פוליטיקה זקנה מדי

נעמי וגבי שפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נעמי וגבי שפר

אין כל ספק, שעל פי כל קנה מידה דמוקרטי ריאלי, מערכת הבחירות הנוכחית פגומה מאוד. פגמיה ניכרים בהעדר כל התייחסות להיבטים האידיאולוגיים ובתעמולת בחירות חסרת טעם - אבל הם באים לידי ביטוי במיוחד באופן הלא ראוי שבו נקבעו רשימות המועמדים לכנסת של המפלגות המרכזיות: הליכוד-ביתנו, ש"ס, יש עתיד והתנועה. למעשה, רשימות המועמדים נקבעו על פי השתתפות קודמת, ארוכת שנים, של החברים ברשימות המפלגות, על ידי מניפולציות, שליטה של ראשי המפלגות, יחסים אישיים ואינטרסים אישיים וכלכליים. התוצאה היא: רשימות מועמדים לקויות.

מן הצד האחר, בדיקה של רשימות המועמדים של כמה מפלגות כמו העבודה, התנועה, הבית היהודי, עם שלם ויש עתיד מגלה, כי לא כל המועמדים הם בעלי ותק בכנסת. חלקם פנים חדשות וחסרים הישגים מרשימים, אם בכלל. ברשימות של המפלגות הללו וכן ברשימות של מפלגות חדשות נוספות הרצות לכנסת יש לא מעט צעירים חסרי ניסיון פוליטי, כמו נפתלי בנט ואילת שקד מהבית היהודי, איציק שמולי וסתיו שפיר מהעבודה, כמה עיתונאים, כמו מרב מיכאלי ומיקי רוזנטל מהעבודה, ואנשי אקדמיה כמו יוסי יונה בעבודה.

עצם ההשתתפות במרוץ לכנסת של מועמדים אלה ואחרים כמותם עוררה תמיהות וספגה ביקורת חריפה. לא רק פוליטיקאים ותיקים, שחלקם לא נבחרו, או לא מונו, למקומות ריאליים ברשימות המועמדים לכנסת הבאה - גם עיתונאים ופובליציסטים רבים יצאו חוצץ נגד מיקום של צעירים ושל מבוגרים חסרי ניסיון פוליטי במקומות ריאליים ברשימות המועמדים ונגד המרוץ של אלה למינויים פוליטיים בכירים.

ואולם בשילוב ובקידום של אנשים צעירים, וגם של אישים מבוגרים יותר חסרי ניסיון פוליטי, אין כל רע. למעשה, כמה מהפוליטיקאים הישראלים הידועים ביותר - שהשפיעו רבות על עיצוב החברה והפוליטיקה בישראל - התחילו את פעילותם הפוליטית בגיל צעיר מאוד. למשל, דוד בן גוריון, משה שרת, משה דיין, יגאל אלון, שמעון פרס, אריה דרעי, אלי ישי ורבים אחרים.

יש כמה וכמה טעמים לכך, ששילוב של אנשים צעירים ו/או אנשים חסרי ניסיון פוליטי בפוליטיקה הבכירה הוא רצוי מאוד, ואפילו רק מבחינה פוטנציאלית. ראשית, הואיל והמערכת הפוליטית הישראלית סובלת מהזדקנות, והיא מיושנת ומדשדשת במקום - היא לוקה בחוליים רבים. לפיכך היא זקוקה לשינויים מהותיים ומהירים. שינויים כאלה הכרחיים גם בהיבט האידיאולוגי - של התפישות החברתיות-הפוליטיות-הכלכליות הבסיסיות - וגם בהיבט המבני, של הארגון ודפוסי הפעילות הפוליטית המעשית, כמו שיטת הבחירות.

שלא כמו הפוליטיקאים "המנוסים" והוותיקים, הדבקים בדפוסי פעולה שעל פיהם פעלו זמן רב, מועמדים צעירים ובלתי מנוסים - וגם מבוגרים יותר, חסרי ניסיון פוליטי ארוך - עשויים להפיח רוח חיים חדשה, חיונית, בפוליטיקה, שתהיה לה השפעה גם על התרבות, החברה והכלכלה.

ואולם דווקא משום כך יש לשילוב של אנשים צעירים ובלתי מנוסים פוטנציאל להגברת המתח בתוך המפלגות עצמן. הוותיקים, ואולי גם ראשי המפלגות, ינסו להשתלט על השיח המפלגתי ועל התפקידים השונים שהמפלגה תזכה בהם בכנסת הבאה. לפיכך, כדי שלצעירים ולבלתי מנוסים תהיה השפעה מחדשת, יהיה עליהם להראות חשיבה מקורית ולנווט את דרכם בעוצמה ובתשומת לב רבה. כל זאת באופן שמצד אחד ימנע קונפליקטים חריפים בתוך המפלגות, אך מהצד האחר לא יהיה כרוך בביטול דעותיהם, רעיונותיהם וגישתם החדשה.

יש לברך על כך, שבפעם הראשונה במערכות בחירות בישראל עומדות שלוש נשים בראש מפלגות. ואולם אף שברשימות המועמדים השנה יש עלייה במספר הנשים, מהן גם צעירות וחסרות ניסיון פוליטי קודם, עדיין מספרן קטן בהרבה ממספרן בחברה, וייצוגן נמוך מהייצוג הפוליטי של נשים במדינות הדמוקרטיות שכדאי לנו לקחת מהן דוגמה. גידול במספר חברות הכנסת גם אינו מנבא בהכרח את התפקידים שהן תקבלנה. יש לקוות, שגם בממשלה יהיה ביטוי לשינוי מבורך זה, ונראה יותר נשים ממלאות תפקידי שרות ויושבות במוקדי קבלת ההחלטות, ושהמרץ והרעננות של מועמדים צעירים וחסרי ניסיון פוליטי יתרמו לשיפור משמעותי ולהתרעננות של המערכת הפוליטית בכלל ושל המפלגות השונות בפרט.

נעמי שפר היא חברת הנהלה בעמותת "עו"סים שלום"; גבי שפר הוא פרופסור אמריטוס במחלקה למדע המדינה באוניברסיטה העברית

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ