ארץ חדשה ומטרידה

מורן שריר - צרובה
מורן שריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מורן שריר - צרובה
מורן שריר

אריה דרעי הורשע בעבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים. על כך אין עוררין. מרגע ששילם את הקנס, ריצה את עונש המאסר ועברה תקופת הקלון, מותר לדרעי, על פי חוק, לרוץ לכנסת. מנקודה זו, החזרה של דרעי לחיים הציבוריים תלויה במצפון שלו ובאמות המידה של הבוחרים. הוא עצמו, כך נראה, מרגיש בסדר גמור עם הריצה של עבריין מורשע לכנסת. המצביעים שלו, מעידים הסקרים, ממש לא בורחים מש"ס. אחרי שהחוק אישר, המצפון התיר והציבור תמך, אין דבר שמונע מדרעי להוביל את ש"ס לכנסת ה-19. מעבר לזה, הדעות של אנשי ציבור ממפלגות שונות על חזרתו לפוליטיקה, תלויות בסטנדרטים המוסריים הפרטיים שלהם וכמובן בשיקולים פוליטיים.

עו"ד אלדד יניב למשל, שרץ לכנסת מטעם "ארץ חדשה", מאמין שאנשים שהורשעו בפלילים לא אמורים לכהן בתפקיד ציבורי. יניב עצמו הודה לפני פחות משנה בראיון לגידי וייץ ב"הארץ", שהוא היה חלק מה"קוזה נוסטרה" של ישראל, וגם אמר: "אני חושב שבעתיד המאוד לא רחוק יכניסו אנשים לכלא על דברים שאני עשיתי". יניב לא הורשע בפלילים. על כך אין עוררין. לכן, לפי שיטתו, הוא חופשי לרוץ לכנסת. על פי ההיגיון הזה, מי שנחקר, הואשם, הורשע, נאסר, שילם מחיר כבד וזכה מחדש באמון של ציבור גדול, לא אמור לרוץ לכנסת. מי שחטא וחמק מעונש, חופשי להצטרף למנגנוני השלטון. הקלון על פי יניב, לא מוטל על זה שפשע אלא על זה שנתפש. את כל מערכות החוק והסדר - המשטרה, הפרקליטות, בית המשפט, שירות בתי הסוהר - אמורים להחליף ראיון רגשני לעיתון, סיבוב וידויים בברים תל אביביים ואתרי אינטרנט.

"ארץ חדשה" היא אמנם קוריוז בחירות (בשום סקר ארצי היא לא מתקרבת לאחוז החסימה) אבל ההצהרות של מנהיגיה מטרידות. אם התרגלנו כבר, מתוך ייאוש, לפוליטיקאים שמתייחסים לחיים הפרלמנטריים כאל סידור עבודה נוח עם פנסיה והוצאות רכב - כאן יש לנו תופעה חדשה ובעייתית: אנשים עם עבר מפוקפק, שציינו שישתמשו בחסינותם, בין השאר, כדי לעבור על החוק. אלדד יניב הכריז בחוגי בית בתל אביב, שאם ייבחר לכנסת, הוא לא מתכוון לבזבז זמן על חקיקה וישיבה מפרכת בוועדות הכנסת השונות שתפקידן לגבש, לשפץ, ולפעמים לסרס, הצעות חוק. העבודה האפורה והמתישה של החקיקה היא חלק חשוב מעבודת הכנסת. בעבור המפלגות שלא משתתפות במאבק על ראשות הממשלה (למשל מרצ, חד"ש, עוצמה לישראל), כל מחוקק שיכול להילחם על חוקים ולגבש שיתופי פעולה לטובת בוחריו, הוא נכס נדיר.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והמאמרים ישירות אליכם

מה כן רוצים לעשות אנשי "ארץ חדשה"? יניב, אם ייבחר, מתכוון להשתמש בחסינותו הפרלמנטרית כדי לעבור על החוק, כפי שעולה מהצהרה שלו בפייסבוק בעניין תאגידי המים: "נוביל מרד מים מרגע כניסתנו לכנסת, כי למרד כזה יש משמעות פלילית וצריך שרשרת חסינות".

זה עשוי להישמע כרעיון מאוד רומנטי: בואו נצביע למין פיראט שיעבור על החוק בשם הערכים שלנו. השאלה היא מה הם ה"ערכים שלנו" ומה הם "הערכים שלו". יניב ישב מדי שבוע באולפן "מועצת החכמים" בחליפה, והטיף לצופים שרק החיבור של הון ושלטון מקדם את המדינה. אחר כך הוא שינה כיוון וייסד את הפוליטיקה החדשה בישראל באמצעות תנועת "השמאל הלאומי". אבל הפוליטיקה החדשה התיישנה מהר: "השמאל הלאומי שייך לפוליטיקה הישנה", הוא אמר לאחרונה, "זה עבר מן העולם". הרבה דברים עוברים מהעולם ומוחלפים באחרים - אידיאולוגיות, אינטרסים, מוקדי כוח וטרנדים. חסינות פרלמנטרית נשארת אתך עד סוף הקדנציה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ