קנו מתנה לאב החדש

יפתח שילוני
יפתח שילוני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יפתח שילוני
יפתח שילוני

לפני כחודשיים נולדה בתי השלישית. פעייתה הראשונה של הגברת הצעירה נתנה את האות למצעד של מתנות שהציפו את ביתנו. רוב המתנות הוענקו לרכה הנולדת, כמה וכמה ניתנו לאמה המתאוששת לאחר הלידה, ועוד מתנות קיבלו שני אחיה הבוגרים, שנאלצו לוותר למענה על פיסה מממלכת הילדות שלהם. הודינו מאוד לכל אוהבינו, אולם במבט נוסף הבחנו שהיה בן-משפחה אחד שלא קיבל מתנה כלל - אני, האב.

אני מקנא? מה פתאום! במחשבה שנייה, אולי קצת... כי הרי לא המתנה חשובה, אלא הכוונה שמאחוריה. ומה זה אומר שלא קיבלתי מתנה? בני משפחתי וחברי מכירים אותי כאב מסור, שמגדל את ילדיו עם זוגתו בצורה שוויונית לחלוטין. לעתים אף "מתהפך הגלגל" ולמשך תקופות ארוכות אני שוהה עם ילדי זמן רב, בעוד זוגתי מפתחת את הקריירה שלה ומכהנת כמפרנסת הראשית. איני שומט אף לא אחת מעבודות הבית - טיפול בילדים, הדחת כלים, כביסה, גיהוץ וכיו"ב.

אינני כותב טור זה על מנת לקבל את עיטור הגבר המתקדם או כל פרס אחר. אני כותב אותו על מנת להזכיר כי אינני יחיד בהתנהגותי זו. רבים מהגברים בני דורי חיים במשפחות שונות מאלו שבהן גדלו. בדור של הורי, אב מתקדם היה כזה ש"עוזר בבית" - מקפל כביסה פעם בשבוע, חותך סלט ומקלח את הילדים (במקביל לנשיאה בעיקר פרנסת המשפחה ובעול שירות המילואים, שהיה מנת חלקם של רוב האבות הישראלים באותה תקופה).

זוגתי וחברותיה כבר אינן מסתפקות ב"גבר עוזר". הן רוצות את אבות ילדיהן כשותפים מלאים בעבודות הבית ובטיפול בילדים, בעוד הן עצמן נוטלות אחריות על תחומים שלא הורגלו בהם, כמו ניהול שוטף של חשבון הבנק ולקיחת את הרכב המשפחתי לטסט. והטוב והמשמח מכל - אנחנו, הגברים, גילינו כמה נעים לגדל ילדים.

באופן מפתיע, השינוי מתחולל לא רק במרכז הארץ, השבע והמודע. גם בפריפריה ובמגזרים הערבי והחרדי ניתן להבחין בשינויים מהותיים בחיי המשפחה: גברים המובילים עגלות תינוק, גברים שמנהלים שיחות אודות מחלות ילדים וגברים המגיעים לעבודה טרוטי עיניים, לאחר לילה של טיפול בתינוק מייבב.

אכן, השינוי אינו בולט באותה המידה בכל הקהילות ובכל האזורים בישראל ועוד ארוכה הדרך לשוויון, אולם המגמה ברורה: גברים הופכים לשותפים משמעותיים בגידול הילדים. כה עמוק הוא השינוי עד כי נשים רבות בישראל, בבואן לבחור בן זוג לחיים, מביאות כיום בחשבון את יכולתו של הגבר להיות אב פעיל ומעורב. בשל העובדה שלא מספיק גברים עשו עד כה את השינוי ו"עומדים בדרישות" של רוב הנשים בדור הנוכחי - רבות מעדיפות שלא להיקשר עם "גברים מהסוג הישן", ולגדל ילדים לבדן.

בחזרה לסוגיית המתנות: בתרבות האנושית - מהתנ"ך, דרך האיליאדה והאודיסיאה ואגדות האחים גרים ועד לספרות הפנטזיה בת-ימינו - למתנות יש מקום מרכזי. ברגע של הענקת מתנה נוצרת קירבה אישית משמעותית בין נותן המתנה לבין מקבלה ומתקיים רגע מיסטי שבו מועברים גם כוחות נפש ועוצמה רוחנית. המתנה גם טומנת בתוכה ברכות ואיחולים, והתוויה של דרך ערכית ושל ייעוד בחיים. המתנה הנכונה יכולה לשנות את גורלו של אדם - תהיה זו חרב מחושלת, גביע קדוש, שולחן עץ פשוט הנערך לסעודה מעצמו, או חתול במגפיים.

התרבות החומרית של היום הפכה את המתנה מרגע נדיר של הענקת חפץ ייחודי (שבדרך כלל יצר אותו מעניק המתנה עצמו, או שהיה משמעותי מאוד עבורו), לדבר יום-יומי הניתן בתדירות רבה, כמעט כלאחר יד. גם הענקת המתנה הפכה מאירוע טקסי הטומן בחובו פלא גדול, לרגע הנבלע בהמולה הכללית.

ועדיין - מתנה נכונה המוענקת ברגע הנכון, טומנת בחובה מסר עמוק של שימור ערכי העבר או, לחילופין, של שינוי. כאשר ניתנת המתנה הנכונה, מטמיעים מקבלי המתנה את המסר. לכן, אם ברצונכם באבות מעורבים, פעילים, אחראים לילדיהם ומתחשבים בנשותיהם - העניקו גם להם מתנות לידה.

הכותב הוא אב לשלושה, מחנך ומוסמך התוכנית ללימודי מגדר באוניברסיטת בר-אילן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ