הרייכסטאג עולה באש

אלון מזרחי
אלון מזרחי
נתניהו. "הרס ההסכמות ההדדיות המקודשות של הדמוקרטיה הוא מכשיר רב עוצמה בדרך לביצור כוחו של הפשיזם החדש"
אלון מזרחי
אלון מזרחי

במובנים מסוימים, חייו של דיקטטור פשיסטי בימינו קשים מחייהם של העריצים בגל הקודם, הקלאסי. בימינו העין הציבורית כבר אינה מחבבת מצעדי ענק וביטויי הערצה המוניים למנהיג. גם שבועת הקרבה אישית למען המנהיג והמולדת אינה מקובלת בחברות שחוו דמוקרטיה, ולו לעשור או שניים, או שהתקיימו על סף דמוקרטיה.

העידן המצולם והמתוקשר, שמעניק לממסדים שלטוניים כוח אדיר לעצב את דעת הקהל, מטיל גם מגבלה על כוחם. העידון התרבותי המסוים שעברנו בעשרות השנים האחרונות הפך את הסמלים שלנו לפחות קונקרטיים ויותר מופשטים. במקום ארמונות מלוכה - בתים רשמיים שהמתחולל בהם חשוב מחזותם. במקום מצעדי ענק צבאיים - טיפוח שיח כביכול מרומז על עוצמה ויכולות. במקום התגלמות הממלכה בגופו הפיזי של השליט ובזרעו - התקיימות עקרונות המדינה בפרקטיקות, עקרונות והרגלים שמבטאים את רוחה.

מי שרוצים לשרוף את הרייכסטאג של ימינו, אם כן, אינם צריכים להצית מבנים, אלא להעלות באש מסורות דמוקרטיות שזוכות, בצדק, למעמד כמו מקודש. המבנים הסימבוליים של ההווה הם מופשטים ומתקיימים במישור ההסכמה הציבורית ההדדית. זה בדיוק מה שעושה בנימין נתניהו בנוגע למוסד הבחירות. הרס אמון הציבור הישראלי במוסד זה שקול להשלכת פצצת אטום על מרכז החיים הדמוקרטיים. לערעור יסודי ועמוק כזה של המסורת החשובה ביותר של הדמוקרטיה, יהיו תוצאות טראגיות.

במקרה של התערערות המבנים של הדמוקרטיה, הנהייה הציבורית תהיה אל בעל הכוח הגדול בחברה, שייתפש כגורם מייצב, אף על פי שהוא המערער. תוצאה נוספת, צפויה ומסוכנת אף היא, תהיה השתכנעות הקהלים הרחבים שתומכים בהגמוניה הליכודניקית, שבני המיעוט הפלסטיני בישראל הם לא רק סכנה קיומית אתנית, דתית וביטחונית, אלא גם איום על הניסיון היהודי לכונן דמוקרטיה. זיהוי כזה של הערבים כמסכני הקיום הדמוקרטי ייפול על אדמה שהורעלה במשך עשרות שנות באמצעות הסתה שלטונית וגזענות ממוסדת נגד ערבים.

ההבנה שהרס ההסכמות ההדדיות המקודשות של הדמוקרטיה הוא מכשיר רב עוצמה בדרך לביצור כוחו של הפשיזם החדש. היא אינה ייחודית לליכוד. לא לחינם מפריח נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, בדותות על נהירת מיליוני מהגרים בלתי חוקיים לקלפיות בארצו. הפשיסטים של ימינו מבינים, כמו קודמיהם, שכדי לקנות לעצמם כוח אבסולוטי הם חייבים להציג לציבור אמתלה רבת כוח. "זיהום ההליך הדמוקרטי" הוא אמתלה כזאת בדיוק. כשהציבור ישתכנע שאכן הבחירות זויפו, יהיה היגיון רב בטענת ההגמוניה הימנית שאי אפשר לערוך בחירות בזמן הזה.

במעבר מפשיזם שאינו מוצהר לדיקטטורה מלאה תמיד ישנו רגע של "שריפת הרייכסטאג". זוהי נקודה בזמן שהשואפים לכוח אבסולוטי מזהים וממנפים כסכנה לאומית חמורה שרק הם מהווים את התשובה לה. אחרי שריפת הרייכסטאג המפלגה הנאצית העבירה שורת חוקים שהפכו אותה לשליטה יחידה בגרמניה. מיסגור הבחירות בישראל כמזויפות (על ידי הערבים) ירומם את הליכוד ממעמד של מפלגה אחת מני רבות, לכוח היחיד האמון על שמירת השלטון התקין בישראל. במקרה של המשך שלטון הליכוד בראשות נתניהו, ישראל צועדת לקראת אסון ידוע מראש.

תגובות