שמואל שנהר

אלופים במילואים, 15במספר, פירסמו בתחילת החודש קול קורא לביטול חוק טל ולגיוס תלמידי ישיבות לשירות צבאי ואזרחי, בשל חוסר השוויון המשווע ובשל ההבחנה בין דם לדם. ראשי המשק מודאגים כבר שנים מכך שיותר מ-60% מן הגברים החרדים אינם עובדים, תופעה הגורמת לשתי תוצאות קשות: עוני, ופגיעה קשה בתוצר הלאומי של ישראל.

כולם מודאגים, אך למעשה אינם מציעים דבר לשינוי המצב. המבנה הפוליטי של ישראל אינו מאפשר לגייס את החרדים, וגם תמריצים כלכליים למי שייצא לעבודה לא יועילו, וזאת משתי סיבות: אחת - מערך ההטבות והפטורים מתשלום לאברכים הופך עבודה בשכר מינימום ללא כדאית. הסיבה השנייה והעיקרית היא היווצרותה של מה שהסוציולוג פרופ' מנחם פרידמן כינה "חברת הלומדים" בקרב החרדים בישראל.

מדובר בחברה שאין לה אח ורע בקרב יהודים חרדים אחרים בעולם, וגם לא היה דומה לה בהיסטוריה היהודית. רוב מניין בניה לומד ואינו עובד, מתפרנס מעבודת נשים וממלגות שמעבירה המדינה לישיבות ולא לתלמידים, והן אלה הקובעות למי ואיך יחולקו הכספים.

לא ניתן לייפות כמה עובדות. משפחות חרדיות רבות חיות בעוני, והלימודים בישיבה דורשים מאמץ אינטלקטואלי משמעותי. הלימודים קשים ואינם מתאימים לעשרות אלפי חרדים הרשומים במאות ישיבות וכוללים. רוב התלמידים, בעיקר בעלי משפחות, היו מעדיפים לעזוב את הישיבות ולצאת לעבודה וללימודים אחרים, אלא שאין הם יכולים לעשות זאת שמא יגויסו לצה"ל. הפטור מן השירות מוענק להם תמורת התחייבותם ללמוד בישיבה.

וכך, בשל החשש מן הגיוס, נהפכו יותר מ-100 אלף תלמידי ישיבות גבוהות וכוללים לבני ערובה בידי ראשי הישיבות: אם הרבנים יאשרו את המשך לימודיהם בישיבות, לא יגייסו אותם. אם לא יאשרו - הם יגויסו.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הפרשנויות והטורים אל הפייסבוק שלכם

בכך לא מסתיימת תלות האברכים בראשי הישיבות. האברכים עוזבים את משפחתם בגיל 16-17 ועוברים למסגרת ישיבתית מבודדת למדי, הנתונה להשפעה כמעט בלעדית של רבניה ומוריה. הם מתחתנים ומולידים ילדים בגיל צעיר, אך ממשיכים ללמוד ולהתפרנס מעבודת הנשים ומתמיכת הישיבות. כך נוצר נתק בין התלמידים לחברה הסובבת אותם, וכך מעמידה השיטה לרשות המנהיגות החרדית כוח אדם זמין ומגויס למאבקים פוליטיים, המוצגים כמאבקים למען שמירת עקרונות הדת. כך גם מובטח קולם של האברכים בבחירות למפלגות הדתיות.

הדרך היחידה לביטול האחיזה של ראשי הישיבות באברכים היא פשוט לשחרר אותם משירות צבאי. כליל. אני מאמין שמהר מאוד יעזבו אלפי אברכים את הישיבות ויתחילו לעבוד או ללמוד מקצועות המתאימים להם הרבה יותר מלימודים תורניים. הם ייצאו לחופשי. לא יהיו חייבים ללכת במסלול המוכתב להם כל חייהם.

נכון, הדברים אינם פשוטים. הפטור מצה"ל יפגע, באופן משמעותי, בעקרון השוויון. זו תהיה הודאה של המדינה בכך שהיא, ביודעין, מבחינה בין דם לדם. אולם זהו המצב בפועל גם היום, והוא אף מופיע בספר החוקים - בחוק טל.

שחרור משירות, בלא תנאים, יביא בסופו של דבר ליציאת עשרות אלפי משפחות חרדיות ממעגל העוני, יגדיל את התוצר הלאומי ואת הצמיחה בישראל וישחרר אלפי תלמידי ישיבות מאחיזת הרבנים. ורוב הסיכויים שגם הצבא ייצא נשכר בסופו של דבר: חרדים צעירים רבים מעריצים את צה"ל וגם מתאימים לשרת בו, בין אם כחיילים קרביים ובין אם כ"ג'ובניקים", במגוון המקצועות שהצבא מציע. שירות בקבע יכול להיות פרנסה טובה לרבים מהם.

כך, בפעולה פשוטה, שראשי הישיבות לא יוכלו להתנגד לה מבחינה אידיאולוגית, אף כי יפעלו נגדה בכל כוחם במישור הפוליטי, יושג הרבה מאוד.

הכותב הוא עורך דין

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ