חוק גיוס בלי קומבינות

ישראל הראל
ישראל הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ישראל הראל
ישראל הראל

סביר להניח, שהמשברים הפוליטיים שהתחוללו במדינות המתוקנות בשעה שהתקבלו בהן הכרעות קשות לא היו קלים מאלה שאנו נתקלים בהם כאן. אך תמיד קמו מנהיגים בעלי שיעור קומה, שהתגברו על התנגדויות דתיות, אידיאולוגיות ופוליטיות קשות, נוסח ההתנגדות היום לחלופה לחוק טל. והפוליטיקאים שהעזו להוביל היו למנהיגים - חלקם אף לגיבורים - היסטוריים.

פקיעת חוק טל בסוף החודש מעניקה לבנימין נתניהו הזדמנות להיות מנהיג שיהיה ראוי לציון משמעותי בדפי ההיסטוריה. הקושי בהעברת חוק לגיוס שוויוני הוא פסיכולוגי יותר מפוליטי. אם רק ירצה - יש לו רוב משמעותי לגיבוש מחושק, שלא ישאיר מקום ל"הסדר"ים עוקפי כוונת גיוס מלא לכל (גם במה שהתגבש בוועדת פלסנר יש פרצות ופתחי מילוט לא מעטים), בלי להותיר מקום לקומבינות - ההופכות את המיעוט המשרת שירות מלא, בוודאי במילואים, לפראיירים ואת החוק לפלסתר. "שירות אזרחי" הוא בלוף. כבר היום, בשל מחסור במקומות שירות משמעותיים מבחינת הצורך והרצון לתרום, רבות מהבנות בשירות הלאומי מתהלכות מתוסכלות ומאוכזבות.

שירות צבאי מלא צריך אפוא להיות העיקרון. דרך הביצוע היא כבר נגזרת של יכולת - ורצון - של הממשלה לאכוף חוקים. שכל ישר, תקיפות ושימוש מידתי באמצעים הרבים העומדים לרשות המדינה, במיוחד מול אוכלוסיות שבלא תמיכתה אין קיום לאורח חייהן הנוכחי - ואותו, בעיקר, הן רוצות להנציח - עשויים להרגילן עם הזמן לקבל את "הגזירות".

ועכשיו לפוליטיקה: ההתמקדות בנושא הפלסטיני היתה לזרא לרוב הישראלים. רק כמה אנשי אתמול, פוליטיקאים, פובליציסטים ומי שממומנים על ידי גורמי חוץ לליבון המומנטום הדועך עסוקים באובססיביות בהצדקת טעויותיהם ההיסטוריות - כמו אסון אוסלו. עד שלא תתקרר הלבה הרותחת ברחבי העולם הערבי ויתגלו - המודיעין הישראלי צופה שינויים מהפכניים לא רק במצרים - הפורמציות המדיניות החדשות באזור, לא יהינו הפלסטינים להחליט החלטות דרמטיות.

הנושאים החברתיים, שנדחקו ממרכז התודעה בשל ההתמכרות לנושא הפלסטיני, הם היום בראש סדר היום הלאומי. והשוויון בנטל השירות הצבאי הוא היום הנושא החברתי המרכזי. אם נתניהו ילך נגד הזרם, קואליציה של מרכז-שמאל מתון תשלח אותו לאופוזיציה. רוב המצביעים ממוקמים במרכז ונושאים בעול השירות בצה"ל. רגשית ואידיאולוגית, מעורבותם בסוגיה גבוהה. על רקע השינוי בסדר היום הישראלי, נתניהו מוכרח להניח לברית עם החרדים ולכונן ברית עם המרכז הלא סוציאליסטי.

אם יעשה זאת בנחישות, סביר להניח שהחרדים - בוודאי ש"ס - ילכו לקנוסה. אין להם ברירה. הם יונקים במשך שנים, מתוך התמכרות ובלא ניסיון גמילה, מהעטינים השופעים של המדינה. הדבר מאפשר להם להזין רבבות נתמכים. אם יוותרו על הקשר הגורדי עם מקור השפע, יקרוס כל מבנה הקיום - והתלות - שלהם.

ניתוק הקשר החולני בין המיניק ליונק גם יחד הוא האתגר הגדול - והאפשרי - של בנימין נתניהו. נקרתה לפניו הזדמנות אמיתית לשדרג את עצמו מפוליטיקאי למנהיג. ברבות הימים, כשהחרדים ייגמלו וייצאו בהדרגה מתלות לעצמאות, גם הם יודו לו.

Read this article in English: A draft law with no shady deals

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ