בוגי מחק האיפור מפניו של ביבי

עקיבא אלדר
עקיבא אלדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עקיבא אלדר
עקיבא אלדר

אילו הדברים היו נאמרים מפיו של חבר כנסת אריה אלדר מהאיחוד הלאומי, או מירי רגב מהליכוד הסהרורי, אפשר היה לקחת נשימה ארוכה ולקוות לטוב. כשהשר לעניינים אסטרטגיים משה (בוגי) יעלון מציע בראיון לארי שביט (מוסף "הארץ" 15.6), שנחיה עוד מאה שנה על "הנבוט והגזר", הלב מחסיר פעימה.

יעלון הוא המשנה לראש הממשלה, חבר הפורום המדיני-הביטחוני הבכיר ביותר ואחד האישים הקרובים ביותר לאוזנו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. וחשוב מכל - בראיון בוגי מוחק את האיפור מעל פניו של ביבי. שלוש שנים אחרי נאום בר-אילן, שבו ראש הממשלה הציג את פתרון שתי המדינות, המשנה מודיע שפתרון הסכסוך הוא הונאה עצמית.

כששר החוץ אביגדור ליברמן אמר בעצרת האו"ם בספטמבר 2010, שהסדר הקבע הוא בלוף, ביבי הודיע שלשכת ראש הממשלה לא ראתה את הנאום. גם דבריו של יעלון אינם מייצגים את דעתו של המנהיג? בוגי הרמטכ"ל רצה לצרוב את התודעה של יאסר ערפאת כדי שיבין שהאלימות לא תנצח - כלומר שיסגיר "מבוקשים" - קודם שנשקול לדבר אתו.

מה עושים עם מחמוד עבאס, שאינו חוסך מאמץ לבלום את האלימות? יו"ר הרשות הפלסטינית מתבקש להוכיח לשר בוגי, כי התודעה של כל זאטוט בן שלוש ברמאללה צרובה בהכרה שארץ ישראל שייכת לעם היהודי. ואם הילד הפלסטיני ימשיך לחלום על הבית של סבא ביפו? ליעלון יש סבלנות. הזמן, הוא יודע, פועל לטובתנו. באופטימיות הוא משווה את מצבם של ילדיו למקום שבו היו הסבא והסבתא שלו. ומה עם הנכדים?

  ומה יהיה על אופיה היהודי של ישראל ועל דמותה המוסרית? הטענה הדמוגרפית היא "שקרית" בעיניו והנכבש, זה שמפקיעים את אדמותיו, הורסים את בתיו, הוא התוקפן ובעל "אתוס ההריסה". "אתוס הבנייה" שלנו יצילנו מידם. האסטרטג מספר אחת קובר את פתרון שתי המדינות לצד הסכמי אוסלו ומפת הדרכים. תחת זאת הוא מחזיר אותנו 30 שנה לאחור, אל רעיון האוטונומיה.

  קשה להאמין שבוגי עצמו מניח שיימצא פרטנר פלסטיני לתוכנית העבשה הזאת. לפני שלוש שנים הוא סיפר בגאווה לבאי כנס חטיבת "מנהיגות יהודית" בליכוד, בראשות משה פייגלין, כי בהיותו רמטכ"ל אמר בפורומים סגורים, ש"כל פעם שהפוליטיקאים מביאים לכאן את יונת השלום, אנחנו כצבא צריכים לנקות אחריה". הוא התכוון מן הסתם לשימוש הפראי בכוח, שחיסל כל סיכוי להפסקת אש ולפיוס.

  היום הקיבוצניק בעל חוש ההומור יכול לנוח. הלשכה של ביבי אינה מזוהמת בחריוני יונים. הפרק הפלסטיני בראיון עם יעלון הוא כל התורה המדינית של ממשלת נתניהו על רגל אחת: הסיכוי לשלום ולהקמתן של שתי מדינות מזה, והחלום לספח את כל השטחים מזה, פינו את מקומם לדרך שלישית. בספרו החשוב, "מלחמותיה החדשות של ישראל" (הוצאת אוניברסיטת תל אביב), מגדיר אותה ד"ר אורי בן אליעזר כפוליטיקה של הפרדה שחיבור בצדה: היא מפרידה בין עזה לגדה, בין הפלסטינים לבין עצמם בתוך הגדה, בין הפלסטינים למתנחלים ובין ישראל לבין חלקים מהגדה. בה בעת היא מחברת בין ישראל לחלקים מסופחים דה-פקטו בגדה, ובין ישראל למתנחלים אזרחי המדינה. זהו היפוכו של הרעיון שעמד מאחורי הסכמי אוסלו: חיבור באמצעות הפרדה, על בסיס הדדיות, פשרה וקשרים כלכליים וחברתיים בין העמים.

  בן אליעזר, סוציולוג מאוניברסיטת חיפה, מציין כי ההגדרה המכלילה של המונח "טרור", שמתעלמת מכך שהפלסטינים נאבקים על מימוש מאוויהם הלאומיים, מסייעת לממשלת נתניהו לייצא את הדרך השלישית לארה"ב ואף לאירופה. השיטה הזאת מרדימה את רוב הישראלים שחוששים ממלחמה כוללת, אך גם משלום הכרוך בוויתורים טריטוריאליים. הדרך השלישית מעניקה לגיטימציה עקיפה להמשך הכיבוש ומפנה מקום בסדר היום לתרחישי בלהה על הפצצה האיראנית, לרדיפת מהגרים מאפריקה ולהסתה נגד כל מי שחושב אחרת.

  לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ