עלית קרפ
עלית קרפ

איזו שמחה וצהלה תקפו השבוע את כל מנהיגי הציבור החילוני, מימין ומשמאל בגלל השרפה שפרצה במועדון בית"ר ושהוצתה, כנראה, כמובן, ורק לכאורה, על ידי אוהדי הקבוצה. זאת הזדמנות נהדרת לכל פרנסי הציבור לסמן את המטרה ולירות ללא חשש. במי הם יפגעו בסך הכול? בקומץ אוהדים מטורפים, אנשים משולי החברה, שהעיזו לצרוח, להתלהם להתפרע ולשרוף את המועדון מפני שהנהלת הקבוצה החליטה להביא את הקשר ג'בראיל קדאייב והחלוץ זאור סדייב שהם, אוי ואבוי, מוסלמים מצ'צ'ניה. כל הניסיונות להרגיע את האוהדים ולהגיד להם, שאלה מוסלמים טובים, ולא כמו הערבים שיש לנו כאן, ושהם בעצם לא ערבים בכלל, עלו בתוהו. בשביל אספסוף האוהדים, ערבים, מוסלמים, נו יאללה, באמת כולם אותו הדבר ושיעופו מפה.

מה משמח את אישי הציבור שמוקיעים את החבורה הזאת? בעיקר זה שהם מצליחים לחשוב שהם בעצם לא כאלה. יש לי חדשות בשבילם, הם כאלה ועוד איך, וגם גרועים יותר. החברה הישראלית וגם הצדדים לא אספסופיים שלה היא חברה גזענית כל כך שאם עשירית ממה שמתרחש בה כלפי מי שאינם יהודים בכלל וכלפי הערבים בפרט היה מתרחש כלפי יהודים בחוץ לארץ, היתה האדמה רועדת. מה למשל? החל ביישובים קהילתיים שיש בהם ועדות קבלה, שבודקות את התאמתם כביכול של מועמדים שונים ליישוב, ואיכשהו יוצא תמיד שהערבים לא מתאימים, עבור דרך שכונות שבאחת מהן אני גרה, שאם ערבים רוצים לקנות בהן בית, יש שכנים שמנסים למנוע את הקנייה משום שהקונים הם ערבים ואין שום רשות שמטפלת במעשי הסתה כאלה, וכלה באלה שבמהלך כל השנים, כשאוהדי בית"ר לא הסכימו ששחקן ערבי ישחק בקבוצה, לא פצו פה ולא צפצפו, אלא המשיכו ללכת למשחקים וגם הקפידו להצטלם ביציע, כי חשבו שזה יוסיף להם קולות בבחירות.

ומי שחושב שכל הגועל נפש הזה הוא נחלת הימין לבדו, טועה, כי הגזענות היא נחלת פלגים רחבים מאוד באוכלוסייה הישראלית והם בהחלט לא לבד: גם פוליטיקאי שאומר שהוא לא מתכוון לעשות גוש חוסם עם הזועביז יודע אולי להטות את שמה של חנין זועבי במין הטיה אינגליזית חיננית לפחות לדעתו, אבל הוא עושה את אותו מעשה גזעני שעושים אוהדי בית"ר: הוא פוסל ציבור שלם רק בגלל היותו ערבי, וגם אם יש לו כשרון לשפות, וגם אם הוא מטפח בלורית שובבה, הוא מדבר דברי גזענות ועושה את מה שידע לעשות תמיד עוד כעיתונאי: לכוון אל לב לבו של המיינסטרים. כי הצדיק, כזכור לכולנו, ניחן בחושים בריאים ועל כן הוא יודע את נפש בהמתו, בעיקר אם היא נפש אספסופית. אם היה ליאיר לפיד החשש הקל שבקלים שדבריו ירגזו את מישהו, הוא לא היה מעלה אותם על דל שפתיו ולא מתוך מחשבה אפילו, אלא מתוך חוש שהוא קולע לקוד עמוק שמוטבע בחברה הישראלית שאותה ידע לשקף תמיד.

אבל למה להיטפל ללפיד דווקא? הוא באמת לא היה מקובעי המדיניות עד כה. קדמו לו רבים אחרים, אלה שהשאירו את הביוב לזרום ברחובות בענה, ג'ת וסכנין וברחובות ערים אחרות; אלה שהקציבו לילד הערבי שלומד במערכת החינוך רק שליש מהתקציבים שאותם הקציבו לילד היהודי שלומד בה; אלה שלא מקבלים לעבודה ערבים, סתם כי הם ערבים ועוד המון רשויות, ואפילו סתם אנשים פרטיים, שכולם עשו מעשים שהיו נחשבים לגזענות בוטה בכל ארץ מערבית, כמו אחת מאלה שהיינו רוצים להיות כמותן, וכאן הם נחשבים לבון טון.

כל אלה שמחים מאוד במעשה של אוהדי בית"ר ירושלים, כי המעשה שלהם מכשיר את השרץ שחלקים גדולים מהחברה הישראלית אוחזים בו בידיהם: שרץ הגזענות. שריפת מועדון בית"ר מאפשרת לכל הגזענים האחרים לגלגל את עיניהם לשמים, להרגיש שהם צדיקים גדולים ולהצביע על הברברים של בית"ר ירושלים שעל מפלצות שאין בינן לבין הציוויליזציה המסודרת, הנקייה והמאונגלזת שלנו ולא כלום.

בפרפראזה על אמירתו של מאו צה טונג, על פיה המחתרת זקוקה לסביבה ממש כמו הדגים למים, ניתן לומר, שגם הגזענות צריכה את סביבת החיים שלה, ובישראל של היום, כמה עצוב, הסביבה מאפשרת לה לא רק לחיות, אלא ממש לשגשג.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ