למה בנט התקפל

דוד זונשיין
דוד זונשיין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דוד זונשיין
דוד זונשיין

מנהיג ציבור, נפתלי בנט, אמר את אשר על לבו בתוכנית טלוויזיה. מיד לאחר מכן הבין שאולי חשף עמדות שעשויות להפחית במקצת את מספר הקולות שעוברים ממש עכשיו מהמפלגה שלשמאלו לזו שלו, ומיהר לפרסם תיקון. 22 שנים הוא משרת בצה"ל ולא סירב פקודה, אמר, מדוע טופלים עליו את הדבר הזה? הרי הוא אמר בסך הכל שבאופן אישי אינו מסוגל, הוא אינו קורא לאחרים ללכת אחריו בעניין זה. דא עקא, שבנט קורא לציבור הולך וגדל ללכת אחריו בכל עניין - הוא אינו אדם אנונימי. מדוע אם כן לא ילך אחריו הציבור גם בעניין זה?

עשר שנים שירתתי בצה"ל, ומעולם לא סירבתי פקודה. אם יעיינו ברשומות יגלו שמעולם לא החסרתי יום שירות, לא בסדיר ולא במילואים. לא בגלל חתונה של בן דוד, לא בשל מחלה או מבחן. שירתתי בלבנון ובגדה, בגולן ובעזה. עד שלאחר עשר שנים ואין-ספור ימים בשטחים, כקצין ביחידה מובחרת, הגעתי להכרה שהפקודה לשרת בשטחים הכבושים אינה קשורה לביטחון ישראל ושפעולות צה"ל שם נועדו לשליטה בעם הפלסטיני ולכן אינן מוסריות, אינן חוקיות וחובה עלי כמפקד, לסרב להשתתף בהן. למפקדי הודעתי שאסרב להילחם מעבר לקו הירוק, אך אמשיך לשרת את ביטחון מדינת ישראל בגבולותיה.

יחד אתי חתמו על מכתב הלוחמים 50 קצינים וחיילים. ברבות הימים הצטרפו אלינו קרוב לאלף לוחמים. כ-400 מאתנו ישבו בכלא על הסירוב. איני רב, לא יו"ר מפלגה עם עשרה מנדטים בסקרים, ולא זכיתי מעולם בתמיכתם של מנהיגי הציבור שאליו אני שייך. אני מסרב לשרת בשטחים כדי להימנע מלעבור על צו המוסר היהודי היסודי ביותר, אחת ממתנות העם היהודי לאנושות, כמאמר הלל הזקן: "מה ששנוא עליך, לא תעשה לחברך, זוהי כל התורה והשאר פירוש, לך למד" (תלמוד בבלי, מסכת שבת). במלה חברך הכוונה היא לאדם באשר הוא אדם.

כשסירבתי לא סירבתי סירוב פרטי. כשפירסמנו את מכתב הלוחמים הצהרנו על כוונותינו, לא פעלנו כגנבים בלילה. כשנהפכנו מבודדים למאות לא השתנה יחסי לצו המוסרי, ואני רואה במעשי דוגמה אישית גם אם אין רבבות מקיפים אותי וגם אם אין כמעט כוח פוליטי שמגן עלי.

מנהיג ציבור שמדבר על עצמו כאדם פרטי, ומצפה מקהלו לנהוג אחרת ממנו, נוקט פעולה שאינה מוסרית. סירוב אישי של אדם שאינו מנסה לתקן את המצב הבלתי מוסרי שבעטיו הוא מסרב, הוא פעולה מוסרית מוגבלת. כשנכנסתי בשעריו של בית הספר לקצינים בפעם הראשונה, לפני 15 שנה, קראתי את הכתובת שנכתבה על הבטון החשוף - "ממני תראו, וכך תעשו". הסירוב הוא בעיני פעולה פיקודית מהמעלה הראשונה. אם נע הכוח שאתה מפקדו אל עבר התהום, חובה על המפקד להסיטו מהתהום, גם אם ההחלטה הזאת כרוכה במחיר אישי יקר. מחיר צעידתה של מדינת ישראל לתהום מוסרית וביטחונית יקר בעיני מהמחיר האישי.

התגובות במערכת הפוליטית לדבריו של יו"ר הבית היהודי היו צפויות, וספק אם הן יפריעו למפלגה. היא נסמכת על תנועה יציבה של הציבור הישראלי ימינה, אל עבר חשיבה אטומה, לא-ציונית, שבזה לכל דבר שאינו היא. היא מסרבת להכיר במציאות שבה העולם שישראל מעניינת אותו ושרוצה לרוב בטובתה, הולך ומתנכר לה. היא לא מביאה בחשבון, שהאמונה הנחושה באנטישמיות וביטולה של כל ביקורת ככזו, עוד ירחיקו את ישראל ממשפחת העמים.

דברי היו"ר משקפים את הלך הרוח הציבורי הרבה יותר מגלגולי העיניים של המרכז-ימין הפוליטי. זהו הלך רוח שבז למורכבות ומעדיף מלים חדות ומנהיגים חזקים, שרואה בריבונות הישראלית דמוקרטיה למרות שלקרוב לשליש מנתיניה אין זכות הצבעה או זכויות אזרח, שמצמצם את היהדות ללאומנות ואת רוחם של נביאי ישראל ליחידות דיור בשטחים שהופקעו מבעליהם.

בית יהודי שנקנה בכספי ציבור והוקם על קרקע שנגזלה בחסות הצבא החזק במזרח התיכון והחזק בעולם ביחס לגודל האוכלוסייה, הוא עניין מוסרי ועילה לישיבה בכלא. מניעת חופש ממיליוני בני אדם, עצירתם, חסימתם ורמיסת כבודם ורכושם תוך הפרת החוק הבינלאומי ושחיקת הרעיון הציוני עד דק, הם עניין פוליטי שיש להרגיע באמצעות תוכניות מדיניות.

זכויות האדם אמורות היו להיות (ועוד יהיו) אורו של עם ישראל לגויים. להפרת זכויות אדם על ידי עם שדברי ימיו רצופים הפרות חמורות של זכויותיו, יש מחיר מוסרי כבד. את זה יש לקרוא בראש חוצות. כל השאר פירוש.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ