אל תלעגו לכנסת

יותם יקיר-צרובה
יותם יקיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יותם יקיר-צרובה
יותם יקיר

בואו נדמיין תסריט, תיאורטי כמובן, ולפיו עו"ד אלדד יניב (ידידי) מצטרף לפוליטיקה ונבחר לכנסת. מה היה אומר ח"כ יניב על מאמרו הקשה של עו"ד יניב ("120 הבטלנים", "הארץ" 11.10)? אולי היה משתמש בחדות לשונו, כדי להצביע על העוול הכבד שהוא עושה לחברי הכנסת. ייתכן שאף היה בודק כל טענה וטענה במאמר השנון ומקעקע אותה:

נתחיל בטענה שחברי הכנסת לא עבדו בעת הפגרה. ובכן, במהלך הפגרה (הלגיטימית והמקובלת בכל פרלמנט בעולם) התקיימו עשרות ישיבות של ועדות, כמו גם דיונים מיוחדים של מליאת הכנסת. הקיץ הזה הפעילות היתה רבה יותר מבעבר, בגלל אירועים משמעותיים שהתחוללו במדינה. יושב ראש הכנסת ראובן ריבלין עבד בקיץ ממש כרגיל - מדי יום ביומו - בלי שום פגרה. כך נתן ריבלין מענה מיידי גם לאירועים מיידיים כמו גם לכל שאר הנושאים והמחלוקות שעל סדר יומה של הכנסת.

באשר לטענה שהח"כים עובדים "שלושה חצאי ימים בשבוע" - יש להניח, שח"כ יניב היה אומר בלהט, שמדובר בדמגוגיה ממש. מפני שהמאמר מתייחס רק לשעות שבהן מתקיימות בכנסת ישיבות מליאה. הוא מתעלם באופן בוטה מעיקר עבודת החקיקה, לב לבה של עבודת הכנסת - הנעשית בוועדות.

עבודת החקיקה האמיתית מתבצעת מדי יום - פשוטו כמשמעו. עבודה קשה, לעתים סיזיפית, מרוחקת מאור זרקורים. עבודת חקיקה המשפיעה על חיי כל אדם במדינה, שלמרבה הצער אינה מקבלת את תשומת הלב המגיעה לה מצד הציבור הישראלי. מעטים יודעים, שרק בכנס הכנסת האחרון - כנס הקיץ - עברו למעלה מ-60 חוקים. כולם חשובים. לכולם השפעה ישירה על אורחות חיינו ולעיים על חיינו ממש.

ח"כ יניב היה בוודאי מוסיף וכותב עוד, כי הכנסת, גם בהשוואה לפרלמנטים מובילים במה שנהוג לכנות "מדינות מתוקנות" - נמצאת במקום לגמרי לא רע. האינטנסיוויות של פעילותה - ההיפך הגמור ממה שנכתב במאמר - בהחלט מרשימה. כך, למשל, בהצעות החוק המושלמות לכדי חוקים של ממש, כך בכמות ההצעות לסדר היום, כך באופן הפתוח והדמוקרטי שבו מתנהלים דיוני הכנסת - ודווקא בשל מצבה המיוחד והדי מסובך גיאו-פוליטית של מדינת ישראל. מהשוואות בינלאומיות שנערכו בכנסת עולה, שברבים מהפרלמנטים בעולם עובדים פחות ימים בשנה, ודאי מחוקקים הרבה פחות חוקים בכל כהונה.

אני מכהן כדובר הכנסת; חשוב להדגיש שאינני דובר של ח"כ זה או אחר וגם לא של חברי הכנסת כמכלול. רק של מוסד הכנסת. ורק ככזה אני מרשה לעצמי לומר, שהסך הכל של חברי הכנסת לא רק עושה מלאכתו נאמנה. תתפלאו - הרוב המכריע רואה בעבודתו שליחות.

אבל יניב, בהינף קולמוס, מבטיח ש"120 הבטלנים יילכו הביתה. חלקם בבושת פנים". בכך מינה את עצמו לתובע, לשופט ולתליין גם יחד, הכריז על תוצאות הבחירות והחליף את כל הכנסת - וכל זאת בלי להסביר במה חטא מישהו, פרט לכך שיצא לפגרה, כמקובל, כאמור, בכל הפרלמנטים.

חברי הכנסת כנראה יתחלפו בחלקם בבחירות הבאות. כך קורה תמיד. האם גם אז יהיה מי שימשיך ללעוג להם? יש לחשוש שכן. האם הכנסת בישראל - כמוסד, כפרלמנט - היא משהו שאנחנו צריכים להתבייש בו? בוודאי שלא. אולי אפילו להתגאות.

הכותב הוא דובר הכנסת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ