חילוני שלא מצביע תומך בחיסול דרך חייו

נעם תיבון - צרובה
נעם תיבון
הזוג נתניהו מצביע בקלפי בירושלים
נעם תיבון - צרובה
נעם תיבון

יום הבחירות הזה ישפיע בצורה בלתי הפיכה על חייהם של החילוניים בישראל. לצערי אני שומע לאחרונה יותר מדי קולות חילוניים מהססים שאומרים כי אין להם למי להצביע. אני שומע גם קולות של צעירים חילוניים שלא ילכו להצביע כי אין להם דעה.

אם הבחירות האלה יסתיימו בניצחון של בנימין נתניהו והמפלגות הדתיות שתומכות בו, ישראל לא תהיה עוד אותה מדינה שאנחנו מכירים. כבר היום יש בישראל כפייה דתית ומעורבות מוגזמת של הרבנות בחיי האזרחים. אבל המצב הנוכחי, עד כמה שהוא מרגיז ומעצבן עבור אזרחים רבים, יהיה משחק ילדים לעומת המציאות שאנחנו עלולים להתעורר אליה מחר (רביעי) בבוקר.

הציבור החרדי הוא ציבור עם מודעות פוליטית גבוהה מאד, והוא ראוי להערכה על שיעור ההשתתפות שלו בבחירות לכנסת. המפלגות החרדיות מקדמות את האינטרסים שלהן ועושות זאת בהצלחה רבה. אלא שבכל הממשלות הקודמות, הכוח של המפלגות הדתיות והחרדיות היה מוגבל. ראשי ממשלה כמו אולמרט, שרון, ברק ורבין הקימו קואליציות איתן וקיבלו חלק מהדרישות שלהן, אבל הם גם ידעו להציב להן גבולות בנושאים מסוימים. גם הפוליטיקאים החרדים ידעו שאם הם יגזימו ויחצו קווים אדומים - הם עלולים למצוא עצמם מחוץ לקואליציה.

זה לא מה שיקרה אם נתניהו והמפלגות הדתיות והחרדיות ישיגו 61 מנדטים הפעם. לנתניהו לא תהיה שום אפשרות להחליף אותו בשותפים אחרים, כי הוא רוצה לקדם את "חוק חסינות". החוק הזה יפרק את הדמוקרטיה הישראלית ויהפוך אותנו לטורקיה של ארדואן, מדינה שבה השליט ומקורביו יכולים לעבור על החוק בלי להיענש.

כדי להשיג את המטרה הזו, נתניהו יהיה תלוי לחלוטין בחרדים ובדתיים. המפלגות שלהם ישלטו לא רק בממשלה שלו, אלא בגורלו האישי. אם יתמכו בו - הוא יישאר בבית ראש הממשלה בירושלים. אם ינטשו אותו - הוא ילך לבית המשפט ואולי אף לבית הסוהר. לכן, לא יהיה גבול למה שהמפלגות הדתיות והחרדיות יוכלו להשיג ממנו ב״ממשלת חסינות״, אם אכן תקום פה ממשלה כזו אחרי הבחירות.

המשמעות היא שדברים שנשמעו דמיוניים עד לפני כמה שנים יהפכו למציאות, אם הציבור החילוני לא ייצא להצביע. בערים רבות בישראל, נשים ייאלצו לשבת בחלק האחורי של האוטובוס. אופי השירות של נשים בצה״ל ישתנה לחלוטין. מעוזים חילוניים, כמו האוניברסיטאות, ישתנו ללא היכר. הרבנות הראשית תתחזק עוד יותר, ותמשיך להתעלל בעולים מרוסיה, אוקראינה ואתיופיה. ההתקדמות שהשיגה הקהילה הגאה, תתהפך בתוך זמן קצר.

אם אתם חושבים שבית המשפט העליון ימנע את הדברים הללו, כנראה שאתם לא מעודכנים בתוכניות של נתניהו ושותפיו לקואליציה. הם רוצים להעביר חוק שימנע מהעליון להתערב בהחלטות הכנסת. אנחנו רגילים למצב שבו פוליטיקאים עילגים מעבירים חוקים פרובוקטיביים מתוך ידיעה שהעליון יפסול אותם. אבל זה לא מה שיקרה אם קואליציית החסינות של נתניהו תקום. הקואליציה הזו תדרוס באלימות את בית המשפט העליון, והאזרחים יישארו בלי יכולת להתגונן מפני חקיקה מטורפת.

עדיין לא מאוחר למנוע את זה, ויש רק דרך אחת לעשות זאת: להצביע. יותר מדי חילונים בישראל הגיעו למצב של ייאוש. אנשים שאומרים שלא ילכו להצביע ושאף מפלגה לא מתאימה להם ב-100% - עושים טעות קשה. אני מבין ומזדהה עם הקושי של צעירים שנולדו למציאות בה הברית בין נתניהו לחרדים נדמית כנצחית ובלתי ניתנת לשינוי. הורים צעירים מתמודדים עם תהליך הדתה במערכת החינוך ועם אפליה ממוסדת של חילונים בהקצאת משאבי המדינה. הדרך לשנות זאת אינה בהסתגרות וכניעה למצב הקיים כי אם בהצבעה מאסיבית לטובת מפלגות שנותנות מקום מרכזי לאינטרס החילוני.

להורים חילונים - אם ילדיכם הבוגרים לא מתכננים להגיע לקלפי דברו איתם. אל תחששו לומר: "חשוב לי שתצביע/י." הצבעה איננה עניין רציונלי כי אם רגשי.

למי שלא מצביע - אתם נותנים את קולותיכם לנתניהו ושותפיו לרעיון מדינת ההלכה. אם שיעור ההצבעה של הציבור החילוני לא יעלה באופן דרמטי, הנזק שייגרם יהיה בלתי הפיך.

חילוני שלא יוצא להצביע כאילו הצביע למפלגות שמנסות לחסל את דרך החיים שלו. אל תחששו ואל תתלבטו יותר מדי. בואו לקלפי, ואחרי שהצבעתם, שלחו וואטסאפ לכל החברים והחברות שלכם כדי לוודא שהם מצביעים. זה הקרב על הבית שלנו. על מדינת ישראל.

תגובות