המאבק על השליטה בצבא

יגיל לוי
יגיל לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יגיל לוי
יגיל לוי

היש זיקה בין נאום התוכחה של מפקד אוגדת יהודה ושומרון היוצא, תא"ל ניצן אלון, שאמר כי "מיעוט קיצוני, שולי במניינו אך לא בהשפעתו עלול להביא להסלמה רבתי במעשים הנקראים 'תג מחיר' אך מגיעים לכדי טרור", ובין הדרת חיילות מטקס "הקפות שניות" של צה"ל? לכאורה אלה אירועים נפרדים, אך יש להם מכנה משותף: מאבק על השליטה בצבא. אירועים אלה מייצגים את אובדן חופש הפעולה של הצבא, כזרוע של המדינה, מול קבוצות דתיות.

דו"ח טליה ששון מ-2005 על המאחזים הבלתי חוקיים הציג תמונה ברורה של כוחות צבא המתנערים מתפקידם להשליט חוק וסדר גם על מתנחלי הגדה, לא רק על הפלסטינים, מה שהביא לפריחת המאחזים הבלתי חוקיים. בדו"ח מתוארות תופעות של העלמת עין, שיתוף פעולה סמוי, הדלפת מידע ומגורי קצינים במאחזים.

ההטיה הברורה של הצבא כלפי ההתנחלויות מחוזקת בפריסת הצבא בשטח במצב שבו המתנחלים מאיישים בשיעור ניכר את יחידות הצבא, לצד צעירים דתיים אחרים, או מחומשים בידי הצבא במסגרת ההגנה המרחבית, והגבולות החברתיים בין ההתנחלויות ליחידות מטושטשים.

משניסה הצבא, על רקע המחויבויות המדיניות של הממשלה, לשנות את כללי המשחק ולהרפות את אחיזת המתנחלים בהתנהלותו, היה "תג מחיר" התגובה בשטח של מי שאינם מוכנים לקבל את שינוי הכללים. על כך הלין תא"ל אלון עם סיום תפקידו. לערעור שליטת הצבא בכוחותיו בגדה אין עדות מובהקת יותר מאשר הנחיית אלון, למדר את דרגי השדה מרמת מפקד החטיבה ומטה במידע על כוונה לבצע פעולות של אכיפת סדר - מתוך חשש מבוסס, שהמידע דולף למתנחלים ומסכל את כוונות הדרג הבכיר. כל זאת בנוסף למחאה ואיומי סרבנות, שכבר מרתיעים את הצבא.

תמונה דומה עולה מאירוע ההקפות, המייצג ניסיון שיטתי של ראשי המכינות הדתיות וישיבות ההסדר, בשיתוף הרבנות הצבאית, לתיאוקרטיזציה של התרבות הצבאית. זו משולבת בהדרה של חיילות מהמרחב הציבורי הצבאי ומיחידות לוחמות, בחסות מדיניות מגמגמת של הפיקוד הבכיר. פיקוד זה מתנהל מאז שנות ה-90 מתוך הנחה, שהוא תלוי בממסד הדתי בהזנת כוח אדם איכותי לשורות הלוחמות. תחושת התלות מנוצלת על ידי הממסד הדתי להגדלת מרחב המיקוח שלו עם הצבא.

הזיקה בין האירועים רחבה אף יותר. הרתעת הצבא מפני פינוי התנחלויות בעתיד ושימור שיתוף הפעולה הלא פורמלי בשטח מחייבים לשמר מאסה ניכרת של מגויסים דתיים ביחידות הפרוסות בגדה. וכך הממסד הדתי הלאומי מתאמץ למתן את הסתירה לכאורה שבין שירות צבאי להלכה, סתירה המעודדת אי גיוס של דתיים, או התבדלות בצבא במסגרות חרדיות נפרדות. הדרת נשים היא חלק חשוב בתהליך זה.

גם אם אין מדובר בסדר יום גלוי ומפורש, רבים בהנהגה הדתית הלאומית סבורים, על פי האופן שבו נפרס הצבא לפינוי ההתנחלויות בהתנתקות ב-2005, כי מאסה קריטית של דתיים ביחידות הלוחמות מדללת את המעגל הפנימי של היחידות הבאות במגע ישיר עם המתנחלים, ולכן מחלישה את יכולת הצבא לפנות. גם אם סדר יום זה לא נקשר במפורש להדרת נשים, ההדרה משרתת אותו. יש כאן אפוא מאבק על השליטה בצבא, מעבר לאירוע יחיד או נאום תוכחה נגד מיעוט קיצוני ושולי.

Read this article in English: Of price tags and dancing women

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ