הכיבוש החדש

ארי שביט
ארי שביט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ארי שביט
ארי שביט

הכיבוש הישן היה הכיבוש של פלסטין. הוא החל בכיבוש הצבאי של הגדה המערבית, המשיך בכיבוש ההתיישבותי של הגדה המערבית, והגיע לכך ש-360 אלף ישראלים מתגוררים היום בגדה המערבית. בה בשעה שהכיבוש המקביל והקטן של רצועת עזה כשל, הכיבוש הגדול של הגדה המערבית עלה יפה.

הוא מנע בעבר הסכם שלום עם ירדן, שיבש את הסדר הביניים עם הפלסטינים וחסם את הנסיגה החד צדדית. הכיבוש הישן הצליח לגרום לכך שהמדינה הפלסטינית לא תקום, ארץ ישראל לא תחולק, וישות מדינית אחת תשתרע בין הנהר לבין הים. אף על פי שמלכתחילה היה הכיבוש הישן אנכרוניסטי וחסר תוחלת, הוא הראה חיוניות מרשימה והשיג את מרבית יעדיו. ההצלחה המפתיעה איפשרה לו להמשיך הלאה ולהסתער גם על המדינה היהודית הדמוקרטית הסמוכה לגדה המערבית.

הכיבוש החדש הוא הכיבוש של ישראל. הפעם אין מדובר במהלך צבאי התיישבותי, אלא במהלך פוליטי. הפעם הכוונה איננה לשלול מהפלסטינים את זכותם להגדרה עצמית, אלא לשלול מהישראלים את היכולת לסיים את הכיבוש הראשון. אחרי שהמתנחלים הצליחו לטרפד את הקמת המדינה הפלסטינית על ידי הכיבוש של יהודה ושומרון, הם מבקשים כעת לרוקן מתוכן את המדינה הישראלית על ידי השתלטות על המערכת הפוליטית שלה.

היעד המבצעי של הכיבוש החדש: ייצוג יתר למתנחלים, לשליחי המתנחלים ולשפוטי המתנחלים בכנסת ה-19. אופן הפעולה של הכיבוש החדש: היאחזות של המתנחלים במפלגת השלטון, מזה, והקמת מפלגת מתנחלים חזקה, מזה. התוצאה הצפויה של הכיבוש החדש: בית נבחרים מטעם וממשלה מטעם, אשר יכפיפו את טובת מדינת ישראל הכבושה לטובת ההתנחלות הכובשת.

המהלכים המכוננים שעשה הכיבוש הישן בחברון, בסבסטייה ובעפרה לפני עשרות שנים היו מהלכים מבריקים. הם הסיטו את ישראל ממסלול היסטורי אחד והעבירו אותה למסלול היסטורי אחר. כך גם המהלכים המכוננים שהכיבוש החדש עושה במערכת הבחירות הנוכחית. תחילה הצליחו המתנחלים להתנחל בליכוד ולהפוך אותו למפלגה שבויה. אחר כך הצליחו להפוך את ראש הממשלה לבן-ערובה. לבסוף הריצו המתנחלים מפלגה, שהדימוי שלה הוא דימוי של היי-טק, אבל המהות שלה היא קיצוניות וסירוב.

כך, לנגד עינינו, הכיבוש החדש כובש את השלטון המרכזי בישראל, בתנועת מלקחיים מתוכננת היטב. הוא מבטיח, שבראש מעייני הממשלה הבאה יעמדו האינטרסים של ההתיישבות, ולא הערכים של הממלכתיות. הוא גורם לכך, שלא הרוב הישראלי יקבע את עתידנו, אלא מיעוט קטן שהלך אל פסגות השומרון, ומהן הוא עומד למשול.

יש הבדלים גדולים בין השלטון הקולוניאלי של צרפת באלג'יריה לבין שלטון ישראל ביהודה ושומרון. אבל את מה שמתרחש כעת אי אפשר שלא לראות אלא כהשתלטות של פרובינציה קולוניאלית על המטרופולין שלה. חולשת הרפובליקה הישראלית גורמת לכך, שהמתיישבים היהודים שחצו את הקו הירוק מצליחים לעשות לירושלים של 2013 את שלא הצליחו לעשות המתיישבים הצרפתים באלג'יריה לפאריס של 1960. הם עולים על הבירה וכובשים את הבירה והופכים את המדינה-האם למדינה הנשלטת בידי המושבה שהיא עצמה הרתה.

האם הכל אבוד? לא. הכוחות הפוליטיים הכובשים כעת את ישראל הם כוחות קיצוניים. במוקדם או במאוחר הם יובילו את המדינה הכבושה להתנגשות עם קיר המציאות. אחרי ההתנגשות תקום בארץ סוף סוף תנועת שחרור ראויה לשמה, וההתקוממות שתוביל תסיים את הכיבוש השני. החשש הגדול הוא, שעד אז עלול להישפך כאן הרבה דם, והכיבוש הראשון עלול להיהפך לבלתי הפיך.

האם ישראל בדרך להתנגשות? הגיבו כאן באמצעות הפייסבוק

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ