צפריר רינת | המינהל לשמירת הטבע והנוף

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צפריר רינת
צפריר רינת

זה לא כבר שונה חוק מקרקעי ישראל על ידי הכנסת. נקבע בו שמינהל מקרקעי ישראל יהפוך לרשות מקרקעין חדשה, שתעסוק לא רק בהקצאת קרקע למגורים ותעסוקה אלא גם בהקצאה לשטחים פתוחים ועל פי צרכים סביבתיים. עוד נקבע באותו שינוי מתקדם, שרשות המקרקעין תסייע ברכישת קרקעות למטרות שונות, ובכלל זה מטרות סביבתיות. על שינויים אלה ניתן לומר, מוטב מאוחר מלעולם לא, אך בעצם נראה שהביטוי המדויק יותר הוא מאוחר מדי, מעט מדי.

כך למשל, בפרשת המאבק להגנתה של דיונת החול האחרונה ששרדה בדרום הערבה ליד היישוב סמר, לא ברור אם ראשי מינהל מקרקעי ישראל מסוגלים בכלל להבין את החשיבות הרבה של שימור ערכי טבע ונופים ייחודיים. עד עתה המינהל לא עשה את הנדרש כדי להציל פיסת טבע נדירה זו, והוא מעודד כריית חולות בדיונה לצורכי בנייה.

בימים אלה מנהלים פעילי התנועה הירוקה בערבה מבצע התרמה במטרה לאסוף מיליון שקלים כדי להעבירם לקבלן שזכה במכרז של מינהל מקרקעי ישראל לכריית חולות סמר. הוא כבר הביע נכונות לוותר על הפרויקט, אך דורש, ובצדק, לקבל בחזרה את מיליון השקלים שנתן כפיקדון למינהל עם זכייתו במכרז. מי שאמור היה להחזיר לקבלן את הכסף הוא כמובן מינהל מקרקעי ישראל. מוטלת עליו החובה לעשות זאת לא משום שהוא נכנע לדרישות של פעילים ירוקים המגינים על דיונת חול יפה, אלא בגלל מה שקובע החוק החדש, המציב בפניו הגדרה נכונה ומקיפה יותר של חובתו הציבורית.

המשמעות של הקצאת קרקע גם על פי שיקולים סביבתיים היא, שיש לבחון מגוון של חלופות לפני שמקריבים את הטבע לטובת בנייה. במקרה של חולות סמר מדובר בשטח שנותר יחיד מסוגו בסביבה שנהפכה לחקלאית, ועתידה להפוך לצפופה ובנויה עוד יותר. יש בו עולם עשיר של חי וצומח, שאין לו תחליף ובלתי אפשרי לכמת אותו במונחים כספיים.

קיימות כיום שתי חלופות שעשויות לספק את צורכי הבנייה באזור דרום הערבה: כרייה מעומק רב יותר בשטחים שכבר נכרו בעבר בסמר, או שימוש בכמויות גדולות של חומר כרייה שנותר במכרות תמנע הסמוכים. ייתכן שהחלופות הללו מסובכות ויקרות יותר בשלב הביצוע, אך הן גם עשויות לספק פתרון לטווח ארוך יותר מחולות סמר, ומה שחשוב יותר - הן חלופות המאפשרות קיום של משאב נדיר שעלותו מבחינת צורכי הפנאי והשירותים האקולוגיים שהוא מספק, רק תלך ותגדל.

אולם לסוגיה העומדת בפני מינהל מקרקעי ישראל בעקבות פרשת חולות סמר משמעות עקרונית רחבה יותר. על גוף זה להפנים את תפקידו החדש ולבחון שורה ארוכה של תוכניות שיווק קרקע לבנייה או תשתיות שכבר אושרו על ידיו, אך עדיין לא בוצעו. מדובר בין השאר בתוכניות להקמת כפרי נופש לאורך החופים באזורים כמו שפך נחל בצת בגליל או חולות ניצנים. השאלה שהמינהל צריך לשאול את עצמו היא לא רק מה המחיר של ויתור על תוכניות אלו, אלא מה התועלת הסביבתית והציבורית בהמשך קיומם של עוד שטחי טבע ונוף שאין להם תחליף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ