חמש סיבות טובות להצביע מרצ

זהבה גלאון
ניצן הורוביץ, יו"ר מפלגת מרצ (בחזית), במהלך סיור של ראשי מרצ באזור הר חברון. הוא מדבר עם אחד התושבים, ברקע ילדה שמחזיקה דגל פלסטין
זהבה גלאון

בשבועות האחרונים, פונים אלי לא מעט אנשים, ושואלים אותי: זהבה, למה להצביע מרצ? אבל בלי געוואלד, בבקשה. כבר אכלו לנו את הראש עם זה. תני לנו משהו שלא מגיע לצלילי "עיירתנו בוערת".

אז הנה, בשמחה. ואני מתכוונת לזה: בשמחה. בלי פחד, בלי יאוש, בהתלהבות שכבר שכחנו, זו ששמורה למחזיקים ברעיון העתיק של תיקון עולם, שיודעים שהמאבק ארוך ושאין יאוש בעולם כלל. הנה חמש סיבות:

אידיאולוגיה. מרצ היא המפלגה היחידה שלא מגמגמת ולא מתקפלת באידיאולוגיה שלה. שמחזיקה בשני דגלים של תיקון החברה וסיום הכיבוש — העוולה הגדולה והבסיסית של החברה שלנו. שמעתם על עוד מפלגה שמדברת באותה נשימה על הכיבוש, הצורך בכלכלה שמיועדת לכל המשתתפים בה, והפרדת הדת מהפוליטיקה? זכויות גאים? — שולמית אלוני, שיום אחד תהיה כיכר על שמה, היא זו שבנתה אותן פה.

יציבות. מרצ מעולם לא השתתפה, ולא תשתתף, בממשלה של נתניהו. היא היתה חברה בשתי ממשלות השמאל־מרכז האחרונות שהיו פה: ממשלת יצחק רבין וממשלת אהוד ברק. אני מזכירה ש"יש עתיד" ישבה בממשלת נתניהו וגם מפלגת העבודה, שאיבדה משהו קריטי עם רצח רבין, וזחלה מאז לכל ממשלה. מרצ לא אכזבה אתכם ולא תכזיב.

סולידריות. המאבק בכיבוש הוא דגל מרכזי של מרצ. לא מתנצלים על כך, להיפך. במרצ ניצבים לצד הקבוצה המדוכאת ביותר בשטחי השליטה הישראלית, הפלסטינים. ואני מכירה את החברה היהודית: מה לדעתכם יקרה למאבק בכיבוש, אם הוא יישאר נחלתה של הרשימה המשותפת בלבד? בעלי הברית הפלסטינים שלנו זקוקים לסולידריות של מרצ.

מסורת. דמוקרטיה זקוקה למסורות, למוסדות יציבים. מרצ היא מפלגה בת 31, והיא תולדה של מספר מפלגות ותיקות יותר: רצ, מפ"ם ושינוי. למרצ יש מצע מקיף ונבחרים. מפלגות ללא מוסדות או מצע (היוש, הליכוד) אינן מפלגות. הן לכל היותר רשימות. ומפלגות שבהן היו"ר הוא המנהיג לכל חייו אינן דמוקרטיות, הן יותר כת אישיות. מי כמוני יודעת שקשה לשנות מפלגות פעילות מבפנים, אבל במרצ זה לא נגמר בדייאט ספרייט וכוס יין אדום. רוצים לחזק את הדמוקרטיה הישראלית? תִמכו במפלגה דמוקרטית.

למרות הסקרים. אני אגלה לכם סוד קטן, כזה שמקצועני הסקרים לא יודעים: גם הם טועים. לפעמים הטעויות קטנות, לפעמים גדולות, אבל הן תמיד שם. אתם לא יכולים לדעת מה תהיה התוצאה. אף אחד לא יודע. לכו עם מצפונכם. הוא לעולם לא יכזיב אתכם. אל תפנו ליצר האסטרטגי. הוא תמיד שוגה.

הדמוקרטיה הישראלית נמצאת בנקודת שפל, על כך אין ויכוח. אבל אני עדיין מאמינה במילים: "כִּי עוֹד נַפְשִׁי דְרוֹר שׁוֹאֶפֶת,לֹא מְכַרְתִּיהָ לְעֵגֶל־פָּז,כִּי עוֹד אַאֲמִין גַּם בָּאָדָם,גַּם בְּרוּחוֹ, רוּחַ עָז".

שמאלנים, לכו לקלפי בראש מורם, והצביעו למרצ. לא כדי "להציל" אותה אלא כי היא ראויה לקולותיכם. בלי היסוסים. לכו והצביעו על פי מצפונכם, התגברו על הפחד, והוא יעבור לשכון בשורות יריביכם. שחקי, כי באדם אאמין: כי עודני מאמינה בכם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות