האוונגליזם של נתניהו

יצחק לאור
יצחק לאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יצחק לאור
יצחק לאור

מה יאמרו ההיסטוריונים בעתיד על "נאום העצרת" של נתניהו? לא ברור. זה הסיכון שקיבל על עצמו: להפוך לבדיחה, אבל להיזכר כחלק מטרגדיה. בינתיים השתרבב לו ראש הממשלה לתוך מסורת אוונגליסטית של מטיפים דמגוגיים. אחרי שדיבר בדרמטיות על דוד המלך, ועל כמה נצחים, המוכרים כעובדות מהדרשות בכנסיות, שלף את דימוייו של השטן, המאיים על גן העדן. ספק אם עוד מישהו, מאז קואליציית בוש-בלייר, העז להכין את העולם למסע צלב בציניות כזאת.

הנה כך החלה התנשאותו על האיסלאם (רק המיליטנטי, כמובן): "לאיסלאם המיליטנטי יש ענפים רבים - משליטי איראן ו'משמרות המהפכה' שלהם עד הטרוריסטים של אל-קאעדה ותאיהם הרדיקליים, האורבים בכל פינה על פני כדור הארץ". ואולם, המשיך מעבד ה"פרוטוקולים", "חרף ההבדלים ביניהם, כולם נטועים באותה קרקע מרה של אי סובלנות". הסכנה לקיומנו בגטו הלכה והתעצמה, הפלסטינים הפכו לחוד החנית של האיסלאם הזה בדיוק; ובקיצור, שוב ליהטט מנהיג ישראלי בין תיאור ישות הנעבעך שלנו לבין מגלומניית פופאי.

וכאילו אין מדובר בנאום לאוזניהם של מחרימי דרווין בארה"ב, נמשך שיעור ההיסטוריה: "לפני כ-500 שנים סייעה מכונת הדפוס לחלץ את אירופה המסוגרת מתוך העידן האפל. בסופו של דבר פינתה הבערות את מקומה לנאורות". נכון, מדובר בתעמולת מלחמה ובתעמולת בחירות, אבל מדובר גם בחוסר בושה.

מכונת הדפוס והבערות לא פינו את מקומן רק לנאורות, והנאורות לא היתה רק מהפכה טכנולוגית, עליה שמענו כמובן בהמשך הנאום, כיאה למנהיג מעצמה טכנולוגית המטיף מוסר לפראים. אבל נניח לקטנות, הנה המעמד: מנהיג המדינה הקולוניאלית האחרונה בעולם מדבר באוזניהם של נציגי עמים שהשתחררו מעול "מורשת המערב". למי צריך היה לספר עליה? לקורבנותיהם של האנגלים, הצרפתים, הבלגים, ההולנדים, האיטלקים? הם צריכים לשמוע על מה שעוללו להם בשם הנאורות?

אם יש משהו מרכזי ב"נאורות", שנתניהו ייצג, הרי זו האפשרות לעמוד בניו יורק ולקשקש בשמה, בעוד בבית מנוהל אפרטהייד, וצבאו ממשיך לרמוס את תקוות החירות של הפלסטינים, לרסק מדי לילה דלתות, להכניס בני אדם לבתי סוהר, באמצעות מערכת משפט צבאית מגוחכת ואמצעי לוחמה של המאה ה-21 יורשי דוד המלך, הנאורים, כמובן.

דור שני של פלסטינים נולד לתוך דיכוי, עוני והשפלה, ומנהיג משולי המערב מדבר על "חשכת ימי הביניים" ועל נאורות? אגב, איפה נמצאים מחנות אלי ישי בתשבץ הקידמה הזה?

הישראלים מתים על נציגיהם השולטים באנגלית במבטא מוצלח. ארצנו היא בכלל מקום משונה, המזהה בין אנגלית טובה לשכל. אבל מתבצבץ לו הבדל היסטורי בין נואמי האו"ם לאורך השנים. אבא אבן ריגש את יהודי אמריקה. נתניהו מרגש את הנוצרים שלה, המצפים בכיליון עיניים למלחמת גוג ומגוג.

ב-1843, מאה שנים לפני שהיטלר הביא את "מורשת המערב" לאחד משיאיה הטכנולוגיים, במכתב לשותפו לעריכה ארנולד רוגה כתב קרל מרקס: "זו האמת המלמדת אותנו להכיר בריקות הפטריוטיזם שלנו... היא המכריחה אותנו להסתיר את פנינו מבושה. אתה מביט בי בחיוך ושואל: בכך, מה הושג? שום מהפכה לא עושים מתוך בושה. אני משיב: הבושה היא כבר מהפכה...; בושה היא מין זעם מופנה פנימה... אני מודה שבגרמניה אפילו בושה עדיין אינה אפשרית; להיפך, האומללים הללו עדיין פטריוטים... אפשר היה, אולי, להניח לספינה המלאה בשוטים, שתיסחף לזמן מה ברוח, ואז תיאלץ להתמודד עם גורלה, בדיוק משום שהשוטים לא יאמינו בה עוד. הגורל הזה הוא המהפכה הממשמשת ובאה". מרקס שגה, כמובן, גם ביחס לפטריוטיזם הגרמני.