הצעת חוק רעה

שלמה אבינרי
שלמה אבינרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שלמה אבינרי
שלמה אבינרי

ישראל היא מדינת הלאום היהודי. זו היתה הלגיטימציה הבינלאומית שהוענקה לה בהחלטת האו"ם בכ"ט בנובמבר. זה העיקרון המונח ביסוד הכרזת העצמאות, חוק השבות, חוק האזרחות ושורה ארוכה של חוקים, תקנות ונהלים. מדיניות ממשלותיה השונות, מימין ומשמאל, נווטה לאור העיקרון הזה, והמציאות הישראלית ספוגה בנוכחותו. תייר ממאדים לו היה נוחת בישראל היה מבין בתוך כמה שעות, שהוא מבקר במדינה שרוב אזרחיה רואים אותה כמדינת הלאום היהודי.

מהי, אם כן, הסיבה להצעת חוק היסוד "ישראל - מדינת הלאום של העם היהודי", שהעלה ח"כ אבי דיכטר (קדימה)? בדברי ההסבר להצעה נאמר שנחיצותו של החוק "מקבלת משנה תוקף, במיוחד בזמנים שבהם יש המבקשים לבטל את זכותו של העם היהודי לבית לאומי בארצו ואת ההכרה במדינת ישראל כבמדינת הלאום של העם היהודי".

נכון שיש כאלה - בייחוד בשולי השמאל הקיצוני בכמה אוניברסיטאות (ואגב, רבים מהם הם יהודים או ישראלים-לשעבר) - המערערים על הלגיטימיות של ישראל, אך אין שום מדינה דמוקרטית ושום מפלגה במדינה דמוקרטית המערערים על לגיטימיות זו. ואולם, בחוגי הימין יש הששים לראות צל הרים כהרים ולהתעלם ממה שבאמת מסכן את ישראל.

הימין מעדיף להתעלם מכך שהאיום הממשי על ישראל כמדינת הלאום היהודי הוא המשך השליטה על מיליוני פלסטינים. רוב החותמים על הצעת החוק מתנגדים להקמתה של מדינה פלסטינית לצד ישראל, ואחרים הצטרפו ליוזמה כנראה מתוך פופוליזם, או משום שאולי לא שמו לב על מה הם חותמים.

ברור כי הצעת החוק לא תשנה את העובדות הקיימות, בחקיקה ובמציאות, המאפיינות את ישראל כמדינה יהודית. אחדים יגידו כי מי יודע, אולי פעם הערבים יהיו רוב בישראל ואז ינסו, לכאורה בדרכים דמוקרטיות, לשנות את המציאות. מסיבות אלה יש צורך לשריין את קיומה של ישראל כמדינת הלאום היהודית על ידי חוק יסוד. זה כמובן אבסורד כפול: הערבים יכולים להיות לרוב רק אם ישראל לא תתנתק מן השטחים; ואם אי-פעם יהיו הערבים רוב, רק נאיבים-שבנאיבים מסוגלים לחשוב, כי חוק יסוד כזה או אחר הוא שימנע את השתלטותם על המדינה.

אך להצעת החוק יש השלכות אחרות, וכולן חמורות. בהעדר הגדרה מקובלת בציבור היהודי של משמעותה של מדינה יהודית, הדיון בהצעת החוק ירבה מחלוקות - והרי זוהי בדיוק הסיבה שבגללה אין כיום אפשרות להגיע לחקיקת חוקה. זאת ועוד, הצעת החוק רק תעמיק את תחושת הניכור של המיעוט הערבי ותפגע, ללא שום צורך, ביחסים המורכבים בין כה וכה בין יהודים לערבים.

לדוגמה: סעיף 4 מבטל את מעמדה של הערבית כשפה הרשמית השנייה במדינה; סעיף 10 מעלה את מעמד הלוח העברי ל"לוח הרשמי של המדינה"; סעיף 13 קובע, כי "המשפט העברי ישמש מקור השראה למחוקק" - ניסוח מעורפל שפותח פתח לחקיקה בעייתית. לפי סעיף 9(ב) "המדינה רשאית לאפשר לקהילה, לרבות בני דת אחת או לאום אחד, לקיים התיישבות קהילתית נפרדת". מצד אחד זוהי עקיפה בוטה של פסיקת בג"ץ בעתירתם של אימאן ועאדל קעדאן; ומצד שני, בכך שהצעת החוק רק מאפשרת למדינה לאשר את קיומן של קהילות הומוגניות, אבל לא מחייבת אותן - היא נותנת בידי המדינה את הזכות שלא לאשר קיום התיישבות נפרדת לערבים.

חלק ממעלי הצעת החוק אינם עוקבים ישירות אחרי העיתונות בעולם ואינם מודעים לכך, שהצעתם תספק רוח גבית לטענה שישראל היא מדינה גזענית. מצד אחר, הם מניחים, כנראה, כי תמיכתם בהצעה תוסיף להם קולות בפריימריס. מוטב שיתמקדו במה שבאמת יבטיח את קיומה של ישראל כמדינה יהודית - החלטות מדיניות אמיצות - ולא יעלו הצעות-סרק שרק מזיקות לישראל, לציונות ולעם היהודי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ