בורות או גזענות

אליאנה מחמיד
אליאנה מחמיד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אליאנה מחמיד
אליאנה מחמיד

בשבוע שעבר העלתה עלית קרפ טענה מוסרית חשובה באתר זה: מצבו הקשה של הציבור הערבי בישראל דורש מכל אחד ואחת מאתנו להצביע למפלגות המייצגות את הציבור הערבי. עד כאן קריאה צודקת ונכונה. אך לטענתה, נציגי הציבור הערבי בכנסת אינם נלחמים דיים למען בוחריהם, מפני שהם עסוקים רק במאבק נגד הכיבוש ולמען עצמאות העם הפלסטיני. זוהי טענה שנשמעת לא פעם בתקשורת העברית, ומקורה בחוסר ידע במקרה הטוב, או התעלמות מכוונת במקרה הרע.

הבעיה הראשונה היא ההתייחסות למושג הכללי והמטעה "המפלגות הערביות" - אין דבר כזה, כשם שאין "מפלגות יהודיות". חד"ש, למשל, היא תנועה סוציאליסטית המבוססת על שותפות יהודית-ערבית. בל"ד לעומתה היא תנועה לאומית ליברלית בעלת אידיאולוגית שוק חופשי, ורע"ם-תע"ל היא רשימה בעלת גוון שמרני ודתי.

שנית, נציגי הציבור הערבי בכנסת פועלים בתחומים רבים שאינם מקבלים תהודה בתקשורת העברית. הם הצליחו למשל להביא לביטול האיחוד בין רשויות מקומיות ערביות, לביטול ההפרטה של בתי ספר בכפרים ערביים, ולהגדלת אחוזי ההצלחה של רופאים ערבים בבחינות הרישוי. חד"ש יזמה בכנסת האחרונה את הקמת הוועדה המשותפת לסביבה ובריאות, שעסקה באופן שוטף בבעיות סביבתיות יומיומיות של כלל הציבור, אבל גם בהרבה מפגעים סביבתיים שמהם סובלים אזרחים ערבים, כמו מפגעי הביוב ביישובים ערבים רבים. סיעת חד"ש העבירה אין ספור חוקים המתמודדים עם מצוקת הציבור והיישובים הערביים, דוגמת חוק האכיפה הסביבתית שמקל על רשויות מקומיות להתמודד עם תופעות של זיהום, וחוק השקיפות ברשות מקרקעי ישראל, המקטין את היקף ההחלטות המפלות והגזעניות. חבר הכנסת אחמד טיבי מרע"ם-תע"ל הוביל חקיקה המאפשרת למעוכבי בדיקות ביטחוניות בשדה התעופה לקבל פיצוי כספי.

נציגי הציבור הערבי בכנסת נאבקים גם נגד מלחמות, כיבוש והתנחלויות. אך אין מדובר רק במאבק מוסרי, שבו תומכים יהודים וערבים כאחד, אלא גם במאבק נגד סדר עדיפויות תקציבי מעוות שמשקיע בצבא במקום בתשתיות בסיסיות ביישובים ערביים בישראל. את המורכבות הזאת קשה לשקף בתקשורת העברית, שבדרך כלל מתעניינת אך ורק באמירות שטחיות ופופוליסטיות.

לבסוף, את המאבק לשוויון ודמוקרטיה בישראל לא ניתן לנתק ממאבק עיקש ויומיומי על פניה של החברה בישראל. בכנסת האחרונה ניסתה הממשלה להעביר יותר מתשעים יוזמות אנטי דמוקרטיות – חוקים שמגבילים את חופש הביטוי, חוקים שמנסים לחסל את פעילותם של ארגוני שמאל וזכויות אדם, חוקים שמאפשרים אפליה וגזענות בוועדות קבלה ליישובים קהילתיים, וחוקים שמנסים לשלול מערבים בישראל את זכותם לספר את ההיסטוריה שלהם כפי שהם רואים אותה, בשונה מן המדינה עצמה. מרבית היוזמות האלה לא עברו, גם בזכות מאבק נחוש של חברי כנסת, ובהם חברי כנסת ערבים. על תרומתם לבלימת יוזמות אלו, כמעט שלא ניתן לקרוא.

כדי להניע שינוי מרחיק מלכת באיכות חייהם של התושבים הערבים, כמו גם של החברה הישראלית כולה, יש צורך במאבק יהודי-ערבי משותף. רק כך ניתן להתמודד עם האתגרים העומדים לפני שוחרי השלום והשוויון בישראל שבה שולטות הפרדה וגזענות. אך המאבק הוא לא רק סמלי. הוא הניב תוצאות בכנסת, בארגוני העובדים, בארגוני הנשים ובאין ספור מאבקים מקומיים. את הניצחונות האלה ואת עבודתם של חברי הכנסת, הפעילות והפעילים שהובילו אליהם - אסור לבטל כלאחר יד.

הטור נכתב ע"י אלה ידעיה ואליאנה מחמיד, פעילות בחד"ש.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ