חטא המעצר המנהלי

רן כהן
רן כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רן כהן
רן כהן

ישראל 1951. למעלה מחמישים חשודים כחברי מחתרת חרדית נעצרו ע"י השב"כ והמשטרה במעצר מנהלי. מעצר מנהלי הוא הליך המבוצע על סמך הוראה מנהלית בלבד, ללא כתב אישום, ללא חשיפת הראיות ולמעשה ללא משפט וללא הכרעה שיפוטית. מעצר מנהלי יכול להתחדש מדי שישה חודשים לתקופת זמן בלתי מוגבלת, כאשר גם עורכי דינו של עציר מנהלי אינם נחשפים לחשדות ולראיות כנגדו ולכן אינם יכולים להגן עליו.

מעצר החשודים עורר אז סערה ציבורית ובתשובה לממלא מקום ראש הממשלה, משה שרת, שאמר למנחם בגין במהלך דיון בעניין בכנסת: ״לא תבחר בין חוק לחוק, כל חוק הוא חוק" ענה בגין:" לא נכון! ישנם חוקים רודניים, ישנם חוקים בלתי- מוסריים, ישנם חוקים נאציים. [...]. אל תשאלו אותי מי קובע איזה חוק הוא נאצי ואיזה חוק הוא בלתי-מוסרי. החוק שהשתמשת בו הוא נאצי, הוא רודני, הוא בלתי-מוסרי; וחוק בלתי-מוסרי הוא גם בלתי-חוקי. על-כן, המעצר הוא בלתי-חוקי והצו שלכם הוא שרירותי. לא היתה לכם כל זכות לעשות זאת, כאשר קיימת כנסת, כאשר קיים בית דין, כאשר יש בידיכם מערכת חקירה".

ישראל 2012. כמאתיים חמישים עצורים מנהליים עדיין מוחזקים בבתי הכלא בישראל. כולם פלסטינים. הראיות נגדם לא נחשפו מעולם באופן פומבי, הם לא הורשעו ולא נערך להם משפט הוגן. הציבור אינו יודע במה הם מואשמים; גם העצירים עצמם אינם יודעים. עורכי דינם אינם רשאים לעיין בחומר החקירה נגדם ולכן אינם יכולים כלל להגן עליהם באופן ראוי.

מתוך אותם 250 עצורים, שלושה נמצאים בשביתת רעב פתוחה, שאינה מוגבלת בזמן. סאמר אל בארק שובת רעב כבר 120 ימים ואיבד כשליש ממשקל גופו. חסן ספדי שובת רעב כבר 90 ימים, זו שביתת הרעב השנייה שלו לאחר שכבר שבת רעב 71 ימים. איימאן שראוונה, ששוחרר במסגרת חילופי האסירים בעסקת שליט ונעצר שוב, שובת רעב כבר 80 ימים וכתוצאה מכך כבר איבד את הראייה בעינו הימנית. הוא נעצר לפי צו צבאי על פיו מוסמכת ועדה צבאית להפקיע "שחרור/חנינה" שניתנה לאסירים אשר נחשדים בהפרת תנאי השחרור. החומר עליו מסתמכת הוועדה הוא סודי.

בדצמבר האחרון פתח העציר המנהלי ח'דר עדנאן בשביתת רעב והפך מיד לסמל. מאז, מאבקם של העצורים המנהליים לא חדל ולו ליום אחד. מאז דצמבר, בכל יום ובכל זמן נתון, שובתים רעב עצורים בבתי הכלא בישראל במחאה על אופן ועצם המעצר ומאתגרים את רשויות החוק והכליאה בישראל. השביתה של ח'דר עדנאן פתחה גל שביתות רעב שהעלו את נושא המעצרים המנהליים לסדר היום הציבורי העולמי. בעקבותיו של עדנאן הלכו הנאא שלבי, בילאל דיאב ועצורים מנהליים אחרים שלא נשברו והצליחו להכריע את המערכת הישראלית. שביתת הרעב ניצחה, השובתים שוחררו והפכו לגיבורים בעיני עמם.

העובדה כי עצירים מנהליים שוחררו בעקבות מחאתם מעידה כי למעשה אין ולא היה בסיס מוצק למעצרם. אילו היה כזה, הרי שהיו נשפטים ונכלאים, כשהראיות כנגדם מוצגות קבל עם ועדה. אולם התמונה המתבהרת היא שישראל עושה שימוש במעצרים מנהליים באופן דומה לאופן בו פעלו הבריטים כלפי אנשי היישוב היהודי בתקופת המנדט. דהיינו, המעצרים המנהליים אינם משמשים ככלי בטחוני מוגבל, אלא ככלי פוליטי לדיכוי אלו שמדינת ישראל מזהה כמנהיגים כריזמטיים בעלי השפעה על הציבור. העצורים המנהליים מהווים איום אידיאלוגי כלפי המשטר בישראל ולכן, גם אם לא עברו על החוק, יש לדכאם.

את הפרקטיקה המבישה מניעה מזה שנים מערכת שלמה של ברגים - מבצעי פקודות. החוקרים חוקרים, הסוהרים סוהרים, השופטים הצבאיים מספקים מראית עין של משפט הוגן, הפרקליטות תומכת, השב"כ מזהיר מבלי לחשוף ראיות, הצוות הרפואי בבתי הכלא מטפל בחולי אך לא מרים קול כנגד שורש העוולה, העובדים והעובדות הסוציאליות המועסקים בשירות בתי הסוהר לא אומרים גם הם מילה וחצי מילה. כל אלו לא יוכלו לרחוץ בעתיד בניקיון כפיהם. כולם שותפים לפשע בביצוע, בהסכמה, בשתיקה.

מאבקם של העצירים המנהליים אינו צפוי לדעוך. נהפוך הוא, הוא צפוי להמשיך, לגדול ולקבל תמיכה. לעצירים המנהליים יש סיבה מצוינת למחות, ושביתת הרעב היא באמת ובתמים הכלי האחרון שנותר בידיהם למחות. נסיונות דיכוי השביתות כשלו כשלון מהדהד ויכשלו שוב ושוב. הדרך היחידה להשיג התקדמות היא לעשות את מה שראוי ונכון לעשות: לקבור אחת ולתמיד את רעיון העיוועים של מעצר מנהלי ולשחרר את כל העצירים. אפשר להתחיל, ורצוי בהקדם, עם שחרור שלושת שובתי הרעב הקרבים בצעדים איטיים אך בטוחים אל מותם.

רן כהן הוא מנכ"ל ארגון רופאים לזכויות אדם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ