נתניהו הבין: הדרך היחידה למשול לנצח, היא להיות ראש ממשלה זמני

קרולינה לנדסמן
בנימין נתניהו ובני גנץ. המחאה הציבורית הגבירה את הלחץ, והממשלה הגיבה בהחלטות פזיזות ובשליפות מהמותן
קרולינה לנדסמן

אריה דרעי הוא שושבין ממשלת האחדות. למעשה גם דרעי וגם יעקב ליצמן הבטיחו בשעתו לבני גנץ וגבי אשכנזי להיות ערבים לקיומה של הרוטציה. בראיון שהעניק השבוע לעיתון "הדרך" הבהיר דרעי שש"ס מתנגדת לבחירות, והוסיף ש"הוויכוח על התקציב הוא בר־פתרון".

אסור לתת לבנימין נתניהו להשתלט על השיח ולבנות סיפור על חוסר משילות, שנחוצה כדי להיאבק בקורונה, ולהצדיק כך את פירוק הממשלה. ההתנגדות של נתניהו לתקציב דו־שנתי נועדה לפרק את הממשלה ולחזור למעמד שחביב עליו אפילו יותר מזה של ראש ממשלה: ראש ממשלה זמני. נראה שנתניהו החליט לנצל את המבוי הפוליטי הסתום לטובתו. התיקו הפוליטי בין שני המחנות, שתקע את ישראל למעלה משנה, דרך שלוש מערכות בחירות, ולא איפשר לשום מחנה להקים ממשלה; המבוי הסתום שממנו ישראל נחלצה בקושי, רק הודות לנסיבות חירום שיצרה הקורונה, שאיפשרו/אילצו את ראשי שני המחנות לחבור זה לזה ולהקים ממשלה יחדיו — התברר כאוצר בלום של משילות.

מתברר שלנשיא ולדימיר פוטין, שהעביר תיקון חוקתי שיאריך את שלטונו בן 20 השנים עד שנת 2036, יש הרבה מה ללמוד מנתניהו. למה להתלכלך בהעברת תיקונים חוקתיים ולצאת דיקטטור, כשאפשר לבנות אימפריה נצחית בתוך לימבו דמוקרטי? נתניהו המציא נוסחה משלו: במקום שלטון נצחי, בחירות נצחיות, שאליהן הוא תמיד מגיע מעמדת ראש הממשלה הזמני. נתניהו הבין שהדרך היחידה למשול לנצח, היא למשול באופן זמני בין מערכות בחירות.

נתניהו לא מפרק את הממשלה משום שאינו מצליח להעביר את התקציב. הוא אינו מעביר את התקציב כדי להפוך לראש ממשלה זמני. אפשר ממש לראות את העשן העולה מראשו של אביחי מנדלבליט, ושל שופטי בג"ץ המכובדים, בעודם שוקדים בסוגיה החוקתית שתתחפש לפרדוקס: האם ראש ממשלה זמני יכול לצאת לנבצרות? ואת ההיגיון ה"בריא" שינחה אותם לדחות את המשפט עד אחרי הבחירות. כי מה יותר הגיוני מאשר לחכות שהוא שוב יהיה ראש ממשלה קבוע כדי להוציא אותו לנבצרות. או אז ניאלץ להכיר בכך שזהו רצון העם, משם סלולה הדרך לעוד בחירות, וחוזר חלילה.

כמובן, תמיד יש סיכוי שנתניהו יפסיד בבחירות. התרחיש הזה הוא הטוב ביותר לבריאות הגוף והנפש הישראליים. ולכן ישנו קול פנימי־ציבורי שלנוכח האפשרות ללכת לבחירות אומר, בצדק, קדימה. אך לא ברור אם הקורונה, שחשפה את החולשה שהסתיר נתניהו מתחת לגלימת ה"קוסם" שלו, הצליחה להוריד את רמות המתח הפוליטי, העדתי והכלכלי בין חלקי החברה השונים, שסיפקו לו את האנרגיה לקיים את שלטונו רב השנים. מאחר שנתניהו מצא דרך להניב תשואה מהמבוי הסתום הפוליטי, הליכה לבחירות משחקת לידיו גם כאשר משוכנעים שהוא יפסיד.

האלטרנטיבה היא למשוך עד הרוטציה. הדרך היחידה של ש"ס ושל ליצמן לעמוד במלתם היא לדאוג לכך שהתקציב יעבור, ולמשוך את הממשלה המוזרה הזו לפחות עד לרגע החילופין. הם כמובן לא חייבים כלום למחנה מתנגדי ביבי, למען ההגינות יש להודות שההיפך הוא הנכון. אבל אולי הם מרגישים שזה הדבר הנכון לעשותו. אחרי הרוטציה, אפשר לשקול בחירות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות