ההבדל בין אושוויץ לאיראן

יהודה באואר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהודה באואר

נראה כי יש דמיון בין אירועים היסטוריים שונים. אפשר להסיק מסקנות מן העבר, אבל ההקבלה בין אירועים שונים חייבת לעבור ביקורת קפדנית. כך גם לגבי האנלוגיה שעורך ראש הממשלה בין ניסיונם של הנאצים להשמיד את העם היהודי, לבין איומי ההנהגה האיראנית בהשמדת העם היהודי, כולל את מדינת ישראל.

כמובן שיש דמיון. האנטישמיות הגזענית הנאצית הגיעה, לאחר התפתחות, לרצון מפורש להשמיד את העם היהודי כולו. ההנהגה האיראנית מדברת על האויב היהודי העולמי, אף שהיא מוכנה להוציא מכלל זה את היהודים הנכנעים למרותה (יהודי איראן, חרדים קיצוניים המוכנים לשתף פעולה עם אחמדינג'אד, וכיו"ב). בכך בעצם מסתיים הדמיון.

בשנות ה-30 וה-40 היה העם היהודי חסר אונים באופן כמעט מוחלט. אפשר ללמוד זאת מתוך המסמכים הפנימיים של משרדי החוץ של בריטניה וארצות הברית. במקרה הטוב נתפשו היהודים כמסכנים שאי אפשר לעזור להם. במקרה הרע הם היו מעמסה מיותרת. כך טילגרף למשל ריצ'רד לו, תת-מזכיר החוץ הפרלמנטרי של שר החוץ הבריטי לשר שלו ב-18.4.1943 בזו הלשון:

Sorry to bother you about Jews. I know what a bore this is (צר לי להטריד אותך בעניין יהודים. אני יודע איזה שעמום זה).

בינואר 1944 הקים הנשיא האמריקאי פרנקלין דלאנו רוזוולט את הוועד לפליטי המלחמה (WRB), וצייד אותו בסמכויות נרחבות. הוועד ניסה לפעול, אך הוא מומן אך ורק על ידי היהודים, לא על ידי הממשל, ותוצאות מאמציו היו קרובות לאפס. כיום, לעומת זאת, קיימת מדינה יהודית שהיא מעצמה אזורית בלתי מבוטלת, וליהודי ארה"ב יש השפעה משמעותית ביותר על הפוליטיקה האמריקאית. נכון הוא שישראל אינה יכולה, למרות ההתרברבויות שלה, להגן על כל יהודי העולם, אבל היא יכולה להיות גורם בלתי מבוטל בניסיונות הגנה כאלה.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

בתקופה הנאצית לא היתה כל התחשבות ביהודים ככוח ממשי. כיום יש הסכמה שיש להגן על קיומה וביטחונה של ישראל, הן בארה"ב ובקנדה, והן במדינות אירופה. אמת, הנכונות הזאת בעייתית ואולי חלקית, אולם גם זה לא היה לפני 70 שנה.

האם אפשרית השמדה כזאת כפי שהיתה אז? במפורש לא, משום שחוסר האונים היהודי אינו קיים עוד. בניגוד לדברי נתניהו, מתקני הגרעין האיראני אינם אושוויץ. האם אפשר להטיל פצצה גרעינית על ישראל? בוודאי שזה אפשרי, ולו ידידנו אחמדינג'אד יכול היה, היה עושה זאת. כמובן, בהטיה של חצי מעלה ופחות מזה תביא פצצה כזאת להרס מסגד אל-אקצה, ועניין הפצצה הוא יותר עניין של רצונם של האיראנים להשתלט על הנפט של סעודיה ושל מדינות המפרץ מאשר איום ממשי על תל אביב, אולם כן - יש סכנה כזאת.

ובכל זאת, זה שונה מאוד מהליכה חסרת אונים אל תאי הגזים. זאת מציאות אחרת. אז אי אפשר היה להתנגד למה שנעשה ליהודים. כיום יש ליהודים אופציות, כולל צבאיות. האנלוגיה שגויה, דמגוגית ומקוממת, והיא מסוכנת לנו יותר מאשר לאיראנים. הפצצת איראן, אם חלילה תהיה, תבוא משום שממשלת ישראל החליטה. היא תגרום לאסון בלתי נשלט, ותעכב את ייצור הפצצה לפרק זמן מוגבל בלבד. היא, ולא הפצצה האיראנית, עלולה להרוס את ישראל. אין אנלוגיה.

הכותב הוא פרופ' אמריטוס במכון ליהדות זמננו באוניברסיטה העברית

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אוסטין בטלר כאלביס. "הרגשתי כאילו אני מסתכל למעריצות בתוך הנשמה"

"אם הוא לא יקבל אוסקר על התפקיד של אבא שלי, אוכל את כף הרגל"

מרטין הינטרגר בליגה האירופית, בעונה החולפת. מה הוביל לפרישתו הפתאומית?

במקום לשחק בליגת האלופות, הוא פרש. היה לו מה להסתיר

הפגנה למען זכות ההפלה בתל אביב, ב-1978. לאורך השנים נמתחה ביקורת חריפה על פעילותן של הוועדות

בוויכוח על ההפלות בישראל ידם של השמרנים תמיד על העליונה

כריך "אומלט אנד צ'יז" של "סלין פרייטאג בייגל"

קשה להבחין בדוכן הזה, שמצליח להוסיף רוח כל כך נדרשת לשינקין

בראד פיט למגזין הגברים GQ. מה השתבש?

גופה? בובת שעווה? הרשת תוהה מה עולל מגזין GQ לבראד פיט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ