסיטית האקלים גרטה טונברג בת ה-16, שאמרה שהשריפות באמזונס הן סימן ברור לכך שאנו מוכרחים להפסיק להרוס את הטבע; היאבק באותן תעשיות חסרות-מצפון של שמן דקלים, סויה ובשר (אותם בתי מטבחיים לא אנושיים). כל אלה הם האחראים העיקריים לשריפות האמזונס. הוצא מחוץ לחוק את השמדת יערות הגשם. השתמש בכל האמצעים העומדים לרשותך, כמו אמברגו כלכלי למשל. חרמות, מניעת השקעות ועיצומים יאלצו את ברזיל, דומותיה ואת כל הכוחות האפלים שמאחוריהן, להפסיק.

האפר וההרס של נוטרדאם הם רק סמל שנשרף, אבל האדמה היא אמנו, לא?

ג'וזף רייך הוא המו"ל והעורך הראשי של אתר החדשות הבינלאומי fairplanet המתמקד בנושאי סביבה. אל המאמר המלא

תגובות