מרינה סולודקין
מרינה סולודקין

קראתי את מאמרו של פרופ' שלמה אבינרי "הטעויות של יחימוביץ'" (11.2), ובניגוד לפעמים רבות בעבר, שבהן הסכמתי עמו, יש לי לא מעט הסתייגויות. ראשית, בנושא השוויון בנטל: אבינרי סבור שאין זה נושא מרכזי שצריך להיות בראש סדר היום של המשא ומתן להרכבת הקואליציה. לדעתו צדק חברתי ומו"מ עם הפלסטינים חשובים לא פחות, אם לא יותר. ואולם, לצערי, שום צדק חברתי לא יושג כאן לפני שתיפתר בעיית השוויון בנטל. שוויון בנטל פירושו שירות בצבא, אורח חיים יצרני, לימודי ליבה ועוד נושאים, שכיום מכבידים על כיסו של האזרח משלם המסים. ומה באשר למו"מ מדיני? ובכן היום כבר יש קונסנזוס - מימין ומשמאל - לגבי רעיון שתי המדינות לשני עמים ושמירה על גושי ההתיישבות. הכדור נמצא במגרש של הפלסטינים.

שנית, הקשר בין יאיר לפיד לנפתלי בנט: אבינרי מתאר קשר זה כ"הזוי" ולא רצוי. ואילו אני לא רואה שום צמד אחר בפוליטיקה שיכול להביא לפתרון בעיית השוויון בנטל. נראה שלשמאל מפריעה הברית הלא צפויה לכאורה בין מפלגת ימין לבין מפלגת מרכז-ימין (ומי שחושב שלפיד הוא מרכז-שמאל, מוזמן לשאול לדעתן של ה"זועביז"). אם כבר, ראוי לשאול מדוע לא שומעים את השמאל מדבר על השוויון בנטל? הסיבה לכך נעוצה בעובדה שהעבודה ומרצ מנסות תמיד למצוא חן בעיני המפלגות החרדיות והערביות, ולכן הן ממלאות את פיהן מים כל אימת שהן נדרשות לנושא זה.

ואחרון אך לא חביב במיוחד, תקציב 2013:2014 בו מתוכנן קיצוץ של 30 מיליארד שקלים. מניסיוני בכנסת, קל יותר להגן על השכבות החלשות מפני חרב הקיצוצים מתוך האופוזיציה, על ידי כריתת בריתות עם ראשי ועדות וחברי כנסת חברתיים מהקואליציה. כשיושבים בקואליציה הידיים כבולות על ידי משמעת קואליציונית. במקום לייעץ ליחימוביץ' להיכנס לקואליציה, עדיף להציע לה להתחיל בתהליך איחוד עם מפלגות כמו מרצ, בדיוק כפי שהליכוד התאחד עם ישראל ביתנו והבית היהודי עם האיחוד הלאומי.

הכותבת היא חברת כנסת לשעבר ממפלגת קדימה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ