לא משלמים את המחיר

גדי גבריהו
גדי גבריהו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גדי גבריהו
גדי גבריהו

ביום שלישי בעבר חוללה כנסיית דורמיציון בירושלים. על קירותיה רוססה בין השאר הכתובת "תג מחיר". מאז דצמבר 2009 הוצתו וחוללו 17 בתי תפילה של מוסלמים ונוצרים בישראל. מאז ועד היום לא נעצרו חשודים במעשים. כמה זמן היה נדרש לכוחות הביטחון לאתר מציתי בתי כנסת?

חשוב לזכור שכל המעשים האלו נעשו תחת המותג המחריד, "תג מחיר". חשוב לזכור שהמחירים של תג מחיר יכולים לנסוק ולהגיע עד למעשי המחתרת היהודית הראשונה, ברוך גולדשטיין ואפילו יגאל עמיר. פגיעה במסגד הומה אדם עלולה להביא למאות הרוגים ותכפה על כולנו מלחמת דת מול כל העולם המוסלמי. זהו מחיר שהחברה הישראלית תתקשה לעמוד בו.

ראוי לחזור לכל אחד מהאירועים, הואיל ונראה שלכוחות הביטחון ולגורמים נוספים נוח לתלות את ההצתות בכל גורם אחר, רק לא באנשי הימין הקיצוני. את הצתת המסגד ביישוב הבדווי בצפון, טובא-זנגריה, בראשית אוקטובר 2011, ייחסו למריבות פנימיות שם. ואולם, למרבה הפלא המסגד הוצת שבוע וחצי לאחר שנרצחו בסמוך לחברון אשר פלמר ובנו התינוק יונתן, ועל קירותיו רוססה הכתובת "תג מחיר, פלמר ונקמה". האם מישהו מניח שאנשי טובא-זנגריה בכלל מכירים את משפחת פלמר?

המסגד הראשון הוצת בכפר יאסוף ב-10 בדצמבר 2009. בין היתר רוססו על קירותיו הכתובות: "נשרוף את כולכם" ו"היכונו לתג מחיר". כעבור חצי שנה חולל המסגד בכפר איבטין מזרחית לחיפה, שם ריססו: "על יהודה ושומרון תהיה מלחמה", "תג מחיר", ו"המסגד מיועד להריסה".

הבאים בתור היו: המסגד בבית פאג'ר שבגוש עציון, שהוצת באוקטובר 2010, בית תפילה בכפר חווארה, שהוצת על ידי אלמונים עם סיום השבעה על בן-יוסף לבנת, במאי 2011, ומסגד אל-מורייר ליד רמאללה, שהוצת כחודש לאחר מכן, שבוע לאחר פינוי המאחז עלי-עין. במסגד שהוצת בכפר-קוסרה בספטמבר 2011, כתבו ברוח מחאת האוהלים: "עלי עין ומגרון - צדק חברתי". כעבור שלושה ימים רוססה הכתובת "תג מחיר - מגרון" במסגד בכפר יתמא ליד שכם. בכל המסגדים רוססו כתובות גרפיטי בעברית.

בשלב הבא נהפך הימין הקיצוני נועז יותר: בדצמבר 2011 רוסס על קירות המסגד הנטוש ברחוב שטראוס בירושלים, "ערבי טוב - ערבי מת". למחרת הוצת וחולל המסגד בכפר בורקה. על קירותיו נכתב: "מצפה יצהר" ו"מלחמה". בפברואר השנה הוצת המסגד בכפר בורקין - גם הוא עוטר בכתובות בעברית - ובאותו חודש חוללו מנזר המצלבה והכנסייה הבפטיסטית בירושלים. ביוני הוצת וחולל המסגד בג'בע, ועל קירותיו רוססו הכתובות: "אולפנה מלחמה", "תג מחיר" ו"המלחמה התחילה".

בתחילת ספטמבר 2012 הוצתה דלת העץ העתיקה בכניסה למנזר השתקנים בלטרון. הכתובות שרוססו בסמוך קשורות למאמר "ערבות הדדית", מפרי עטו של הרב יוסף אליצור מיצהר. המאמר, שנכתב לפני שנתיים וחצי, מציע לכל דורש מגוון רחב של רעיונות לפעולות שמכונות תג מחיר או ערבות הדדית. המאמר הזה מונח על שולחנו של היועץ המשפטי לממשלה, שעדיין מתלבט האם להגדירו כמסמך הלכתי או כמאמר הדרכה.

ב-11 בספטמבר אלמונים ריססו את הכתובת "תג מחיר מגרון" על קירות המסגד בכפר אימריש שבהר חברון. באתר "הקול היהודי", שבין היתר מתעד את פעולות תג מחיר, מיקמו את הדיווח על שריפת המסגד בסמוך לידיעה על אימאם מנצרת שנידון לשלוש שנות מאסר בגין הסתה לרצח בדרשות שנשא במסגדים.

זהו החשבון: 17 בתי תפילה של מוסלמים ונוצרים הוצתו וחוללו מאז דצמבר 2009. אפס הצלחות לשב"כ באיתור הפושעים שעשו זאת. אפס העמדות לדין על ידי הפרקליטות. כמה בתי תפילה נוספים עוד יחוללו ויוצתו לפני שמישהו בתפקיד בכיר ידפוק על השולחן ויורה לכוחות הביטחון לעצור את אנשי תג מחיר, לחקור ולמצות את הדין?

ד"ר גבריהו הוא יו"ר פורום "תג מאיר", המאגד ארגונים שנאבקים בגזענות יהודית

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ