אצלנו - כמו באמריקה

לי און הדר
לי-און הדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לי און הדר
לי-און הדר

הפרשנים הפוליטיים מתייחסים להתמודדות על הבית הלבן כאל מאבק אידיאולוגי בין הליברלים לשמרנים - מעין מהדורה אמריקאית של המלחמה בין השמאל לימין בישראל. אבל בחינה של הנרטיבים של המפלגות מגלה שאין די בכך כדי להסביר את דפוסי ההצבעה.

הדמוקרטים רוצים לעגן בחוק את הנישואים החד-מיניים, אך רבים מהשחורים, בוחריו של ברק אובמה, מתנגדים לרעיון. אובמה גם תומך בזכותן של הנשים להפלות, אך לרבים מהבוחרים ההיספנים הקתולים יש השגות בנושא.

הרפובליקאים זוכים לתמיכה רחבה מלבנים המשתייכים למעמד הבינוני הנמוך, שחיים מקצבאות סעד, ולמרבה האירוניה משתייכים ל-47% מהבוחרים שהמועמד הרפובליקאי מיט רומני, תיאר כפרזיטים. שתי המדינות העניות ביותר, מיסיסיפי ווירג'יניה המערבית, שהיו פושטות רגל בלי עזרה מהממשלה הפדרלית, הן גם שתי המדינות שבהן התמיכה ברומני, אויבה של מדינת הסעד, היא הגדולה ביותר והשנאה לאובמה יוקדת.

לא צריך להיות מומחה פוליטי כדי להסביר את הפרדוקס: זהות תרבותית, אתנית וגזעית מסבירה את הרגלי הבחירות. על פי משאל שנערך על ידי "וושינגטון פוסט" ורשת אי-בי-סי, רומני זוכה לתמיכתם של 60% מהבוחרים הלבנים (לעומת 32% שתומכים באובמה), בעוד שהנשיא גורף את קולותיהם של 80% מהבוחרים הלא-לבנים.

אך תהיה זאת טעות לתאר את הבחירות רק כמאבק בין-גזעי, שהרי אובמה אמור לנצח גם במדינות עם רוב לבן, כמו אלה בניו-אינגלנד (מסצ'וסטס, וורמונט, ניו האמפשייר וקונטיקט) ובצפון החוף המערבי (וושינגטון, פורטלנד וצפון קליפורניה). ההתמודדות בין אובמה לרומני אכן נוטה לשקף קונפליקט בין קבוצת מדינות בניו-אינגלנד ובחופים המזרחי והמערבי (הנוטות למפלגה הדמוקרטית) לבין מדינות הדרום (הנוטות לרפובליקאים), כאשר במדינות במערב התיכון כמו אוהיו, ויסקונסין, קולורדו ונבאדה, התמיכה נחלקת בין שני המועמדים.

מהרבה בחינות זהו המשכו של קונפליקט היסטורי, ששורשיו נעוצים בגלי ההגירה הראשונים מהאיים הבריטיים: הפוריטנים ממזרח אנגליה התיישבו במסצ'וסטס, בני אצולה לשעבר התיישבו בווירג'יניה, הקווייקרים בפנסילבניה והסקוטים והאירים מצפון בריטניה התיישבו בחלקים של הדרום והמערב.

ההיסטוריון דייוויד האקט פישר טוען, שההתפתחות הפוליטית של ארצות הברית משקפת את התוצאות של ההתמודדות בין קואליציות שהוקמו בין ארבע האומות המייסדות הללו. מלחמת השחרור האמריקאית הונהגה על ידי ניו אינגלנד ווירג'יניה (הינקים), תוך התנגדות של הקווייקרים. ההגירה ההמונית מאירלנד בראשית המאה ה-19 יצרה את הלחץ להתפשטות לכיוון מקסיקו, חיזקה את וירג'יניה ומדינות הדרום, והובילה לפרישתן מהברית ולמלחמת האזרחים, שבה הביסו הינקים ובעלי בריתם במזרח ובמרכז, את מדינות הדרום ושיחררו את העבדים השחורים.

הינקים ובעלי בריתם, שאימצו בהדרגה אג'נדה חילונית, סובלנית מבחינה תרבותית ובעלת אוריינטציה מסחרית ותעשייתית, שימשו כבסיס התנגדות לדרום השמרני, החקלאי, המיליטריסטי והגזעני.

עד למאבקים על זכויות האדם של שנות ה-60, היווה הדרום נדבך אלקטורלי של המפלגה הדמוקרטית, בעוד שהרפובליקאים ייצגו את הינקים ואת הכוחות הפרוגרסיביים. מאותה עת והלאה התהפכו היוצרות. כיום מדינות הדרום וחלקים ממדינות המערב התיכון רואים במפלגה הרפובליקאית את ביתם הפוליטי, בעוד שהקואליציה הפרוגרסיבית, שמוצאה מניו-אינגלנד ושכוללת גם את השחורים, היהודים ואת הקבוצה הגדלה של מהגרים היספנים, שולטת במפלגה הדמוקרטית.

הסיבה המרכזית לכך שמדינות כמו נבאדה וקולורדו יצביעו בעד אובמה היא הגידול במספר הבוחרים ההיספנים שם. ההיספנים גם מהווים את הבסיס למעין אומה אמריקאית חדשה, שתכלול את קליפורניה, ניו מקסיקו, אריזונה ואולי אפילו טקסס, אשר בהן הם עשויים להוות רוב בעתיד הלא רחוק. אם זה יקרה, הם יוכלו להקים ברית אלקטורלית עם אומת ניו-אינגלנד ושלוחותיה בחופים המזרחיים והמערביים, ולהביס את הקואליציה הדרומית וספיחיה, שנתמכת כיום על ידי חלק גדול מהבוחרים הלבנים.

הייתכן שגם המערכת הפוליטית בישראל משקפת ניגודים שמקורם היסטורי והם מבוססים על זהויות אתניות יותר מאשר על הבדלים אידיאולוגיים? אנשי העלייה הראשונה וצאצאיהם במושבות האיכרים היו בסיס אלקטורלי חשוב של המחנה האזרחי ומפלגת הציונים הכלליים (אחר כך הליברלים), שמהברית שלה עם חרות נוצרה מפלגת הליכוד, שהובילה למהפך של 1977. במהפך ההוא נפל גוש השמאל והמרכז הציוני, שנוסד על ידי העלייה השנייה והשלישית, ונתמך על ידי שבט הייקים, יוצאי גרמניה.

התחזקותן של מפלגות הימין בישראל גם שיקפה את שינוי האוריינטציה האלקטורלית של שני שבטים ישראליים שכונו פעם "עדות המזרח" ו"המחנה הדתי". העובדה שרבים מעולי צפון אפריקה המשתייכים למעמד הבינוני הנמוך, ממשיכים להצביע בעד מפלגות התומכות בהפרטה, לא מלמדת על אהדתם לתפישות הכלכליות של אותן מפלגות, אלא על השתייכותם לשבט החש שקופח על ידי השבט שקלט אותו בזמנו. זה לא שונה בהרבה מתחושת הקיפוח של הלבנים בדרום ארצות הברית כלפי הינקים שהביסו אותם במאה ה-19.

אבל קואליציות בין-שבטיות נתונות לשינויים שיכולים להביא למהפכים אלקטורליים, כמו אלו שהובילו לנטישתה של ניו-אינגלנד את המפלגה הרפובליקאית ולהצטרפות של מדינות הדרום אליה, או להתפתחויות הצפויות כתוצאה מהברית בין הדמוקרטים להיספנים. מבחינה זאת, הברית שנכרתה בין הליכוד ובין השבט הרוסי, המיוצג ב"ישראל ביתנו", עשויה לעזור למפלגות המרכז והשמאל להחליש ואפילו לשבור את הברית המסורתית בין מפלגות הימין לבוחרים המזרחים, ובטווח ארוך להביא למהפך אלקטורלי נוסף בישראל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ