ואנחנו ממשיכים לאכול המבורגר

זוהיר אנדראוס
זוהיר אנדראוס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
זוהיר אנדראוס
זוהיר אנדראוס

בעולם הערבי והאיסלאמי טרם שככה הסערה שחולל הסרט האמריקאי נגד הנביא מוחמד, והמערב הקפיטליסטי הנחית עליו מכה נוספת: עיתון צרפתי פירסם קריקטורות נבזיות נגד הנביא, ושר הפנים מיהר להסביר שעורכיו נהנים מחופש הביטוי.

זעמם של המוסלמים מובן. ההמון המשולהב שתקף את שגרירויות ארה"ב במזרח התיכון רצה להביע סלידה מהמעשה הנפשע של אמריקאי גזען ונגוע באיסלאמופוביה. אבל השאלה הקרדינלית בהקשר זה היא מה תפקידן של השגרירויות המערביות. השלטונות הריאקציונריים במדינות ערב הם שהביאו את השגרירים המערביים, והם שממשיכים להגן עליהם. אין זה מן הנמנע כי שליטי ערב יסכימו להביא לארצותיהם יחידות אמריקאיות מובחרות כדי לשמור על השגרירויות. התפתחות כזאת תניח לפתחו של הבית הלבן את האפשרות לבסס את שליטתו במדינות הערביות והמוסלמיות.

מעקב אחר המפגינים נגד ארה"ב מלמד כי להמונים שיצאו להגן על נביאם אין אסטרטגיה ואין תוכנית. באין תוכנית פעולה, ההפגנות הנוכחיות הופכות למהדורה חדשה של המחאות שפרצו בעקבות פרסום קריקטורות נגד הנביא בדנמרק ובהולנד. דעיכתן היא עניין של זמן.

אם המפגינים רוצים לגרום כאב אמיתי לארה"ב, לא את השגרירויות האמריקאיות והמערביות הם צריכים לתקוף. עליהם להחרים את מרכזי התרבות המערביים, שצצים בעולם הערבי כפטריות אחר הגשם. המרכזים האלה מנצלים את העוני במדינות ערב ומעניקים מלגות לצעירים. מקבלי המלגות הופכים למשתפי פעולה עם המערב, שכן סביר להניח כי המלגה או הסיוע לא ניתנים בחינם.

ההמונים שיצאו לרחובות נגד ארה"ב צריכים להפנות את זעמם נגד השליטים הערבים שמקיימים קשרים הדוקים עם וושינגטון. מדינה כמו מצרים לא תאמץ מדיניות חוץ עצמאית, כל עוד חרב הסיוע האמריקאית מונחת על צווארה: אם לא תתנהגו כראוי, אמריקה לא תעביר לכם כסף.

כידוע, המערב הקפיטליסטי ירגיש את הזעם הערבי כאשר כיסו ייפגע. מדוע ההמון אינו מפנה את זעמו נגד בעלי הממון הערבים, שמקיימים קשרים הדוקים עם ארה"ב ושמאפשרים לידידותיה של אמריקה להשקיע במדינות הערביות? האם מישהו חשב להחרים את קוקה קולה או מסעדות מזון מהיר אמריקאיות? תארו לעצמכם מה יקרה אם למעלה ממיליארד וחצי ערבים ומוסלמים יחליטו להחרים את מוצריהן של חברות אמריקאיות. לדוגמה, אם 100 אלף ערבים יחרימו ליום אחד את הסיגריות של מרלבורו, שקופסה אחת מהן עולה ארבעה דולרים, ביום אחד תפסיד החברה הכנסות בסך 400 אלף דולר. חרם כזה יזעזע את אמות הספים של הכלכלה האמריקאית, שממילא סובלת ממשבר חמור.

נקודה נוספת שיש לתת עליה את הדעת: הנשיא המצרי הקודם, שהיה המשרת האמין ביותר של ארה"ב וישראל, חוסני מובארק, הודח על ידי ההמונים. אבל בעלי הממון, שעשו את הונם בתקופת שלטונו, לא נפגעו. אם הערבים והמוסלמים ימשיכו להפנות את זעמם נגד השגרירויות הם לא ישיגו דבר. המעשים המחפירים נגד הנביא מוחמד יימשכו, שכן השגריר האמריקאי לא הגיע למצרים בסתר וסניפי רשתות המזון והמלונות האמריקאיים אינם דוכנים שנמצאים במקומות נידחים, שאיש אינו יודע על קיומם.

רק חרם כלכלי ערבי ומוסלמי עממי מאורגן נגד ארה"ב וגרורותיה עשוי לשפר את המצב, ולמנוע מהמדינה הזאת להמשיך ולהרוג ערבים ומוסלמים, כפי שעשתה בעיראק, בלוב ובאפגניסטאן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ