מדיניות הזלזול

מרב מיכאלי
מרב מיכאלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מרב מיכאלי
מרב מיכאלי

"עדיף שהאיחוד האירופי יתמקד כרגע בבעיות שמתעוררות בין עמים ולאומים שונים על אדמת אירופה. לאחר פתרונן המוצלח של אותן בעיות נשמח לשמוע הצעות מהאיחוד האירופי לפתרון הבעיות עם הפלסטינים". זוהי הודעת שר החוץ, אביגדור ליברמן, בתגובה על גינוי של האיחוד האירופי בעניין בניית 800 יחידות דיור חדשות בגילה שבירושלים.

הודעת ליברמן יכולה להיכנס לספר בדיחות שיא החוצפה; לא רק משום שרק שבוע לפני כן ליברמן דווקא בירך על התערבות האיחוד בעניינים הקשורים לישראל, כששרי החוץ של האיחוד החליטו על הגברת הסנקציות נגד איראן. ההודעה המזלזלת שלו נאמרה גם שבוע אחרי שהאיחוד זכה בפרס נובל לשלום על כך שהוא "פועל כבר יותר משישה עשורים למען השלום. הוא פעל למען עקרונות של פיוס, דמוקרטיה וזכויות אדם בכל רחבי אירופה. התפקיד שמילא ביצירת יציבות באירופה הפך אותה מיבשת קרועה ומפורקת ממלחמות ליבשת של שלום". (דברי נשיא ועדת הפרס, טורבג'ורן ג'אגלנד).

"במשך תקופה של שבעים שנה גרמניה וצרפת נלחמו ביניהן בשלוש מלחמות. היום מלחמה ביניהן לא תעלה על הדעת. העובדה הזאת מציגה, כיצד באמצעות בניית ביטחון הדדי, אויבים היסטוריים יכולים להיהפך לשותפים קרובים" (מנימוקי הוועדה). אם היה ליברמן רוצה לשמוע על הצעות הלקוחות מתוך הניסיון של האיחוד האירופי - הרי שיש הרבה כאלה, שהצלחתן, כאמור בנימוקי הוועדה ובראי המציאות, מוכחת.

ליברמן אינו היחידי שזילזל במתן פרס נובל לאיחוד האירופי. למעשה, זה היה הבון-טון ברחבי העולם. אמירות כמו "מזל שלא נתנו להם נובל לכלכלה", "זילות הפרס" ו"דוגמה להומור שחור" צוטטו מפי מתנגדים ביוון, אנגליה, אירלנד ועוד.

אלא שהזילות איננה של הפרס; הזילות היא של השלום. מדהים להיווכח, באיזו קלות מבטלים כל המזלזלים את הישג ההיסטורי המדהים הזה - של מדינות ולאומים, שהיו שותפים למלחמות אין קץ שהביאו למות מיליונים רבים, והצליחו להביא את עצמם למציאות אמיתית של שלום. באיזו רצינות מתייחסים למלחמות ולפצצות; כמה טריוויאלי נעשה השלום.

"אצלנו יש מלחמה", צוטט ראש האופוזיציה ביוון. מלחמה? עם כל ההכרה בקשיים שיוצרת המצוקה הכלכלית הגדולה - מלחמה? "לאנשים צעירים באירופה אין שמץ של מושג מה זה להיות במלחמה", אמר צ'רלס ברתל, מנהל המרכז על שם רוברט שומן, ממייסדי האיחוד. באירופה, אולי זה העניין.

אבל לנו יש מושג מה זה להיות במלחמה, ובכל זאת אנחנו מזלזלים בשלום זלזול עמוק. אנחנו מזלזלים בכל רעיון של הסכם או שיתוף פעולה, אנחנו מזלזלים בכל פתרון המוצע לנו. אנחנו מזלזלים בהסכם השלום עם מצרים, בהסכם עם ירדן, ביוזמת השלום הסעודית, בהזדמנויות השלום שהיו עם סוריה, ובוודאי באפשרות לשלום עם הפלסטינים.

האיחוד האירופי אכן עובר עכשיו משבר קשה. אבל דווקא בשל כך התזמון של ועדת הפרס אינו ראוי לזלזול. זאת ועוד, הם ממשיכים לנסות. בחודש שעבר פירסמה "הקבוצה למען עתיד אירופה", המורכבת מ-11 שרי חוץ, דו"ח שבו החלום האירופי משגשג והשרים ממליצים בו להדק את הקשרים בין מדינות האיחוד; להקים מוסדות כמו משטרת גבולות אירופית, ויזה אירופית, ואפילו צבא משותף.

אנחנו הולכים עכשיו למערכת בחירות, שבה איש כמעט אינו מדבר על שלום. איש אינו מדבר על חזון של ביטחון הדדי, על צבא משותף, או על כל דבר דומה לאיחוד מזרח-תיכוני. אצלנו לא לוקחים את הסיכוי לשלום עם הסיכון למשבר. לפי ההודעה המזלזלת של ליברמן, ברור שהוא מזלזל גם בשלום האירופי עצמו; כשיפתרו את הבעיות שלהם - שיבואו אלינו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ