גינטר גראס ושתיקת השמאל

ארי שביט
ארי שביט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ארי שביט
ארי שביט

גינטר גראס העמיד את כולנו במבחן. הטקסט המוזר שפירסם לפני שבוע ב"זידדויטשה צייטונג" הוא מסמך תמהוני אך עמוק. אין בו אנטישמיות מהסוג הישן. אין בו דברי תעמולה של גבלס. ואולם, מתחת לשורותיו המביכות מסתתרות שלוש אמירות חשובות. בדרכו שלו גינטר גראס אומר פחות או יותר כך: אני לא מוכן לכבוש עוד את התיעוב שלי כלפי ישראל בגלל עברי ההיטלראי; אני חושב שהגרעין הישראלי הוא שמסכן את שלום העולם; העובדה שעמי רצח את היהודים ב-1942 לא מצדיקה את העובדה שליהודים יהיה נשק גרעיני ב-2012.

בחושים רגישים של סופר גדול אמר גראס אמירה רדיקלית, המבטאת תפישת עומק המתפשטת היום במרתפים האפלים של גרמניה החדשה, אירופה החדשה והשמאל החדש. תפישת העומק גורסת שלא איראן אלא ישראל היא התוקפן המזרח התיכוני בן זמננו. לא השיעים הקיצונים אלא הישראלים הקיצונים הם הנאצים החדשים. הפשע-נגד-האנושות אשר חייב לעמוד מעתה במרכז התודעה אינו זה שהיטלר עשה ביהודים אלא זה שהיהודים עומדים לעשות באיראנים. על כן, בשם השואה, יש לשלול מהיהודים את העוצמה הגרעינית אשר עלולה לאפשר להם לחולל שואה שנייה.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב המאמרים ישירות לפייסבוק שלכם

גראס הוא התשליל המדויק של בנימין נתניהו: גם הוא קושר קשר ישיר בין אושוויץ לבין האיום הגרעיני. אבל מבחינתו של הסופר הגרמני המשופם, האיום הגרעיני המכריע גלום דווקא בדימונה. בטיפת הדיו האחרונה שלו הוא מגייס את השואה לא כדי לבלום את נתאנז אלא כדי לפרק את דימונה. הוא גם דורש לשלול מישראל את צוללות-המכה-השנייה אשר על פי מקורות זרים מבטיחות את קיומה. חייל האס-אס שהיה להומניסט ידוע מסיים את חייו בדיוק בנקודה שבה התחיל אותם. מבחינתו, אין כל סכנה בפצצות אטום אמריקאיות, רוסיות, בריטיות, צרפתיות, סיניות, הודיות ופקיסטאניות. גם אין סכנה של ממש בפצצת אטום איראנית. מה שבאמת עלול להחריב את עולמנו הוא הנשק האטומי המיוחס לישראל. יכולתם של היהודים לעמוד על נפשם ולמנוע את השמדתם היא שמדידה שינה מעיניו של הגורו המוסרי מליבק.

אתגר גראס הוא אתגר רציני. גלום בו ניסיון לבטל את האפליה המתקנת שממנה נהנה העם היהודי מאז 1945 - בכל הנוגע ליכולתו להבטיח את חייו. גלום בו ניסיון לשלול מישראל את רשת הביטחון המוסרית שעליה נשענת רשת הביטחון האסטרטגית המקיימת אותה. הפעם ההתקפה איננה על הכיבוש וההתנחלויות אלא על דימונה. ראש החץ של השמאל האירופי מנסה כעת לשלול מישראל את ההרתעה שעליה מבוסס ביטחונה.

בנימין נתניהו ואביגדור ליברמן ענו היטב לגראס, אבל בעולם הרלוונטי איש אינו מקשיב להם. אלי ישי הגיב על גראס באופן אלים ובכך גרם לישראל נזק מדיני ומוסרי כבד. ואולם, מי שלא הגיב כלל היה השמאל הציוני. אף סופר לא נאם נאום חוצב להבות באנגלית רהוטה. אף איש רוח לא פירסם מאמר נוקב ב"ניו יורק טיימס". מרצ ושלום עכשיו שתקו. מטיפי המוסר הממהרים לגנות כל רב הזוי מיצהר נדמו אל מול הדברים מעוררי החלחלה של חתן פרס נובל. בשעה שגרמניה הרשמית גינתה את בכיר סופריה בכל פה, ישראל הנאורה מילאה את פיה מים. במבחן גינטר גראס השמאל המוסרי בישראל נכשל כישלון מחפיר.

נכון לעכשיו, הסערה תמה. ואולם הכשל המוסרי העמוק של גראס והכשל העמוק של העדר תגובה של השמאל הציוני על גראס מבשרים רעות. הם מלמדים על כך שהשנים הארוכות של הכיבוש משבשות את הדעת ומשכיחות מושכלות ראשונים. הם מעידים על כך שאינטלקטואלים מובילים במערב ובארץ כבר לא מסוגלים לצאת להגנתה של מדינת ישראל. הדברים שנאמרו על ידי גראס והדברים שלא נאמרו כנגד גראס מוכיחים, כי הנמק של הדה-לגיטימציה הולך ומתפשט ואוכל בנו בכל פה.

Read this article in English: The things not said

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ