שכל גופם הוא טלאי שחור

יוסי שריד
יוסי שריד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יוסי שריד
יוסי שריד

אצל הירקן קנינו סלסילת דובדבנים, ובשובנו הביתה שמנו לב לתווית: "דובדבנים יער יתיר". אין שם מגדל, אין מספר טלפון, אין תא דואר, כלום. האם מישהו שם, בדרום הר חברון, מעבר לקו הירוק, מנסה להתחבא? האם מתכוונים לגנוב את דעתנו?

ומה נעשה לדובדבנים החשודים - נאכל או נשליך לפח; גם אם ימתקו לחכנו, יישאר טעם מר בפה. לרגע שקלתי להתייעץ עם עובדיה ובניו, עם מהדרין "בית יוסף", אך הם מתמחים בסוג אחר של חזירות, ומכשירים פיגולים אחרים. הו, טומאה קדושה: הכל נצבר במשפחה, כושר נוסטרה.

ואז שקלתי להתקשר לשגריר דרום אפריקה, אולי הוא יודע: מה עושים נלסון מנדלה ודזמונד טוטו במקרים כאלה; מה עושים כשלא רוצים לאכול מלפפונים כבושים, לשתות מים גנובים, או יין מכרם נבות. אבל ברדיו שמעתי שהשגריר נעלם. לאחר שנודע לו על פגישת הנזיפה במשרד החוץ בירושלים, הוא ירד למחתרת; אנה הוא בא. גם שגריר דנמרק שוקל להחליף כתובת ולנתק קשר. שיטת הכיסא הנמוך מוכיחה את עצמה, הם מפחדים.

כי מה יהיה להם להגיד להגנתם, אין להם סיכוי לצאת מהבירור הזה בשלום. "מדובר בייחוד לרעה של ישראל על בסיס פוליטי מובהק", אמר הדובר, בהיוודע השערורייה: זוממים לכפות עלינו אמת בפרסום - להבדיל בין מוצרי התנחלויות לתוצרת הארץ. ומי שמע על ממשלה שמחליטה "על בסיס פוליטי", ועל עוד מדינה שמציעה תנובה מאדמה גנובה.

והנה תזכורת: ממשלת ישראל התחייבה לפני עשר שנים לסימון ברור, שמגלה לעין את ההבדל: יש"ע זה לא כאן. מאז מפצה הממשלה, בכספנו, מפעלים בשטחים על הפסדים. אבל האחאבים הנגזלים מתעקשים ליהנות וגם להונות. ישראל לא עמדה בהתחייבותה, טישטשה את הגבולות, ובילבלה את התוצרות. ועוד באים בטענות למרומים, שביקשו לקנות ענבים ודובדבנים ומכרו להם באושים.

ואולי השגריר מסתתר אי שם ומסרב לעלות לירושלים מתוך חשש לביטחונו. הוא עלול להיראות כעובד זר, כסרטן או כחיידק, ומירי רגב עלולה לרגום את מכוניתו בדרך, ולנתץ את שמשותיה. מילא שהיא כיום ח"כית, אך רק אתמול היתה הפוסטמה תת-אלוף בצה"ל, ומותר לתמוה מדוע לא נתמנתה לאלוף על סמך נתוני הקב"א שלה. לא אסלח לה ולחברותיה - לרונית ולציפי ח', לאנסטסיה וליוליה וללימור - על שסדקו את תקוותי לעולם טוב יותר בהנהגת נשים.

ממשלת דרום אפריקה, במלוא הכבוד, גם היא אינה פטורה מחשד למניעים זרים: האם יכול להיות, שהם זוכרים שם את אשר עשתה להם ישראל? האם עדיין נוטרים לנו על שנותרנו אז אחרוני המשת"פים של שלטון הגזע? האם בדרום אפריקה יודעים להריח מרחוק משטרים דמויי אפרטהייד?

הירח של אלבמה זורח בתל אביב ובאילת. מה טוב שלא נחשפו לאורו כלי בדולח, רהיטי מהגוני ופסנתרים. על מה מדברים כאן בסך הכל: על בני אדם שהם בלאו הכי שברי כלי ואבק, שכל גופם הוא טלאי אחד שחור.

ועוד דבר טוב: לזמן קצר נמצא "אחר" אחר להתנשא עליו ולהאשימו בכל, ומיליון "לא יהודים" החיים בתוכנו ימצאו מנוח זמני. השנאה לזר היא משתנה-קבוע, רק קורבנה משתנה לפעמים, והוא לא חייב להיות ערבי; אותו יותר קשה לזהות ברחוב, ואילו לכל השחורים אותם פנים, בעיקר בלילה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ