ביבי והגרועים ממנו

חיים ברעם
חיים ברעם
בנימין נתניהו במסיבת עיתונאים, אתמול
חיים ברעם
חיים ברעם

למי יש חשק לקום ביום שלישי בבוקר וללכת לקלפי? אינני יודע. אני אעשה זאת בוודאות שכן גדלתי על מערכות בחירות ובגילי אין סיבה להשתנות. גם החלטתי בעד מי להצביע (הרשימה המשותפת) והתנערתי מכל יומרה לשנות את המציאות. מי שמצביע בעד רשימה ערבית-יהודית מוותר על המאבק על ראשות הממשלה ומסתפק בנושא הייצוג. עד שהמתונים בקרב הציבור היהודי יבינו, שבלי קואליציה יהודית-ערבית לא נחליף את בנימין נתניהו וייתכן שנקבל בלשכת ראש הממשלה גם גרועים ממנו - לא יכול להיות שום שינוי אמיתי. הדגש על אישיותו של ראש הממשלה ועל נהנתנותם של בני משפחתו מחטיא מאד את המטרה. סיפוחיסטים, נצים ופשיסטים מאכלסים את הזירה הפוליטית ובתנאים כאלה המאבק נגד החרדים הוא חסר משמעות פוליטית.

בני גנץ הוא נץ קיצוני כלפי הערבים וברשימתו יש גם גרועים ממנו. אהוד ברק הוא צלם בהיכלה של מרצ ולדעתי גם יגרום לה נזק אלקטורלי. נאומיו ההיסטריים אינם מתאימים למפלגה ליברלית מתונה כזו. ניצן הורביץ משך את מרצ ימינה וזוהי מפלה לכל הישראלים הטובים שתלו בה תקוות. ייתכן שביבי יוחלף, ואולי אפילו ינחל מפלה יחסית. אז אולי נחגוג בסוף השבוע, אבל החגיגה תסתיים מהר מול המציאות הקשה שנוצרה בימיו. חלמנו על מצע פוליטי וחברתי אחר, שיהיה אנטי-תזה מובהקת לניאו-ליברליזם חסר הרחמים של הליכוד. החלום הזה לא יתגשם. זה נחמד שכמה חרותניקים ותיקים כמו בני בגין, דן מרידור ואולי גם מיקי איתן יתמכו בכחול לבן, אבל מדיניות אחרת לא תצמח מזה. אולי יחול שינוי לטובה ביחס לבתי המשפט, וגם זה לטובה.

את הקואליציה היהודית-ערבית יבנו פוליטיקאים ישראלים אחרים, אולי כמו עופר שלח שיתמרד סוף-סוף נגד מנהיגו הרדוד יאיר לפיד. אבל הדרך ארוכה היא ורבה. אני מקווה שעמיר פרץ יקבל יותר קולות ממרצ, ובכך יילמד את הורוביץ ואנשיו לקח שאותו לא ישכחו לעולם. סדר העדיפויות השמאלי קובע ששני מיליון האזרחים הערבים חשובים יותר מהעדפה אישית כזו או אחרת.

המשותפת שואפת ל-13 מנדטים אבל מידת הצלחה ברחוב היהודי משמעותית לא פחות ממספר חברי הסיעה. אני מקווה שההימנעות בקרב הציבור היהודי הנאור תהיה מינימלית, אם כי אני מכיר כמה מצביעים שנוסעים לאירופה דווקא בשבוע הבחירות. לא ניתן לשחזר את ההתלהבות שפקדה אותנו בימי הבחירות בנעורינו. נוכל רק לתמוך בטובים בעינינו ולהצביע נגד הרעים.

תגובות