הרשימה המשותפת - הנשמה הדמוקרטית שנותרה כאן

יונתן מנדל
יונתן מנדל
הרשימה המשותפת באירוע השקת קמפיין הבחירות בתל אביב, בחודש שעבר
יונתן מנדל
יונתן מנדל

כך נפתח מאמר המערכת של כתב העת האמריקאי "אטלנטיק" לציון שנתיים לכהונת טראמפ: "לפני שנתיים כתבנו עליו במאמר המערכת שלנו שהוא דמגוג, שונא-זרים, סקסיסט, חסר ידע, שקרן, חובב עריצים, מפגין נטיות רודניות, אויב של עובדות ואדיש לחוקה. כעת, ברטרוספקטיבה של שנתיים, ניתן לומר כי המעטנו בחומרת הדברים".

מרגע שפסע דונלד טראמפ לבית הלבן והיה לנשיא ארה"ב, הוא הפך סמל לשסע בין שני סוגי מחנות. תומכיו היו חבריו לימין האמריקאי ולשיח רפובליקאי החדש, לרבות זה הלאומני, בארה"ב ובעולם כולו. מתנגדיו נמנים על המפלגות הדמוקרטיות בארה"ב ובעולם, לרבות תנועות שמאל, ארגוני זכויות אדם, גופים המתנגדים להפצת נשק וארגונים למען שחורים ומהגרים.

למען האמת, מיד עם בחירתו, יצאו לרחובות ארה"ב שלושה מיליון איש ואשה למצעדי מחאה. היה זה יום ההפגנות הגדול ביותר בהיסטוריה האמריקאית. באותו זמן, התקיימו מצעדים דומים ברחבי העולם, כשהגדולים שבהם נערכו בברלין, לונדון, סידני ופריז. כה גדולה היתה ההתנגדות השמאלית-דמוקרטית לדמותו, כהונתו וצעדיו של טראמפ, שכאשר הוא הגיע לביקור ראשון בבריטניה, ביולי 2018, הוציאה שגרירות ארה"ב בלונדון "אזהרת הפגנות" לאזרחיה. מאות אלפי בריטים יצאו לרחובות ואלפי שוטרים התפרשו בבירה. כל פגישותיו של טראמפ הועתקו אל מחוץ ללונדון.

גם ביקוריו של טראמפ במדינות אחרות זכו לקיתונות של בוז וביקורת, ככל שהתרבו אמירותיו וציוציו בנוגע לאותה מדינה. בפריז למשל הוקם "אזור חופשי מטראמפ" (No Trump Zone) במסגרת הקמפיין "פריז נגד טראמפ" שהחל אחרי פרישת ארה"ב מההסכם הבינלאומי נגד ההתחממות הגלובלית. כך קרה גם ביפן תחת הסלוגן "לא לטראמפ, לא לקו קלאקס קלאן, לא לפשיזם". בדרום קוריאה מחו "לא מקדמים בברכה את הנשיא טראמפ" ובפיליפינים קראו המפגינים "להחרים את טראמפ" בגלל הקמת בסיסים של צבא ארה"ב במדינה. בבריסל, בירת האיחוד האירופי, חיכו לטראמפ עשרת אלפים מפגינים כדי למחות על השתתפותו בוועידת נאט"ו.

בכל מקום אליו הגיע טראמפ, גם בתוך ארה"ב עצמה, הוא נתקל בהפגנות. למעשה רק בסעודיה הוא התקבל רק בדברי הלל, ריקודים ומחולות. גם בישראל התמוגגו מהביקור. השר גלעד ארדן כל כך התרגש שההסתה נתפלטה ממנו מיד - עוד בנמל התעופה הוא דיווח לטראמפ על פיגוע פלסטיני שלא היה. ח"כ לשעבר אורן חזן עשה עם הנשיא האמריקאי סלפי. את הביקור חתם טראמפ ביד ושם בספר האורחים בדרכו המיוחדת. "ממש מדהים + לעולם לא אשכח!" ("so amazing + will never forget!"), כתב בספר האורחים.

רק תקרית אחת העיבה על ביקורו של טראמפ בישראל. מול שגרירות ארה"ב בתל אביב נערכה אז הפגנה תחת השם "דונלד הביתה" (Donald go home) והיא היתה יוזמה של הרשימה המשותפת. המארגנים כתבו כי "טראמפ ומדיניות הממשל הם חלק מהבעיה ולא חלק מהפתרון. אחרי 50 שנות כיבוש, שלום בין ישראלים לפלסטינים יגיע רק מתוך יוזמה של העמים שחיים כאן... במקום זאת טראמפ מחובר למתנחלים, השגריר שמינה לישראל היה נשיא מכון 'ידידי בית-אל' בארה"ב, ואיל הקזינו שלדון אדלסון ניצב מאחוריו כפי שהוא ניצב מאחורי נתניהו".

זאת ועוד, את נאום טראמפ, שהיה אמור להתקיים בכנסת, הוחלט להזיז למוזיאון ישראל בשל החשש שחברי הרשימה המשותפת יקלקלו את החגיגה. כשסגנו מייק פנס בא לארץ, מיד אחרי הכרזת טראמפ על העברת השגרירות ל"ירושלים המאוחדת", הוכתרו דבריו על ידי השר אקוניס כ"נאום הציוני הגדול והחשוב ביותר שנישא אי פעם על ידי מנהיג זר במליאת הכנסת". כל חברי הכנסת שמעו אותו, למעט חברי הרשימה המשותפת שהוצאו מהאולם במהירות הבזק אחרי שמחו בקולניות נגד מדיניות ארה"ב בפתח דבריו. גם מחוץ לכנסת הובילה הרשימה המשותפת את המחאה נגד העברת השגרירות.

בישראל, האופוזיציה הברורה ביותר, לעתים היחידה, לטראמפ ולמה שהוא מייצג, לא הגיעה סתם מספסלי "האופוזיציה", אלא מהחברה הערבית ומנציגיה בכנסת. הרוב הישראלי העדיף לקבל ללא ביקורת את חיבוק הדב של טראמפ, את המדיניות הלא מאוזנת שלו באזור, את ההתנהלות שלו כפיל בחנות חרסינה, את הרחקת הפלסטינים מהדיון, את רצונו למחוק את אונר"א, את העברת השגרירות כמחווה ליום העצמאות, את המינויים הלא הגיוניים לתפקידי גישור, תיווך וייעוץ, ואת ההשלכות הרות הגורל שעשויות להיות לכהונתו, לרבות שריפת הגשרים בין ישראל למפלגה הדמוקרטית.

נדמה שהרוח הדמוקרטית העמוקה, זו שנשמעת בכל מקום נגד עוולות וחוסר צדק מהותיים, מגיעה בישראל ממקום אחד. ההתייצבות הישראלית הכללית לצד טראמפ עולה בקנה אחד עם תהליכים כלליים יותר של הסתה, התקרנפות ועצימת עין בחברה היהודית. לכן, לא מפתיע שבישראל יש מתקפה על המרחב הדמוקרטי, השפה הערבית וארגוני זכויות אדם. לא מפתיע גם שהגזענות גואה, הסתה גואה, הדה-לגיטימציה לשותפות עם פלסטינים גואה, ושהקבוצה סביבה רוב רובן של מגמות אלה מתמקד היא הערבים אזרחי ישראל.

תמיכה ברשימה המשותפת היא אם כן תמיכה באלמנט עמוק הרבה יותר מהרשימה עצמה. מדובר בתמיכה בנשמה הדמוקרטית שעוד נותרה כאן.

תגובות