ההתנצלות נשכחת, המסר המחליא נשאר

מיכאל שמש
כרזות נתניהו גנץ
מיכאל שמש

בבחירות 2015 השתמש בנימין נתניהו בסיסמה "הערבים נעים בהמוניהם לקלפיות". ארבע שנים חלפו, הפצע מהאמירה הזו עדיין לא הגליד, והנה גם כעת יודעים בליכוד את מי צריך להקריב קורבן כדי לנצח. הסלוגן המכליל והמעוות "ממשלת שמאל - ערבים" הוא חלק מקמפיין הרשמי של מפלגת השלטון, והסיסמה "הערבים רוצים להשמיד את כולנו" נולדה מתוך הצורך להתחנף לימין הקיצוני והגזעני. 

נתניהו מיהר להסתייג מהסיסמה האחרונה, אבל הריח של פצצת הסירחון הזו עדיין באוויר. המסר עבר היטב והנזק כבר נעשה. הבהרותיו של ראש הממשלה בעניין לא שוות דבר. גם אחרי בחירות ב2015 הוא התנצל על "הערבים נעים בהמוניהם לקלפיות". התוצאה פשוטה והיא א.ב של ספין - את ההתנצלות שוכחים אבל את המסר המחליא זוכרים היטב. טעות שכזאת לא יכולה היתה להיות מכוונת כלפי הציונות הדתית או כלפי אף אחד שהליכוד חפץ ביקרו. אבל למי איכפת מהערבים?

לליכוד ונתניהו כבר התרגלנו. החידוש הגדול של בחירות 2019 - סיבוב השני, הוא הקמפיין של כחול לבן להפוך את המגזר החרדי לקורבן של כל כישלונותיה. במקום לעשות דברים בסיסיים בימים שנותרו לו עד הבחירות, או לחילופין לוותר על הרוטציה המטופשת עם יאיר לפיד (פוגעת בכחול לבן לפי כל סקר), בחר בני גנץ לסמן את המגזר החרדי ולצבוע אותו בשחור. אחרי שהתנער מעל כל במה מהערבים כדי שחלילה לא ידבק בו "הכתם הערבי", פנה יו"ר כחול לבן לנשק הזול ויעיל ביותר שיש למערכת הפוליטית להציע - שנאת חרדים. למרבה הצער, אך כצפוי, זה עובד לו יפה מאד.

בחסות הקמפיינים הללו, ישראל 2019 הופכת אט אט למדינה שיכולה בקלות להתחרות בידידותיה במזרח אירופה. השנאה לאחר היא האיום האמיתי על החברה הישראלית. היא זו שעלולה למנוע מישראל בעתיד לשלב מיעוטים וליצור חברה פורה שיודעת לנצל היטב את משאביה האנושיים. עצוב שבישראל של היום הדבר היחיד שיכול להוציא מצביעים לקלפיות הוא שנאה תהומית לחרדים וערבים.

מיכאל שמש הוא הכתב הפוליטי של "כאן 11" ו"כאן ב'"

תגובות