חיזבאללה הוא לבנון

נפתלי בנט-צרובה
נפתלי בנט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נפתלי בנט-צרובה
נפתלי בנט

רבים חוששים מפני תקיפה ישראלית של מתקני הגרעין האיראני - בשל תגובת הנגד הצפויה. ואולם, בחינה עניינית מלמדת שהתגובה המאיימת עלינו במקרה כזה היא דווקא מצד ארגון חיזבאללה - ויש דרך טובה להתמודד עמה.

לא נראה שמצרים חפצה או מסוגלת להתעמת עם ישראל בעת הזאת. ארגון חמאס צפוי לירות טילים, אך מדינת ישראל כבר מחוסנת במידה רבה מפני האיום הזה. מירדן או מעיראק לא צפויה תגובה. באשר לסוריה - היא נתונה בתהליך התמוטטות, דבר שעשוי לפעול לטובתנו, אך גם לרעתנו. ייתכן שבשאר אסד יחליט לירות טילים על ישראל בתקווה שהעם הסורי יתלכד מאחוריו מול האויב הציוני, וגם אם לא - לפחות הוא יירשם בהיסטוריה כגיבור ערבי לאומי. אבל צבא סוריה מיושן ונטול יכולת קרקעית התקפית משמעותית, ואסד יודע שירי על ערי ישראל יגרור פגיעה אנושה בדמשק.

איראן עצמה מוגבלת ביכולתה לתקוף ישירות את ישראל. יש לה כמה מאות טילים ולישראל יש יכולת ליירט חלק גדול מהם. האיום המרכזי שנותר אפוא הוא החיזבאללה.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב מאמרי "הארץ" ישירות לפייסבוק שלכם

כבר חמש שנים מצפצף הארגון על החלטה 1701 של האו"ם, שבמסגרת הסכם הפסקת האש במלחמת לבנון השנייה קבעה, כי אין לחמשו. עד כה הבריח הארגון לדרום לבנון יותר מ-45 אלף טילים, כמות גדולה מזו שבידי רוב מדינות העולם. חלק גדול מהטילים הללו, הפרושים באלפי אתרים, יכולים להגיע למרכז הארץ והיתר יכולים להכות בצפון. היכולת לירות מאות טילים בכל יום על ערי ישראל לאורך תקופה ארוכה מהווה איום אסטרטגי.

רבבות טילי החיזבאללה הם התשובה המרכזית של איראן לתקיפה ישראלית. כדי להתמודד עם האיום הזה ישראל חייבת להבהיר שמבחינתה חיזבאללה הוא לבנון ולבנון היא חיזבאללה. שכן ה"פטנט" של חיזבאללה הוא יצירת בידול בינו לבין מדינת לבנון. בדרך זו הוא משיג חסינות. הארגון מנסה לקבוע כללי משחק שלפיהם ישראל רשאית לפגוע בו, אך אסור לה לגעת בלבנון.

לא רבים יודעים, אך הטעות האסטרטגית המרכזית במלחמת לבנון השנייה נעשתה בשעות הראשונות, ואינה קשורה לגיוס המילואים, למהלך הקרקעי או לפקודות מבולבלות. בתחילת המלחמה אישרו האמריקאים לראש הממשלה אהוד אולמרט לתקוף את חיזבאללה, אך ביקשו ממנו להימנע מפגיעה בלבנון ובמשטרו של פואד סניורה. אולמרט הסכים. בכך הוכרעה המלחמה. אין שום דרך צבאית לפגוע באלפי משגרים המופעלים מתוך בתים, ללא פגיעה מסיבית בסביבה. במאות בתים בדרום לבנון בנו הדיירים חדרי טילים. זהו שימוש באזרחים כבמגן אנושי, האסור על פי החוק הבינלאומי.

הפקודה למנוע ירי טילים ללא פגיעה באזרחים אינה ניתנת לביצוע. גם לא ניתן לפגוע בשורשי הארגון ללא יצירת זיקה בינו לבין המדינה והאוכלוסייה שמתוכן הוא פועל. חיזבאללה זוכה לתמיכתם של אזרחי לבנון באמצעות פעולות צדקה. ללא תמיכה עממית זו הוא יאבד את כוחו. התושבים לא יתלהבו לראות את מדינתם ואת חייהם נפגעים בשל סכסוך בין ישראל לאיראן שאינו נוגע להם כלל.

לכן, כדי להתמודד עם האיום מצפון ישראל חייבת לבצע שלוש פעולות: ראשית, יש להבהיר שירי טילים מלבנון על ישראל הוא בבחינת הכרזת מלחמה של מדינה אחת - לבנון, על רעותה - ישראל; הדבר דומה למצב שבו מקסיקו תשגר טילים לפלורידה. ישראל לא תבדיל בין חיזבאללה ללבנון. אגב, 18 מתוך 30 שרי ממשלת לבנון כיום משתייכים לחיזבאללה, כך שמבחינה פוליטית זהות זו כבר קיימת.

שנית, ישראל צריכה להבהיר שירי טילים יגרור פגיעה אנושה בתשתיות של לבנון: תחנות כוח, כבישים, שדות תעופה אזרחיים, גשרים ומוסדות שלטון. לא נגביל את עצמנו לפעולות כירורגיות אלא נתקוף את יסודות המדינה הריבונית שתוקפת אותנו.

לבסוף, ברמה הטקטית, יש להבהיר שבית שממנו יורים טילים על ישראל יושמד, אפילו אם פועל בתוכו גן ילדים. האחריות לשלומם מוטלת על בעל הבית, לא על ישראל.

אסור להמשיך להעניק חסינות לחיזבאללה. אנשיו לא יכולים ליהנות מכל העולמות: גם לתקוף את ישראל כארגון טרור, וגם לזכות בחסינות מפני פגיעת נגד כאזרחי לבנון. תפישה כזאת תעניק לנו את היכולת להכריע את המלחמה הבאה ואולי אף למנוע אותה.

הכותב היה ראש המטה של בנימין נתניהו בשנים 2006-2008, שימש מנכ"ל מועצת יש"ע והוא מראשי תנועת "ישראל שלי"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ