נתניהו, ליצמן, גפני - הדם על ידיכם

יורם יובל
יורם יובל
יעקב ליצמן ובנימין נתניהו בכנסת
יורם יובל
יורם יובל

"אב הרחמים / שוכן מרומים / ברחמיו העצומים / הוא יפקוד ברחמים / החסידים והישרים והתמימים / קהילות הקודש שמסרו נפשם על קדושת השם / [...] / כי דורש דמים אותם זכר / לא שכח צעקת ענווים". התפילה הזאת נאמרת בקהילות אשכנז אחרי קריאת התורה בשבת. היא נכתבה לזכר הרוגי פרעות תתנ"ו (1096), אסון חורבן קהילות אשכנז בימי מסע הצלב הראשון.

יותר מ-900 שנים חלפו מאז. והיום אני, יהודי מאמין ורופא במקצועי, כותב מאמר זה לזכרם של קדושי קהילות אשכנז בישראל. אני כותב כי המתים הרבים האלה הם אחי - יהודיות ויהודים מאמינים, רובם קשישים ובעלי משפחות. אני כותב כי הם מתו ועדיין מתים בהמוניהם על לא עוול בכפם, ואני כותב בתקווה לעתיד טוב יותר. אני כותב כי כולנו אחים בארץ הזאת - חרדים ומסורתיים וחילונים, ערבים ודרוזים ויהודים - כולנו ערבים זה לזה.

לא מידי שמים בא המוות לזקני החברה החרדית. הוא אירע נוכח מעשיהם ומחדליהם של כמה אישי ציבור ידועים, השולטים בגורלם ובגורלנו. בראשם עומדים ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו, והעסקנים החרדים האשכנזים יעקב ליצמן ומשה גפני. ידיהם של אלה נגועות בדם נקיים, ואין מחילה למעשיהם. הברית הטמאה בין שלושתם עלתה למדינת ישראל ולעם ישראל במחיר דמים נורא.

ייתכן שלשני העסקנים תעמוד בבית הדין של הציבור טענת "לא ידעתי". שניהם חסרי השכלה מדעית ורפואית, ואולי יוכלו לטעון שלא הבינו את התוצאות של מעשיהם ומחדליהם. אך טענה זאת לא תעמוד לנאשם נתניהו, המעודכן בידע מדעי על הקורונה. חזקה עליו שידע היטב מה יהיו התוצאות של מעשיו - ועשה אותם. לכן, לדעתי על נתניהו לעמוד לדין הציבור על מאות מקרים של קלות דעת, שהובילו למאות מקרים של מוות מיותר. ומה יקרה כאשר יעמדו נתניהו ושני העסקנים בפני בית דין של מעלה? זאת יודע רק ההוא שאין שכחה לפני כסא כבודו ואין נסתר מנגד עיניו.

להלן אפרט חלק מן העדויות והנסיבות לפשעים שנעשו בבני החברה החרדית, בעיקר האשכנזית. אני מפרט את העדויות למען ידעו ויבינו אנשי החברה החרדית האשכנזית מי אחראים לאסון הנורא שנפל על קהילותיהם, ויוכלו לנקוט בפעולות שישימו קץ לזוועה. אני כותב גם בשם הקולות הרבים בחברה החרדית שזועקים ומתחננים לציות להנחיות, ובשם אלה המייחלים בסתר לאכיפתן.

העדויות לפשעים של נתניהו, ליצמן וגפני - במעשה ובמחדל - אינן גלויות לעין. הן הוסתרו בתחכום רב מעיני הציבור בכמה אופנים. ראשית, ממשלת נתניהו ניצלה את סמכותה, וקבעה שדיוני ישיבות הממשלה ודיוני הוועדות בנושאי הקורונה יסווגו כחומר חשאי, וייגנזו למשך 30 שנה. מדוע? חזקה על המסתירים והמחביאים שהם יודעים היטב מדוע. לכן, אם נתניהו, ליצמן וגפני יגישו נגדי תביעת דיבה על ההאשמות החמורות שאני מטיח בהם כאן, אדרוש את חשיפת הפרוטוקולים המלאים של כל ישיבות הוועדות וישיבות הממשלה בנושאי הקורונה, מלפני שנה ועד היום. יצא הצדק לאור - וייראה.

עדויות נוספות מוסתרות מן הציבור בעורמה בתוך ים המספרים המבלבלים והלא רלוונטיים שממטיר עלינו משרד הבריאות. הנה דוגמה: לכאורה, שיעורי התמותה בקרב החברה החרדית אינם גבוהים בהרבה משיעורי התמותה בכלל החברה הישראלית. אם כך, מה הבעיה? על מה אני זועק ומאשים?

הנה הבעיה, והיא איומה: בשל הילודה הגבוהה במגזר, החברה החרדית היא חברה צעירה מאוד - נשים ואנשים מעל גיל 60 מהווים רק 3% מתוכה, בעוד שהם כ-13% מכלל החברה הישראלית. כאן אומר המוות את דברו הקודר: בנות ובני 60 פלוס מן המגזר החרדי נמצאים בסיכון למוות מקורונה בשיעור גדול פי ארבע (!) מחבריהם הלא-חרדים.

אני משער שלו הנתונים בקרב החברה החרדית היו מפולחים על פי שיוך עדתי (כלומר, חרדים אשכנזים לחוד ומזרחים לחוד) - היו האחוזים האשכנזים גבוהים הרבה יותר. זאת משום שההפקרות של אי-אכיפת תקנות הסגר, וזלזול פושע בהן, נפוצה יותר בין החרדים האשכנזים מאשר בין אחיהם המזרחים. כך או כך, לו התמותה מקורונה של כל בני 60 פלוס בישראל היתה גבוהה כמו התמותה בקרב בני 60 פלוס החרדים - היו לנו בישראל היום ח"ו יותר מ-12,000 מתי קורונה!

זאת ועוד - למרות הסגר שהוטל עלינו רוב חודש ינואר, גם נתוני התמותה של כלל האוכלוסייה בישראל מבהילים: התמותה מקורונה בישראל בחודש שחלף היתה כ-170 מתים למיליון נפש, שהם יותר מן הממוצע העולמי. למרות היותה מדינה עם אוכלוסייה צעירה ומערכת בריאות מפותחת, ישראל מדורגת במקום ה-62 מתוך 95 מדינות. זאת הגאווה הישראלית שבה מתרברב נתניהו?

רבות נכתב על המחדל של פתיחת נתב"ג לכניסה לא-סלקטיבית של אלפי נוסעים מניו יורק, מיד, לפני ותוך כדי הסגר הראשון. המעשה הזה, שהפך אותנו תוך שבוע ממדינת אי למדינת קורונה, נעשה באישורו המפורש של נתניהו, ועל פי דרישתם של העסקנים החרדים האשכנזים. מאחר שדיוני הממשלה נגנזו, איננו יודעים מה היתה עמדתו של הדרג המקצועי, אבל קשה לי להאמין שנמצאה מומחית קורונה אחת שתמכה בצעד המופקר הזה.

נוסף על כך, קיימת סדרה של מעשים ומחדלים נפשעים שנמשכת עד היום, וממשיכה לגבות מחיר דמים כבד ומיותר מן החברה החרדית בפרט ומן הציבור הישראלי בכלל. המעשים והמחדלים הללו נעשים על פי הוראותיו ואישוריו של נתניהו, ותחת לחצם של ליצמן וגפני - ועל שלושתם לתת את הדין.

אני מדבר על שני דברים: ראשית, ההימנעות העקבית והשערורייתית של נתניהו מסגר דיפרנציאלי, שעליו המליצו ועדיין ממליצים ללא הרף הדרגים המקצועיים, ושנית - הימנעות שיטתית ושערורייתית לא פחות מאכיפת תקנות הריחוק החברתי במגזר החרדי, ובייחוד האשכנזי, על ידי המשטרה. זוהי רשלנות פושעת, ומספרי המתים מדברים בעד עצמם. מחיר הדמים נגבה שוב ושוב מזקנות וזקני המגזר החרדי, והם הולכים כצאן לטבח.

בניגוד לרושם הכוזב שמנסים לשווק נתניהו ותועמלניו, טיפולו באתגר הקורונה הוא לא רק כושל - הוא גם נפשע. ליצמן וגפני שותפים פעילים לפשעיו. הברית הטמאה בין נתניהו לעסקנים החרדים, שמטרתה הארכת שלטון נתניהו ומילוטו מן המשפט שמצפה לו, נכתבה על גבם ונחתמה על קברותיהם של זקני המגזר.

על בסיס הציווי "לא תעמוד על דם רעך", אני כותב את הדברים האלה לאחיותי ואחי בני החברה החרדית, ולכל אזרחי ישראל. בשם המתים, בשם אלה שזעקתם אינה נשמעת, ובשם אלה שעוד ימותו, אני דורש: יושם קץ להפקרות הקטלנית. יועמדו פושעי הקורונה - נתניהו, ליצמן וגפני - לדין הציבור.

הכותב הוא רופא וחוקר מוח, ומועמד מטעם המפלגה הכלכלית לתפקיד שר הבריאות

תגובות