כשאין גבולות והכל מותר

נעמי וגבי שפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נעמי וגבי שפר

לפני כל מערכת בחירות ואחריהן מתמקד השיח הציבורי במעשים ובעיקר במחדלים האישיים של הפוליטיקאים. במערכת הבחירות הנוכחית הדיון מתמקד במשתתפים במרוץ ובאלה השואפים להשפיע על הפוליטיקה. ההתמקדות היא בעיקר בתכונותיהם, במחדליהם ובחסרונותיהם האישיים. בלי ניתוח מעמיק של הגורמים המשפיעים על הפוליטיקאים, דיונים כאלה הם חסרי משמעות.

מדובר בעיקר בגורמים התרבותיים והמוסריים החשובים של החברה כולה ושל הסביבה הפוליטית שבה הפוליטיקאים, הביורוקרטים ובכירי מערכות הביטחון פועלים. רבים מהם תוך כדי זלזול בערכי יסוד תרבותיים.

למעשה, בישראל אין מתקיים כל דיון על מקור הבעיות המרכזיות, הגורמות לדפוסי ההתנהגות ולמחדלים של אישים אלה. אנשים אינם פועלים בחלל ריק; פוליטיקאים, ביורוקרטים ואנשי ביטחון מושפעים מהתרבות הכללית שבתוכה הם חיים, ומהתרבות הארגונית שבה הם פועלים. מצד אחר, כל אלה משפיעים על התרבות הישראלית הכללית.

מצער להיווכח, שלתרבות הישראלית הכללית יש השפעה מרחיקת לכת על התרבות וההתנהגות הפוליטית והארגונית - כולל, כמובן, השפעה על התנהגות הפרטים בארגונים השונים שבהם הם פועלים. לכל זה השלכות מהותיות על נורמות ההתנהגות בישראל.

באחרונה אנו חווים התנהגות בעייתית, שבמקרים קיצוניים גובלת בפלילים. דוגמאות קיצוניות כאלה ידועות היטב, הן היו בכותרות במשך זמן רב. היו מעורבים בהן פוליטיקאים שעדיין פעילים, כמו צחי הנגבי, חיים רמון ואריה דרעי, שהורשעו בדין. המקרים האחרונים הם של אהוד אולמרט ושל אביגדור ליברמן, שטרם הסתיימו.

בכל המקרים האלה נבחנות הכוונות הפליליות. נראה, שמערכת המשפט והתקשורת אינן מתמקדות די בנורמות של ההתנהגות התרבותית שהביאו למעשים, מצד אחד, ובהשפעת המעשים על התרבות הישראלית, מצד אחר.

כך היתה השתקה מוחלטת בעניין הדברים שקרו בלשכה של משה קצב, עוד כשהיה שר ומועמד לנשיאות המדינה, מצד אנשי התקשורת ועובדי המשרד. אנשים ידעו מה קרה שם ודיברו על כך לפני המשפט ובמהלכו. האם לא היתה שתיקת התקשורת פרי של תרבות מוסרית בעייתית, שהתעלמה מהמחיר ששילמו הנשים שנפגעו - גם אם לא התלוננו במשטרה?

דוגמה בולטת נוספת, הנמצאת עדיין במאבקים ובכותרות בתקשורת, היא של הקונפליקט בין הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי לשר הביטחון אהוד ברק ולשכותיהם. הנושא נבדק, וייתכן שיועבר לערכאות משפטיות. אולם עד כה לא עסקו כאן בתרבות האישית והארגונית הן בצבא והן במשרד הביטחון. לא עסקו בשאלה, אם ייתכן שהאירועים הם חלק מהתרבות של האישים המעורבים ושל הארגונים שבהם הם פועלים. האם נדונו השלכות הדברים על תחומים אחרים, אולי חשובים יותר לביטחון המדינה? האם איסוף של מידע ורכילות - כמשתמע מדו"ח מבקר המדינה - שנעשה הן בלשכת אשכנזי והן בלשכת ברק הוא בבחינת חריגה מהתרבות והנורמות במערכת הביטחון ובצבא? קרוב לוודאי שהתשובה לכך היא שלילית.

מאפייני התרבות הישראלית ושל רבים מהפוליטיקאים, הביורוקרטים ובכירי מערכת הביטחון הם: אינטרסנטיות אישית; דאגה להכנסה הכספית האישית והמשפחתית; חוסר התחשבות בזולת ובחברה; שחיתות; שימוש באלימות אישית וקבוצתית כלפי יחידים, קבוצות וישויות ומדינות אחרות; הדרה של נשים, הומוסקסואלים, קבוצות חברתיות, בני דתות אחרות ופלסטינים; סתימת פיות של מתנגדים, ועוד מאפיינים בעייתיים.

הגורמים העיקריים להתדרדרות התרבותית הזאת הם רבים. נציין כאן רק כמה: דרדור המצב החברתי-הכלכלי, המכוון על ידי ממשלות ישראל מאז 1977; השפעת תהליכי הגלובליזציה; התחמקות משיקולים אידיאולוגיים מהותיים לא קיצוניים; התעלמות מתהליכים חברתיים ופוליטיים משמעותיים במדינה.

חשובה לא פחות מכל הגורמים האלה היא העובדה, שמשנת 67' אין למדינת ישראל גבולות ברורים, ולו זמניים, וקיים סכסוך מתמשך עם הפלסטינים ומדינות ערביות. לכן לרוב האזרחים, כולל לנציגיהם בפוליטיקה, אין גבולות, והכל מותר.

ברור, כי שינויים מהותיים בתרבות ובפוליטיקה הם עניין מורכב מאוד, וספק אם יקרו בעתיד הקרוב. עם זאת, יש לצאת למאבק בעל משמעות, שיכוון ולו רק לשינויים מעטים במצב. במיוחד כדי להשפיע על פוליטיקאים, ביורוקרטים ובכירי מערכת הביטחון - אלה שאכפת להם המצב הקשה במדינת ישראל - כך שיפעלו לשינויו ולו במעט.

נעמי שפר היא חברת הנהלה בעמותת "עו"סים שלום"; גבי שפר הוא פרופסור אמריטוס במחלקה למדע המדינה באוניברסיטה העברית

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ