לנצל את ההזדמנות בסוריה

מיכאל הרצוג
מיכאל הרצוג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיכאל הרצוג
מיכאל הרצוג

ההסלמה ומעשי הטבח הנמשכים בסוריה מבליטים את הניגוד המשווע בין הגינויים הבינלאומיים למשטר אסד וקריאותיו של ברק אובמה ומנהיגים נוספים, שיפנה את הבמה, לבין חוסר המעש של ארצות הברית והקהילה הבינלאומית. מהו מפלס הדמים שיגרום להן להתעורר מקיפאונן?

סופו של אסד הרבה פחות קרוב וברור משהעריך שר הביטחון אהוד ברק אך לפני כמה חודשים. אף שעדיף למערב לסיים את המשבר ללא אסד ומשטרו, ואף שהמוטל על הכף בסוריה חשוב בהרבה משהיה מוטל על הכף בלוב, אין הוא שש להתערבות צבאית בסוריה ממגוון טעמים: הבחירות בארה"ב, משבר כלכלי קשה, עייפות אחרי לוב, התנגדות רוסיה וסין, אי-ודאות לגבי האופוזיציה הסורית המפוצלת, ומעל לכל - חשש שהתערבות חיצונית מול הצבא הסורי, הנראה מלוכד יחסית, תדרוש מאמץ צבאי מסיבי, לרבות קרקעי, ועלולה להוביל למלחמת אזרחים ממושכת ורבת קורבנות, שסופה מי ישורנו.

ועדיין, אין טיעונים אלה, שחלקם בלתי מבוססים, שווים במשקלם למשמעות של הפלת משטר אסד. כאן חובר השיקול האסטרטגי לשיקול המוסרי להטיית הכף. נפילת משטר אסד תשלול מטהראן נכס אסטרטגי חשוב ותנחית עליה מכה קשה בעיצומו של מאבק מכריע בהתגרענותה. יש גם בכוחה להביא להתפרקות הגוש הרדיקלי - איראן, סוריה וחיזבאללה בלבנון - המאיים על ישראל. כל משטר שיחליף את משטר אסד, גם לא ידידותי לישראל, ינטור לאיראן ולחיזבאללה על תמיכתם האקטיבית באסד. בהעדר ציר שמרכיביו תומכים ומזינים זה את זה, יוחלש משמעותית כל אחד ממרכיביו. לחלופין, הישרדות משטר אסד תפיח רוח במפרשי ציר זה.

המצב בסוריה ממילא מסלים למלחמת אזרחים, אך כדי להשפיע על תוצאתה ולקצר את משכה נדרש לחץ חיצוני משמעותי, ולא הסתתרות מאחורי תוכנית מזכ"ל האו"ם לשעבר, קופי אנאן, שאסד תירגמה ל"רישיון להרוג". מחיר ההשתהות עלול להיות גבוה בהרבה ממחירה של התערבות-עכשיו, בדם ומבחינה אסטרטגית.

  מעשית, למשטר הסורי חולשות רבות וצבאו שברירי הרבה יותר מהמוצג על ידי המצדיקים חוסר מעש, ויש די גורמי אופוזיציה הראויים לתמיכה ולחיזוק על חשבון גורמי אופוזיציה קיצוניים, שחותרים לקדמת הבמה. על הקהילה הבינלאומית, בהובלת ארה"ב, לפעול מיידית לחיזוק משמעותי של גורמי האופוזיציה הרלוונטיים באמצעות תמיכה כלכלית, הדרכה, מודיעין, אמצעי נ"ט, נ"מ, תקשורת ועוד. זאת, תוך ניסיון להרגיע את המיעוט העלאווי, שלא יאונה לו רע אם ייפול אסד.

  יש ליצור בסיסים טריטוריאליים בגבולות של טורקיה וירדן עם סוריה, לצורכי מפלט הומניטרי וכקרש קפיצה לגורמי אופוזיציה, ולהגן עליהם מפני הצבא הסורי, בסיוע גורמים אזוריים ותוך שימוש באמצעים אוויריים. במקביל לצעדים אלה יש לחריף את הבידוד המדיני והכלכלי של סוריה, ולהגיש תביעות בינלאומיות נגד אסד ומרעיו בגין פשעים נגד האנושות. הלחץ החיצוני יגדיל מאוד את הלחץ הפנימי על המשטר הסורי, ויאיץ את התפוררות צבאו.

  רעידת האדמה באזורנו איננה מבשרת טובות למערב ולישראל, ודאי בטווח הנראה לעין, אבל דווקא בסוריה יש הזדמנות. מימושה תלוי בקריאה נכונה של המפה ובמנהיגות אמריקאית. אם ארה"ב תוביל, רבים באזור ילכו בעקבותיה.

  תא"ל במיל' מיכאל (מייק) הרצוג הוא עמית מחקר במכון וושינגטון למדיניות מזרח-תיכונית

  לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ