יוני 67' היה טוב לערבים

עודה בשאראת
עודה בשאראת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עודה בשאראת
עודה בשאראת

בשבוע שעבר ציינו את יום השנה ה-45 ל"מלחמת ששת הימים", שעד לרגע זה כבר צברה 16,453 ימים והמונה דופק. כנראה בגלל הצפיפות בלוח השנה, לא מצאה לה מלחמת לבנון הראשונה זמן לפרוץ אלא דווקא ביוני המקולל. מין מבצע כזה - שתי מלחמות בחודש אחד. אך, כידוע, מלחמות יוני נוטות להתגלגל, וכך מ-48 השעות שהוקצו לו, התגלגל המבצעון של אריאל שרון ל-18 שנים מדממות. אפשר לקוות ולהתפלל שהמלחמות הבאות ימצאו להן זמן אחר. רק לא יוני.

בעקבות הניצחון ביוני הראשון, כשמשה דיין המתין לצלצול הטלפון מנשיא מצרים, גמאל עבד אל-נאצר, שיכריז על כניעת העולם הערבי, יצאו מיליונים בקהיר בקריאות נחרצות "נילחם, נילחם". ואחרי חודשיים הוא הוביל את ועידת פסגה ערבית שכונתה "ועידת שלושת הלאווים": לא לפיוס, לא להכרה, לא למשא ומתן, עד להשבת הזכויות.

וכיוון שאלבומי הניצחון סינוורו את מנהיגי המדינה, הם לא הבינו את פשר התגובה הערבית. איך, אחרי תבוסה טוטלית כזאת, הם לא נכנעים לתכתיבי השכל הישר? אלא שדרכי השכל הישר הן לפעמים מפתיעות מאוד. ולכן, אם כבר רוצים לדבר על ניצחון, הרי שזה היה ניצחון ערבי מזהיר. בעוד שהניצחון הישראלי נשען על מכשור קרבי חדיש, תורות לחימה מבריקות וכוח אדם מיומן, ניצחון הערבים היה ניצחונה של רוח הכבוד המפעמת בכל עם. זה היה ניצחון הפצע על החרב.

למרבה האבסורד, מלחמת יוני היטיבה עם הערבים. היא פקחה, באכזריות, את עיניהם של השוגים באשליות ועימתה אותם עם המציאות. גם המהפכנים הצעירים אז נוכחו לדעת שמהפכה לא מסתכמת בתפיסת בנייני הרדיו והטלוויזיה והקראת פקודה מספר אחת. הם הבינו שהעולם הערבי זקוק לשינוי דרסטי בכל תחומי החיים, מרפורמות בחינוך ובכלכלה ועד למודרניזציה בצבא.

לגבי הסכסוך עם ישראל, התברר לערבים שדווקא הסיסמאות המתלהמות נגד ישראל, שכלל לא חשבו לממש, משרתות את המדיניות הישראלית. מאז מתקיים תהליך ממושך של הכרה בישראל ואת מדיניות ה"לא" המסורתית מחליפות הצעות שלום רציניות. הם גם הבינו שיש שחקן מרכזי שאסור להתעלם ממנו, שנקרא דעת הקהל העולמית. כך נעלמו נאומי אחמד אל-שוקיירי, שמשרד החוץ הישראלי דאג להפיץ בעולם בתוקף תפקידו כיחצ"ן הזריז של כל המתלהמים הערבים. ומהנוף המזרח תיכוני נעלם השדרן המצרי אחמד סעיד, שבישראל נאמר עליו כי נאום שלו היה טוב מגדוד טנקים בסיני.

מול הנחיתה הקשה של הערבים על קרקע המציאות, המגמה בישראל היתה הפוכה. תופעת הוורטיגו שמוכרת לטייסים, שנכנסים לסחרור ומתקשים להבדיל בין שמים לארץ, הכתה במערכת וכך, במהירות מסחררת, נולדה בשעה טובה "הקונצפציה", שהביאה בתוך זמן קצר יצור פלאי שנקרא "מחדל". ומקונצפציה לקונצפציה, שכחו אפילו את הסיבות ליציאה למלחמת 67'.

בישראל כמו בישראל, מיליוני מלים נשפכות בשביל לברר פשלה של גנרל זה או אחר, ואיך לא הקשיבו לאזהרותיו של המרגל, שהפך במשך השנים לכוכב המלחמה. ולצד זה, רק דיון מינורי על השאלה לאן מוליכה הדרך שנשענת רק על כוח.

ואם ששת הימים עשתה טוב לערבים, היא היתה קטסטרופה לחברה הישראלית, שאת תוצאותיה מרגישים עד היום בכל תחומי החיים. על ניצחון זה, אמר המשורר תופיק זייאד, "ניצחון שגרוע מתבוסה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מכוניות במגרש חניה

"זה מה יש. תגיד רוצה או לא רוצה, ותבחר צבע": כך נקבע מחיר המכונית שלכם

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

במעבדה קטנה ברחובות נולד הנוגדן הראשון בעולם שנוצר על ידי מחשב

עדי גרתי

זאת הייתה תשובה מושלמת - כך מסבירים "כיבוש" ב-25 מילים בלבד

נאסים שומאן בביתו, השבוע. הוא וחברו לא נטלו חלק פעיל בהפגנה, רק הלכו על הכביש

שני סטודנטים הלכו להם, ולפתע חיילים המטירו עליהם אש כבדה

לימודים הומניסטיים לנוער באוניברסיטת בן-גוריון. תוכנית הלימודים לכיתות ו'־ט' מתמקדת ב"הסברה"

מי האנשים שחיו כאן לפני הצלבנים? לתלמידי ישראל אסור לדעת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?