בני מוריס טועה

דימיטרי שומסקי
דימיטרי שומסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דימיטרי שומסקי
דימיטרי שומסקי

לא תהיה זו גוזמה לומר, שכל העוסק בחקר העבר ההיסטורי של סכסוך לאומי הנמשך גם בהווה, בדיני נפשות עוסק. המחיר של טעויות או הטעיות בתחום מחקר זה עלול להתברר ככבד עד מאוד.

ההיסטוריון בני מוריס טוען בראיון למוסף "הארץ" (7.9), שהתפרסם בעקבות הופעת ספרו האחרון "מדינה אחת, שתי מדינות", שבעוד מטרת הלאומיות הפלסטינית היתה ועודנה "לרשת את פלסטין כולה בעבור הערבים והאיסלאם", הרי שמנהיגיה של התנועה הציונית זנחו "מ-1937 ואילך" את טענת "כולה שלי" ודבקו בכינון מדינה יהודית בחלק משטחה של ארץ ישראל.

טענה זאת שגויה. כל זאת בפרט ובמובהק כשמדובר במנהיג המרכזי של הציונות ומדינת ישראל הצעירה, אשר "מ-1937 ואילך" הטביע עליהן את חותמו יותר מכל מנהיג ציוני אחר - דוד בן גוריון. בנובמבר 1937, בזמן שתמך בפומבי בהמלצות ועדת פיל על חלוקת ארץ ישראל לשתי מדינות, כתב בן גוריון לבנו עמוס, כי "הקמת מדינה, אפילו חלקית, היא תגבורת-כוח מקסימלית בתקופה זו, והיא תשמש מנוף רב-כוח במאמצינו ההיסטוריים לגאול את הארץ בשלמותה".

מוריס מזכיר מקור זה אזכור אגבי (עמ' 54) בספרו, אך אינו מאפשר ל"מכתב אישי" לבלבל אותו בקובעו, ש"הזרם הציוני המרכזי, לרבות בן גוריון (הפנים) את רעיון החלוקה והשלים עמו בשנים הבאות" (עמ' 60).

אלא שאת השגותיו ביחס לרעיון חלוקת הארץ לא שמר בן גוריון רק לבני משפחתו. בטקסט מרכזי ומפורסם - "הליכות המדינה היהודית" מ-29.10.37, שנועד לאוזני התנועה הציונית והיישוב, הבהיר, שתוכנית החלוקה היא בגדר הסדר זמני בלבד: "הקמת מדינה יהודית... בחלקה של הארץ אין בה משום ביצוע השאיפה הציונית בשלמותה, כי רק בארץ ישראל כולה אפשר לפתור את שאלת היהודים בהיקפה המלא. המדינה המוצעת לא תוכל אפוא להיות אלא שלב, אחד השלבים, בהגשמת הציונות... עם הקמת המדינה היהודית אין אנו מפקיעים את זכותנו לשוב ולהתיישב בכל חלקי הארץ, והתיישבותנו לא תהא מצומצמת לעולם ועד בתחומים המוגבלים של המדינה" (במערכה א', עמ' 282).

גם עשר שנים אחר כך, בעקבות החלטת האו"ם על חלוקת הארץ בכ"ט בנובמבר 1947, לא קיבל בן גוריון את רעיון המדינה היהודית בחלק מן הארץ בלב שלם, אלא רמז בהסתייגות זהירה, כי "אין בהיסטוריה סידורים סופיים, לא סידורי-משטר ולא סידורי-גבולות" ("ליסוד המדינה", הפועל הצעיר 16.12.1947).

ההתעלמות, מדעת או שלא מדעת, מהמשכיות תפישת חלוקת הארץ כשלב לקראת גאולתה מלאה בתודעת הזרם הציוני המרכזי אחרי 1937 ו-1947 גורמת לא רק לשחזור בלתי מדויק של תמונת העבר של הסכסוך היהודי-הפלסטיני, אלא גם להעמקת העיוורון ביחס למצב הסכסוך בהווה. הישראלים שיקבלו את הקביעה המטעה של מוריס בדבר השתרשות הנכונות לחלוקת הארץ במיינסטרים הציוני "מ-1937 ואילך", יראו במפעל ההתנחלות תאונה היסטורית שהציונות ומדינת ישראל אינן אחראיות לה. הפלסטינים שוב יוצגו כסרבני השלום הבלעדיים, בשעה שאחת הסיבות המרכזיות להכשלת תהליכי השלום - מדיניות ישראלית שאפשר להגדירה כ"מדברים על חלוקה כאילו אין התנחלויות, ומרחיבים התנחלויות כאילו אין מדברים על חלוקה", ושורשיה נעוצים בקושי העמוק של הציונות לקבל את לגיטימיות רעיון חלוקת הארץ - שוב תיעלם מעיני הציבור הישראלי.

הסכסוך הישראלי-הפלסטיני, קובע מוריס, הוא בלתי פתיר. אם אכן כך הדבר, הרי שאת התרומה המפוקפקת לכך הרים, בין יתר הגורמים, גם מוריס עצמו, אשר על יסוד הצגה מוטעית של תמונת העבר מפיץ זה שנים תפישה הפוטרת למעשה את הצד הישראלי מכל אחריות להתמשכות הסכסוך ומעמיקה בקרב הציבור הישראלי את הדמוניזציה של הצד הפלסטיני.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עמודי הזיכרון של גן הבנים בפארק הירקון

דווקא על מכשיר הריצה בחדר הכושר מול "הלהקה", משהו נסדק בי

"דברים מוזרים", העונה הרביעית. בלי העומק הפסיכולוגי

היא חזרה לנטפליקס פחות מקסימה ומרגשת, יותר מחרידה ואכזרית

מכוניות במגרש חניה

"זה מה יש. תגיד רוצה או לא רוצה, ותבחר צבע": כך נקבע מחיר המכונית שלכם

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

במעבדה קטנה ברחובות נולד הנוגדן הראשון בעולם שנוצר על ידי מחשב

עדי גרתי

זאת הייתה תשובה מושלמת - כך מסבירים "כיבוש" ב-25 מילים בלבד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

האחים אמיר (מימין) ואיציק דיין

תעלומת עורך הדין – והעד המרכזי שמת לפני שהספיק להעיד בפרשת האחים דיין

תל אביב

"אנשים רואים בורסות אדומות ומחירי דירות משוגעים – והם עוצרים"

מכוניות במגרש חניה

"זה מה יש. תגיד רוצה או לא רוצה, ותבחר צבע": כך נקבע מחיר המכונית שלכם

 יובל רפיח

2,300 שקל, כולל חשבונות: השכונה שהצעירים עוד לא גילו

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

במעבדה קטנה ברחובות נולד הנוגדן הראשון בעולם שנוצר על ידי מחשב