דון נתניהו אוהב את ארץ ישראל

עקיבא אלדר
עקיבא אלדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עקיבא אלדר
עקיבא אלדר

ביום רביעי שעבר, שעה קלה אחרי שבנימין נתניהו הכריז על בניית מאות יחידות דיור חדשות ברחבי השטחים הכבושים, צפיתי באופרה "כרמן" למרגלות המצדה. מדי פעם נדד המבט מהמאהב המיוסר דון ז'וזה, אל פסגת ההר שהיה למיתוס של אהבת הארץ והאל, סיפור של תבוסה וחורבן אכזר.

תגובתם השחצנית של אנשי ראש הממשלה לביקורת הבינלאומית ("זו תגובה אוטומטית") הדהדה באוזני בשעה שהאזנתי ליצירתו בת האלמוות של ז'ורז' ביזה. נזכרתי בחלחלה בנאומו של אלעזר בן יאיר, מנהיג כת הסיקריקים הקנאים, בפני נצורי מצדה: "כל ביטחוננו היה הבל ותהו, בהביאו עלינו צרה נוראה להוביש את תקוותינו הטובות. כי תכונת משגב המבצר לא היתה לנו לישועה, ועם כל הלחם הנמצא בידינו לשבע והמון הנשק הגדול וכל הכבודה הרבה והעצומה בושנו מכל תקוותינו ולא נוכל להציל נפשנו".

יוסף בן מתתיהו, שתיעד את נאום ההתאבדות, מספר שהסיקריקים עסקו בין השאר בשוד קרקעות, תוך שימוש בכוח ובאיומי רצח. נערי הגבעות של ימי חורבן הבית השני לא חסו גם על יהודים שלא הלכו בדרכם הקנאית והאלימה. בפשיטה על עין גדי הם רצחו 700 ילדים ונשים, קודם שבזזו את בתיהם. שרידי הטבוחים נמצאו לימים בקבר אחים שנחשף במקום. כמו מתנחלי המאחזים ואנשי גוש קטיף שהתבצרו בבתי הכנסת, קנאי הדת וחובבי הנדל"ן מהמאה הראשונה לספירה האמינו כמעט עד הרגע האחרון כי שום כוח בעולם לא יוכל לאמונתם.

הממסד היהודי הסתייג מהסיקריקים ואף הוקיע אותם על התגרותם חסרת הסיכוי בשליט הרומי ופשעיהם נגד בני עמם ("דין סיקריקון" בתוספתא ובתלמוד הירושלמי שולל רכישת קרקע שנקנתה מאנשי הכת). ואילו היום, ההבדל העיקרי בין הסיקריקים המודרנים לבין הממסד הוא בסגנון: בעוד ששודדי הקרקעות היהודים מציעים להתנגש חזיתית בכל מי שעומד בדרכם לכבוש את כל הארץ, הממשלה מציעה דרכים עוקפות צדק, עוקפות חוק, משפט ושלום. הם מקימים קול זעקה על הכוונה לפנות חמישה מגרשים גנובים מהבתים שהוקמו עליהם. נתניהו מציע לנסר את הבתים ולהעבירם בשלמותם והממשלה משיבה במאות מגרשים שנלקחו מבעליהם בתואנות שווא ("צרכים צבאיים"). נוכלים ברשות התורה מטילים אימה על נבחרי הציבור ונהנים מחסינות משפטית ומוסרית.

הסיקריקים מודל המאה ה-21 אינם מסתירים את סלידתם מכללי המשחק הדמוקרטיים. ידיהם הארוכות מגיעות לכל יהודי שמעז לקרוא תיגר על מעלליהם: פרופסור ניצול שואה, פעילי שלום, בית ספר דו-לשוני וחברת כנסת מהשמאל. הם אינם נרתעים מלתקוף את חיילי צה"ל שמאפשרים להם לירות אש חיה בעובדי אדמה פלסטינים. הממסד מגנה כמובן את "מפירי החוק". אבל, ראש הממשלה ושר החוץ נמנים עם ראשי המסיתים נגד ארגוני זכויות אדם (אביגדור ליברמן: "הם סייעני טרור"), נגד התקשורת (נתניהו: "ה'ניו יורק טיימס' ו'הארץ' הם היריבים העיקריים שלנו"), ונגד שלטון החוק (אלי ישי: "זו טעות להרוס את הבתים". ההסבר המלומד: "יש עוד אלפי בתים שנבנו על אדמה פרטית").

בנאום הפרידה שלו אמר אלעזר בן יאיר כי "לא במקרה הפכה האש הנטויה לקראת האויב את פניה אל החומה, אשר הקימו ידינו", ופסק: "רק אות עברה הוא, גמול חטאותינו הרבות, אשר חטאנו במשובה ובזדון לאחינו בני-עמנו". נתניהו, אהוד ברק, שאול מופז וחבריהם לקואליציה, כל השותפים לפשע של מעשה ההתנחלות ושל מחדל השלום, חוטאים במשובה או בזדון לבני עמם.

בסיומה של "כרמן" במצדה, נועץ דון ז'וזה את פגיונו בלבה של אהובתו, על שדחתה את חיזוריו. דון נתניהו כל כך אוהב את ארץ ישראל, שהוא נועץ למענה את פגיונו בלבה של מדינת ישראל. או במלים של בן יאיר: "מה טוב ומה יפה יהיה בנושאנו את חירותנו אלי-קבר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ