ליברמן, אילון, אכילס ופנדורה

אמיר אורן
אמיר אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמיר אורן
אמיר אורן

ליום הולדתו, החל ב-17 בדצמבר, קיבל סגן שר החוץ דני אילון מתנה נאה: התפטרותו הכפויה של הבוס שטיפח אותו, השתמש בשירותיו ומאס בו. אילון לא נשאר חייב לאביגדור ליברמן. בביתו שבהוד השרון התארחו לפני עשרה ימים, לבקשתם, ניצב מני יצחקי וסגן ניצב יורם נעמן, לשיחה רשמית שמיסמרה לכאורה את מעורבותו הפעילה של ליברמן בלחץ שהופעל על חברי ועדת המינויים במשרד החוץ למנות את זאב בן אריה לשגריר בלטוויה. אילון הסכים לעימות משטרתי עם ליברמן, שהעדיף להימנע מכך.

לבכירים במשרד החוץ יש עוד סיפורים רבים על ליברמן ומקורביו, אם המשטרה תרצה לשמוע - והחוק אוסר עליה לאטום את אוזניה, כי בהיוודע לשוטר קיומה של עבירה, עליו לחקור. יצחקי, מפקד יחידת-העל לחקירות "להב 433", נמצא בתקופת חניכה לקראת מינויו בקיץ הבא לראש אגף החקירות והמודיעין, עם פרישתו המתוכננת של ניצב יואב סגלוביץ. מצבו טוב: הוא אינו צריך לחפש עדים - הם ממתינים לו, ובפיהם לא רק קצות חוט, אלא פקעת שלמה של חבלים עבים, שאם יימשכו נכון יכולים להביא לפתיחתו מחדש של התיק הגדול נגד ליברמן, שנסגר החודש בהוראת היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין. זה נשמע מרחיק לכת, אך הרי גם כתב האישום בפרשת בן אריה שונה לאחר השלמות החקירה, ברגע שלאחר האחרון.

הבית - "ישראל ביתנו" - שבנה ליברמן לצרכיו, מזדעזע בסערה ומחשב להתמוטט עליו, שכן מביתן קטן ומשפחתי, שמבוסס על חיפוי היקפי והנאה הדדית, הוא נהפך לבניין רב קומות, רב דיירים ושופע סכסוכים ונקמות. כשלמפלגה יש חמישה משרדי ממשלה ונציגות בכנסת, המאפשרת לה לממן ארגונים המסייעים בתורם לפוליטיקאים, האוויר מתמלא במידע וביצרים. ביוונית עתיקה, מעורבבת, אפשר לראות בכך את עקב אכילס של תיבת פנדורה.

ליברמן הצליח להתל ברשויות החוק כל עוד הפעיל מנגנון הדוק של נהג או שניים - כתב האישום אינו שולל שהיו יזמים מוכשרים ברמת וורן באפט וביל גייטס - ושל מקורב מסור ושתקן, שרון שלום, שהחליף תפקידים כמו פיטר סלרס בדוקטור סטריינג'לאב (עוזר פוליטי, יועץ בחירות למפלגה, מנכ"ל חברה כלכלית, ראש הסגל של שר החוץ) - אך בכולם היה עושה דברו של ליברמן. הוא נחשד בשותפות לדבר עבירה, בין השאר כמלבין הון. כשנסגר התיק נגד ליברמן העוסק הן ב"חברות העץ" והן ב"עץ החברות", נגנז מן הסתם גם תיקו של שלום, אף שהדבר לא הוכרז. רווח לא רק לשלום, שהיה מודאג בעליל בשנים האחרונות. הוא לליברמן כמו שולה זקן לאהוד אולמרט, ונקודת השבירה שלו טרם עמדה במבחן.

שיטת ליברמן התבססה על שכר, עונש ושרירותיות מרתיעה. המנהיג שקידם יכול גם להדיח, ללא נימוק. במפלגה נדרשה נאמנות מוחלטת, מפוקחת בחשדנות ובבקרה צמודה. למי שקיבלו ממנו דרגת שר או סגן שר, הוכתב גם איוש תפקידים מסוימים בלשכותיהם. היה לכך גם צד כספי: ציפייה לחתימה על הצהרות וחשבונות של העובדים (לרוב עובדות) שלא הסתפקו בשכרם הממשלתי הבסיסי, הדל. סירוב לחתום העלה את הניירת אל סביבתו של ליברמן וחשף אותה לסיוע לקבלת דבר במרמה, כי זו התורפה שבשיטה. היא דוחקת את נפגעיה למלחמת חורמה, עד כדי וידוא הריגה, פוליטית או משפטית, פן הפצוע יתאושש וייצא למסע חיסול.

קשר השתיקה של עובדי הציבור שקיבלו במישרין או בעקיפין את שכרם מקופת השרצים נפרם. מידת הזריזות והמיומנות של המשטרה תקבע איך ועד כמה יתפתחו פרשיות ליברמן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ