גנץ הוכיח מנהיגות, חתך ופעל נכון

נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יו"ר כחול לבן בני גנץ
יו"ר כחול לבן בני גנץצילום: תומר אפלבאום
נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר

1 מנהיגות. אלה בדיוק הימים שבהם צריך להופיע מנהיג, ובני גנץ הוכיח שהוא כזה. אי אפשר היה להמשיך במצב שבו אנחנו בבידוד, שמפחידים אותנו למוות, ושם למעלה נמשכים מאבקי הכוח ההזויים. אי אפשר היה להמשיך עם ממשלת מעבר שמנהלת מלחמת עולם נגד הקורונה, בלי שהיא יכולה להעביר תקציב ראוי למלחמה זו. אי אפשר היה להמשיך במצב שבו הליכוד מפרק את בית המשפט העליון, ויו"ר הכנסת יולי אדלשטיין מסרב לציית לבג"ץ, כאשר הכנסת לא עובדת ולא מתפקדת. חייבים היו לחתוך ולהרכיב ממשלה. בחירות רביעיות היו מכניסות אותנו לטירוף, לאובדן הדמוקרטיה ומערכת המשפט כאחד.

פוליטיקה היא אמנות האפשר. היא לא השגת חלום וגם לא השגת הטוב ביותר. היא כולה ויתורים על הפחות חשוב לטובת החשוב. וגנץ השיג את העיקר: נתניהו יפסיק להיות ראש הממשלה בעוד שנה וחצי, כן יעמוד למשפט, וישראל תקבל ממשלה מתפקדת באחת השעות הכי קשות שלה — ושל העולם כולו.

מדור הזירה

2 סגר. מתברר שמבצע ההפחדה של משרד הבריאות הצליח. עכשיו כולם רוצים סגר. רק משרד האוצר מתנגד. אבל הוא חסר מעמד וכוח. שר האוצר, יש אחד כזה, משה כחלון, התאדה, ומי שנשאר הוא מנכ"ל המשרד, שי באב"ד, שמנסה להיאבק כמיטב יכולתו. הוא אומר, בצדק, שסגר מלא יגרום לקטסטרופה מלאה, לכן עלינו לשמור על שלד כלכלי מתפקד. אבל קולו נבלע בים ההיסטריה. אולי הם יבינו זאת כשמובטלים יתאבדו, אחרי שיגיעו לפת לחם.

עכשיו מתברר גם, שהמחלוקת על הסגר איננה רק בין משרד הבריאות למשרד האוצר, אלא גם בתוך משרד הבריאות. בצמרת כולם מיושרים. מנכ"ל המשרד, משה בר סימן טוב, תומך בסגר מלא, וכך גם הצמרת המקצועית, פרופ' סיגל סדצקי ופרופ' איתמר גרוטו. הם רוצים להשכיח מאתנו את המחדלים האדירים בתחילת הדרך. הם הרי התנגדו לבדיקות, לא הכינו ערכות בדיקה, לא רכשו מטושים, לא נתנו אישורים למעבדות וגם לא סיפקו אמצעי מגן לרופאים, וזו הסיבה להתפשטות המגפה. הרי ברגע שאתה לא בודק ולא מגלה בזמן את נשאי הנגיף, אתה גורם להתפשטות המגפה באין מפריע. אנשים התחננו להיבדק, אך לא נבדקו ימים ארוכים. הם גם לא רצו ללמוד מדרום קוריאה, סינגפור, הונג קונג וטייוואן, שם כן בדקו ובודדו את החולים, וכך השתלטו על המגפה.

3 איתמר גרוטו. המשנה למנכ"ל משרד הבריאות הוא מלך הפאניקה. הוא זורק לאוויר מספרים אדירים של מתים: 10,000 עד 13 אלף, כאשר אפילו בסין, איטליה וספרד לא הגיעו למספרים הללו. מסמך פנימי של משרד הבריאות, שהודלף בכוונה תחילה, מדבר על מיליון חולים. מזל שלא 6 מיליון. גרוטו אף אמר: "ייתכן שהסגר יימשך חודשיים". מה אכפת לו? המשכורת ממשרד הבריאות תמשיך לדפוק, והמשק הפרטי ימות בינתיים.

אבל להפחיד עם מתים זה לא מספיק, לכן השבוע עבר להפחדה עם אוכל. הוא אמר: "צריך אפילו לסגור את חנויות המזון, ולחלק לציבור מנות קרב", וזה בדור שעדיין זוכר את הטראומה של רעב איום בגטאות ובמחנות. כתוצאה מכך אנשים התנפלו שוב על הסופרים והתורים למשלוחים נהפכו לבלתי נסבלים: שבועיים! צריך גם להבין, שחרדה ופאניקה מחלישות את מנגנוני ההגנה של הגוף והנפש, וההדבקה מהנגיף גוברת. גרוטו צריך ללכת הביתה. אולי שם יירגע.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ